Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Ardo - gorący agregat, nadmierne szronienie

kaem 08 Jun 2007 16:28 13307 9
 • #1
  kaem
  Level 28  
  Chyba często opisywany tu problem, niestety wyszukane odpowiedzi nie zadowoliły mnie. Lodówka, którą mam ma prawie 10 lat i w zasadzie działa "prawie" bezawaryjnie. Jednak działanie agregatu nie podoba mi się. Rzadko się wyłącza, jest gorący (ok. 80°C), a zaszronienie jest nadmierne i pomimo jakiegoś układu odmrażania, rozmrażanie jest pracochłonne. Otwór odpływowy z komory do zbiornika nad agregatem wygląda na drożny (po co jest tam taki patyk do przepychania?), ale na skutek wysokiej temperatury agregatu, plastikowy zbiornik jest pokruszony i dziurawy jak sito - gratulacje dla konstruktora, podobno inżynier zawsze lepiej wie co w lodówce powinno być metalowe a co plastikowe.
  Na co trzeba zwrócić uwagę, żeby (załóżmy sprawna) lodówka mogła pracować normalnie? Czy trzeba często przepychać ten otwór odpływowy? A jeżeli jest to już oznaka uszkodzenia lodówki, to co jest do wymiany?
  Czy mogę we własnym zakresie wywalić szczątki zbiorniczka nadagregatowego i zastąpić go jakimś blaszanym talerzykiem? Jakiś zbiornik muszę mieć, bo inaczej woda będzie kapać bezpośrednio na agregat (zresztą i tak już kapie). Czym grozi zalewanie agregatu wodą i czy w ogóle konstruktor tej lodówki używał mózgownicy przy pracy? W sumie dziwie się, że to jeszcze działa.
 • #2
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Zapchana kapilara lub filtr
 • #4
  jmk
  Level 28  
  Zanim zaczniecie pisać to trochę pomyślcie.
  Do autora postu- jaka jest temperatura w chłodziarce- zmierz czyś elektronicznym, bez otwierania chłodziarki- dopiero pożniej można będzie coś powiedzieć - czy to nieszczelny układ, zapchany układ .. czy może niesprawny termostat.
  Przecież jak piszesz ma 10 lat - to bardzo dobry wynik jak na chłodziarkę- obecnie produkowane nie doczakaja tak sędziwego wieku.
  Ten patyk jest do udrażniania odpływu skroplin z chłodziarki na tackę nad sprężarką- może być zbyt króttki , ale jak nie masz wody na dnie komowry chłodziarki to nie ma sprawy.
  Plastikowa tacka - wszyscy tak robia i jest ok ale diabli ja biora od nadmiernej temperatury- tak jak wspomniał przedmówca w wyniku nieprawidłowej zabudowy chłodziarki w meblach, albo w wyniku ciągłej pracy sprężarki - patrz pkt pierwszy tego postu- tam podałem możliwe przyczyny.
  Zmierz temperature w chłodziarce- dobrze zeby termometr rejestrował max/min temperatury - sa takie i jest ich dużo, więc to zadne fanaberie, a nie będziesz czuwał , żeby te temperatury "połapać"
 • #5
  Andrzej Molicki
  Level 14  
  Tackę która rozpada się większości lodówek zastąp metalową podstawką pod kwiatka lub coś w podobnym stylu tylko przyklej do sprężarki na silikon żeby była ciepła i nie dzwoniła podczas pracy .
  Sprawdż temperaturę i przestaw termostat na wyższą .
  może być uszkodzony układ odszraniania jeżeli taki w owej lodówce występuje .
 • #6
  kaem
  Level 28  
  Przez około 12 godzin wychładzałem czujnik bezprzewodowy na najwyższej półce głównej komory lodówki. Regulator był w pozycji "3" w skali od "0" do "5". Wynik końcowy: 10,8°C.
 • #7
  jmk
  Level 28  
  Temperatura za wysoka- nieszczelny układ- naprawa nieopłacalna, jak znam Ardo - a poza tym juz swoje przepracowała.
  Rozejrzyj sie za nową.
 • #8
  kaem
  Level 28  
  Lodówka jest właśnie serwisowana. Po naprawie (jutro lub pojutrze) podam co i jak, a następnie zamknę temat.
 • #9
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  kaem wrote:
  Lodówka jest właśnie serwisowana. Po naprawie (jutro lub pojutrze) podam co i jak, a następnie zamknę temat.

  Podaj "co i jak" nie jutro ale za 3 miesiące od tego "serwisowania" ;)
 • #10
  kaem
  Level 28  
  elektryk2000 wrote:
  kaem wrote:
  Lodówka jest właśnie serwisowana. Po naprawie (jutro lub pojutrze) podam co i jak, a następnie zamknę temat.

  Podaj "co i jak" nie jutro ale za 3 miesiące od tego "serwisowania" ;)


  Dlaczego "nie jutro"? Decyzja już zapadła... Po podstawieniu termostatu i po ponownym zmierzeniu temperatury w głównej komorze (+12°C, -30°C w zamrażalniku) zdecydowano o wymianie sprzętu w całości. Alternatywą było jeszcze podstawienie używanego agregatu, ze skutkiem niepewnym.
  Serwisant otrzymał mniej niż 100 zł, a sprzęt za kilka tygodni zabierze na "dawcę organów". Do tego czasu lodówka sobie jeszcze trochę pożre prądu na pełnych obrotach.