Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel Pentium P III 1266 Mhz i 1400 Mhz Tualatin

11 Cze 2007 14:36 4887 11
  • Poziom 27  
    Witam Koledzy.

Nosze sie z zamiarem kupna procka jak w temacie .

Generalnie w celu podkrecenia.

Chodz roznica pomiedzy nimi to tylko 133 Mhz ,cena 1400 Mhz jest prawie 2 x wieksza!.

Czy warto kupowac 1400 Mhz, cena okolo 140-150 zl a 1266 cena 70-80zl.

Slyszalem , ze 1400 swietnie sie podkrecaja :).

Posiadam plyte ASUS CUBIX - E.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdr.
  • Poziom 10  
    Kup 1400, o podkręcanie tu mało zależy ale jak chcesz uzyskać leprzy efekt to kup 1400.
  • Poziom 35  
    firemireczeq napisał:
    Kup 1400, o podkręcanie tu mało zależy ale jak chcesz uzyskać leprzy efekt to kup 1400.

Kolega lepszy efekt by uzyskał kupując słownik, niż radząc :|.

Ostatnio coś się ruszyło z cenami P3 Tualatin. Przez długi czas wersje 1400-S nie schodziły poniżej 200zł a tydzień temu udało mi się upolować na Allegro takowy za 137zł. Wcześniej miałem identyczny dylemat, jak Ty i byłem praktycznie zdecydowany na 2x tańszego 1266-S. Jednak powstało trochę zawirowań rodzinnych i sprawa przesunęła się w czasie. Gdy niedawno zauważyłem, że 1400-S można kupić już za 170zł, to zdecydowałem, że nie będę się cackał i zafunduję sobie najlepszy możliwy wariant na Socket 370. Nie nastawiałem się na wielkie OC, gdyż płytą jest ECS P6IPAT i maksymalna magistrala to 150MHz. Obecnie procesor pomyka na FSB 145MHz (bez podnoszenia napięcia), gdyż powyżej tego zintegrowana karta dźwiękowa odmawia posłuszeństwa - ale w drodze jest SB Live 5.1, więc i te 150MHz będzie pewnie osiągalne.

Co do Twojego dylematu - raczej sam musisz sobie odpowiedzieć, czy warto dopłacić do tych 133MHz więcej. W moim przypadku była to bardziej zachcianka, niż konieczność - komputer do którego wstawiłem ten procesor jest drugą maszyną w domu i służy głównie jako takie pseudo media-center podłączone do TV i zestawu 5.1. Wcześniej siedział tam procesor P3 1000EB ale zawsze chciałem mieć Tualatina i darzę tą platformę olbrzymim sentymentem :D.

Wracając do podkręcania. Czy masz dobre pamięci 133MHz i czy już obsadzałeś na tej płycie procesor z FSB 133MHz? Chodzi o to, czy znasz granicę możliwości pozostałych komponentów - maksymalny dzielnik PCI/FSB 1/4 to kłopotliwa sprawa a puszczanie pamięci asynchronicznie jest zbrodnią na wydajności przy tej platformie. Na pewno z tych powodów łatwiej i bezpieczniej będzie wykręcić wyższe taktowanie na 1400-S, niż 1266-S. Brałeś pod uwagę Celerony Tualatin? Taniutkie jak barszcz, odpada problem z dzielnikiem i pamięciami ale mają tylko 256KB L2...
  • Spec od komputerów
    150zł za taki procesor to jakas parodia. Za 105zł mozna kupic w sklepie nowy procesor, o niebo lepszy od tego tualatina.
  • Poziom 35  
    Zgadza się kolego Platon. Za taką cenę, jaką kosztuje obecnie używany P3 1400-S możemy kupić "nowiusieńki" procesor A64 3000+ czy też Celeron 420, który ma gdzieś z 50% większą wydajność na "dzień dobry" i nieporównywalnie większy potencjał do OC. Ale... czeka nas zmiana platformy - płyta, pamięć, karta grafiki - jeśli nie chcemy brać byle badziewia, to będzie nas to trochę kosztować. Oczywiście można sprzedać stary sprzęt, dołożyć i kupić nowy ale nie każdemu może to w danej chwili odpowiadać (koszty, czas). Albo można po prostu mieć takie widzimisię i sentyment, jak ja (wiem - pewnie inaczej by było, gdybym nie miał drugiego PC, który jest "na czasie" :)).

Zresztą rynek procesorów do "porzuconych" a wciąż popularnych platform rządzi się swoimi prawami. Słabsze modele kosztują grosze ale te najwyższe (w które celują osoby chcące dokonać upgrade) nieprzyzwoicie wręcz dużo. Dokładnie to samo dzieje się z nieco młodszym Socket A.
  • Poziom 12  
    Jak to to dziala na platformach lapowych? Probowal ktos?
  • Poziom 20  
    Jak dla mnie tualatin to najbardziej udany model procesora, jaki udało się wyprodukować intelowi. Szybko wycofany z produkcji po wprowadzeniu pierwszych p4, (które były wykonane w starszej technologii i mniejszą ilością L2), ponieważ były od nich szybsze :)
    Przystosowany do współpracy z pamięcią DDR, choć tylko raz widziałem płytę przystosowaną do takiej pracy.
    Od bardzo dawna przerabiałem tualatiny i wkładałem je do abita bx-133.
    Najlepszy osiągnięty wynik to celeron 1.2 @ 1.8.
    Też myślałem o kupieniu pełnego pIII, ale zdecydowałem się na zmianę platformy. P4 mobile 1.7 @ 3.15 (20zł) + abit IS7 i troche ramu.
    Ale do dziś żałuję że intel nie rozwijał technologii tualatin...
  • Poziom 35  
    Na szczęście dla Intela i klientów rodzina procesorów na architekturze P6 (pierwszym był Pentium Pro) nie zakończyła się na Tualatinie. Ze względu na niepożądane konkurowanie z lansowaną wówczas architekturą NetBurst (Pentium 4) wycofano P6 z desktopów, lecz kontynuowano rozwój na platformie przenośnej (Banias, Dothan, Yonah). Kiedy NetBurst okazał się ślepym zaułkiem sięgnięto po starego, sprawdzonego i nadal rozwijanego P6 - w efekcie powstał Core 2 Duo zarówno w wersji desktopowej (Conroe i Allendale), jak i mobilnej (Merom). Ciekawym jest, czy Intel by przywrócił architekturę P6 w desktopach, gdyby nie zdrowa konkurencja AMD...?
  • Spec Overclocking
    Wątpliwe, bo to był swego rodzaju as w rękawie, a tych asów nie wyciąga się bez powodu.
  • Poziom 1  
    Witam

Mam komputer Hp VECTRA 400 z procesorem PIII 1GH..

Chciałem zmienić procesor na Pentium P III 1400 Mhz Tualatin..

Czy będzie pasował do tego komputera?

Z góry dzięki z odpowiedź..
  • Poziom 11  
    Winno pasować, o ile płyta główna obsługuje procesory o takim taktowaniu, dla pewności sprawdź w instrukcji lub w gooooogle.

Jeżeli tak to zostaje kwestia taktowania procesora (czy 100 czy 133 mhz), i chyba napięć, o i nie zapomnij o dobrym chłodzeniu na procek, lato może być upalne, a szkoda spalić PIII.
    Powodzenia w zmianie na lepsze.

Zdania rozpoczynamy wielką literą.
    Poprawiono!
  • Poziom 39  
    Wszystko zalezy od chipsetu na jakim jest plyta.
    Z doswiadczenia wiem ze plyty na chipsecie BX i VIA Apollo 133A obsluguja tualatina po przerobce procesora. BX teoretycznie nie wspiera szyny 133 ale wiekszosc plyt daje sobie z taka szyna rade. Mnoznikiem na plycie sie wogole nie przejmuj, te procesory i tak maja go zablokowanego i ustawia plyte na sztywno nawet jak ona nie obsluguje takiego mnoznika.
    Chlodzenie moze byc w sumie obojetne bo jak nie bedziesz krecic to to sa chlodne procesory.