Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Ardo - gorący agregat, nadmierne szronienie

08 Jun 2007 16:28 12965 9
 • Level 27  
  Chyba często opisywany tu problem, niestety wyszukane odpowiedzi nie zadowoliły mnie. Lodówka, którą mam ma prawie 10 lat i w zasadzie działa "prawie" bezawaryjnie. Jednak działanie agregatu nie podoba mi się. Rzadko się wyłącza, jest gorący (ok. 80°C), a zaszronienie jest nadmierne i pomimo jakiegoś układu odmrażania, rozmrażanie jest pracochłonne. Otwór odpływowy z komory do zbiornika nad agregatem wygląda na drożny (po co jest tam taki patyk do przepychania?), ale na skutek wysokiej temperatury agregatu, plastikowy zbiornik jest pokruszony i dziurawy jak sito - gratulacje dla konstruktora, podobno inżynier zawsze lepiej wie co w lodówce powinno być metalowe a co plastikowe.
  Na co trzeba zwrócić uwagę, żeby (załóżmy sprawna) lodówka mogła pracować normalnie? Czy trzeba często przepychać ten otwór odpływowy? A jeżeli jest to już oznaka uszkodzenia lodówki, to co jest do wymiany?
  Czy mogę we własnym zakresie wywalić szczątki zbiorniczka nadagregatowego i zastąpić go jakimś blaszanym talerzykiem? Jakiś zbiornik muszę mieć, bo inaczej woda będzie kapać bezpośrednio na agregat (zresztą i tak już kapie). Czym grozi zalewanie agregatu wodą i czy w ogóle konstruktor tej lodówki używał mózgownicy przy pracy? W sumie dziwie się, że to jeszcze działa.
 • Level 35  
  Zapchana kapilara lub filtr
 • Level 28  
  Zanim zaczniecie pisać to trochę pomyślcie.
  Do autora postu- jaka jest temperatura w chłodziarce- zmierz czyś elektronicznym, bez otwierania chłodziarki- dopiero pożniej można będzie coś powiedzieć - czy to nieszczelny układ, zapchany układ .. czy może niesprawny termostat.
  Przecież jak piszesz ma 10 lat - to bardzo dobry wynik jak na chłodziarkę- obecnie produkowane nie doczakaja tak sędziwego wieku.
  Ten patyk jest do udrażniania odpływu skroplin z chłodziarki na tackę nad sprężarką- może być zbyt króttki , ale jak nie masz wody na dnie komowry chłodziarki to nie ma sprawy.
  Plastikowa tacka - wszyscy tak robia i jest ok ale diabli ja biora od nadmiernej temperatury- tak jak wspomniał przedmówca w wyniku nieprawidłowej zabudowy chłodziarki w meblach, albo w wyniku ciągłej pracy sprężarki - patrz pkt pierwszy tego postu- tam podałem możliwe przyczyny.
  Zmierz temperature w chłodziarce- dobrze zeby termometr rejestrował max/min temperatury - sa takie i jest ich dużo, więc to zadne fanaberie, a nie będziesz czuwał , żeby te temperatury "połapać"
 • Level 14  
  Tackę która rozpada się większości lodówek zastąp metalową podstawką pod kwiatka lub coś w podobnym stylu tylko przyklej do sprężarki na silikon żeby była ciepła i nie dzwoniła podczas pracy .
  Sprawdż temperaturę i przestaw termostat na wyższą .
  może być uszkodzony układ odszraniania jeżeli taki w owej lodówce występuje .
 • Level 27  
  Przez około 12 godzin wychładzałem czujnik bezprzewodowy na najwyższej półce głównej komory lodówki. Regulator był w pozycji "3" w skali od "0" do "5". Wynik końcowy: 10,8°C.
 • Level 28  
  Temperatura za wysoka- nieszczelny układ- naprawa nieopłacalna, jak znam Ardo - a poza tym juz swoje przepracowała.
  Rozejrzyj sie za nową.
 • Level 27  
  Lodówka jest właśnie serwisowana. Po naprawie (jutro lub pojutrze) podam co i jak, a następnie zamknę temat.
 • Refrigeration equipment specialist
  kaem wrote:
  Lodówka jest właśnie serwisowana. Po naprawie (jutro lub pojutrze) podam co i jak, a następnie zamknę temat.

  Podaj "co i jak" nie jutro ale za 3 miesiące od tego "serwisowania" ;)
 • Level 27  
  elektryk2000 wrote:
  kaem wrote:
  Lodówka jest właśnie serwisowana. Po naprawie (jutro lub pojutrze) podam co i jak, a następnie zamknę temat.

  Podaj "co i jak" nie jutro ale za 3 miesiące od tego "serwisowania" ;)


  Dlaczego "nie jutro"? Decyzja już zapadła... Po podstawieniu termostatu i po ponownym zmierzeniu temperatury w głównej komorze (+12°C, -30°C w zamrażalniku) zdecydowano o wymianie sprzętu w całości. Alternatywą było jeszcze podstawienie używanego agregatu, ze skutkiem niepewnym.
  Serwisant otrzymał mniej niż 100 zł, a sprzęt za kilka tygodni zabierze na "dawcę organów". Do tego czasu lodówka sobie jeszcze trochę pożre prądu na pełnych obrotach.