Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podświetlenie obudowy diodami LED

forttres 05 Cze 2007 20:13 6980 10
  • #1 05 Cze 2007 20:13
    forttres
    Poziom 14  

Witam

z jednego boku mojej obudowy wyciąłem sobie okno, które zastąpiłem plexą do tego chciałbym to podświetlić diodami LED niebieskimi.

A więc moje pytania:

1. Czy ciepło w obudowie będzie miało wpływ na diody LED.
    2. Do każdej diody chce zastosować połączenie równoległe dodając po rezystorze 800 ohm podłączając to do napięcia 12V.

czekam na wasze odpowiedzi i wskazówki !!!

• Pomocny post
    #2 05 Cze 2007 21:37
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    1. to zależy jaki prąd będzie płyną przez diodę, jeżeli przez diodę przepuścisz prąd ponad 20mA to będzie się ona grzała (skróci się żywotność), a druga sprawa to, jaką masz temperaturę we wnętrzu komputera. Jeżeli dioda będzie pracowała przy wysokim prądzie (będzie się nagrzewała) i do tego temperatura wewnątrz obudowy będzie wysoka (dajmy 30 stopni) to na pewno żywotność diody się skróci.
    2. chciałeś chyba napisać połączenie szeregowe rezystora do diody. Z prostego obliczenia wynika, że przy rezystorze 800ohm i napięciu 12 przez diodę będzie płyną prąd około 10mA
    Wnioski: przy takim prądzie diody tzn. 10mA, temperatura wewnątrz obudowy będzie miała mały wpływ na diody (przy założeniu, że temperatura będzie wynosiła 50 stopni :), raczej nie możliwe)

• #3 05 Cze 2007 22:06
    forttres
    Poziom 14  

dioda zasilana będzie z zasilacza komputerowego , a diody mogę podpiąć do napięcia jeszcze 5V

temperatura w środku obudowy wynosi ok 58 stopni

• Pomocny post
    #4 05 Cze 2007 22:35
    michal54_87
    Poziom 17  

ja mam rezystor 480 ohm i mi juz pare latek swieca

• Pomocny post
    #5 05 Cze 2007 22:50
    Faces

forttres napisał:

to niemożliwe :|, to jaką temperaturę mają procesor i grafika?
    moja rada: przeczyść wszystkie otwory wentylacyjne albo załóż dodatkowe chłodzenie w obudowę, ale tak czy owak nie powinno tyle być

• Pomocny post
    #6 06 Cze 2007 01:28
    badboy84
    Poziom 36  

forttres napisał:
    ...

To jest raczej nie możliwe, nie wiem skąd wziąłeś taką temp ale to albo uszkodzony sensor albo jego brak, jeżeli jest to temp któregoś z podzespołów, dysk, CPU czy grafika to zacząłbym od poprawienia wentylacji w obudowie czy sprawdzenia wentylatorów CPU/grafiki niż montowania nic nie dających świecidełek.

• #7 06 Cze 2007 11:05
    forttres
    Poziom 14  

oki dzisiaj po szkole wezmę sie za przeczyszczenie wentylatorów temperatura na karcie grafiki wynosi 75 stopni to rzeczywiście jest za dużo

• Pomocny post
    #8 06 Cze 2007 18:14
    Faces

Witam. "forttres" jaki masz komputer, podaj parametry (procesor, grafika, twarde dyski i jakie wentylatory), bo te 75 stopni na grafice to nie jest normalne. Mój pomysł na podświetlenie jest taki, że możesz zastosować diody UV, zamontowane w rurkach PCV wypełnionych roztworem np. uraniny.

• #9 06 Cze 2007 22:42
    forttres
    Poziom 14  

moj komp to

płyta epox EP-8RDA3I
    geforce 6600GT
    AMD ATHLON 2500 barton
    768 Ram
    dysk 1 - 80 gb
    dysk 2 - 40 gb
    zasilacz CHIEFTEC 1136H strasznie sie grzeje

teraz komputer obudowa jest otwarta i temperatura spadla do
    na procku 47 stopni
    grafika 60 stopni

Dodano po 20 [minuty]:

aha a co do diod to chce je zamontować na dole boku zalewając je klejem silikonowym

• Pomocny post
    #10 07 Cze 2007 11:17
    DntSLn
    Poziom 22  

Pomysł z diodami dość ciekawy, ale sądzę że o wiele lepszy efekt osiągnie kolega przy diodach UV i czymś co reaguje w tym świetle.

Pozostając jednak przy pomyśle kolegi proponuję skierowanie ich na pleksi na której zrobiłbym grawerkę.

Co do chłodzenia to proponuję świecące wentylatorki na tył obudowy oraz coś na boczną pleksi. Ciekawym pomysłem będzie wentylator na przednim, bądź górnym panelu obudowy.

Pozdrawiam!

• #11 07 Cze 2007 11:40
    forttres
    Poziom 14  

na dzień dzisiejszy zastosuje diody led tak jak kolega Dn'tSLn zamierzam je skierować na plexsi bo i tak w niedługim czasie zamierzam wymienić komputer

ze znalezionych na internecie wzorów wyliczyłem sobie ze:

połączenie szeregowe 3 LED

R= (3V + 3V + 3V) / 0.02A = 450 om
    diody maja maksymalnie zasilanie 3,5V myślę ze 3V będzie w sam raz

oraz moc rezystora
    P= (3V+3V+3V) * 0.02A = 0.18W

zwykły rezystor wystarczy

a moje pytanie mój zasilacz przy wyjściu napięcia 12V daje prąd o natężeniu 18A czy to ma cos do tego bo diody LED pobierają tylko 0.20mA

do diod LEd które umieściłem z przodu obudowy zastosowałem rezystory po 150 om do każdej podłączając je do napięcia 5V napięcie na diodzie led wynosi 3.12V, a do diod podświetlających plexe 3 diody podpięte równolegle dodając rezystor 460om. Wszystko ładnie świeci.

Moderowany przez conQeror:

Korzystaj z funkcji zmień i nie pisz postów jeden pod drugim.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME