Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana łożysk w pralce Indesit WG420P

15 Cze 2007 00:36 16871 11
 • Poziom 10  
  Potrzebuję wymienić łożyska w powyższej pralce. Robię to pierwszy raz i mam pytanie: Jak zrobić to bezpiecznie?
  Czy mam wybić zamieszczony na zdjęciu wałek bębna młotkiem, czy w ten sposób czegoś nie uszkodzę?
 • Poziom 38  
  Musisz rozkręcić zbiornik, wtedy bęben będzie miał miejsce aby się przesunąć. Polecam przycisk szukaj bo było to już wielokrotnie opisywane.
 • Specjalista AGD
  Najpierw wkręć dłuższą śrubę, żeby było w co uderzyć :-)
 • Poziom 11  
  Wezwij lepiej fachowca ,bo przy takim stanie łożysk możesz zepsuć więcej.
 • Poziom 10  
  Zbych034 napisał:
  Musisz rozkręcić zbiornik, wtedy bęben będzie miał miejsce aby się przesunąć. Polecam przycisk szukaj bo było to już wielokrotnie opisywane.
  To może zadam dwa podstawowe pytania:
  1. Zbiornik i bęben to nie to samo?
  2. Czy do wybijania łożysk powinienem wyjąć bęben/zbiornik z obudowy?

  Co do opcji szukaj, używam i czytam cały czas, ale nadal nie na wszystko znalazłem odpowiedź, więc stąd ten temat.

  nares napisał:
  Najpierw wkręć dłuższą śrubę, żeby było w co uderzyć :-)
  Z samym biciem młotkiem nie mam problemu, tylko nie wiem czy to nie jest syzyfowa praca, skoro część energii pochłaniają sprężyny trzymające bęben w obudowie.

  jacekton napisał:
  Wezwij lepiej fachowca ,bo przy takim stanie łożysk możesz zepsuć więcej.
  Ta alternatywa odpada. W Warszawie liczą sobie za tę usługę 200-300zł a w autoryzowanym serwisie co najmniej 600. Co przy możliwości nowej pralki za 600zł jest wygórowaną ceną. Drugą sprawą jest to, że chce to zrobić, przy okazji ucząc się czegoś nowego.
 • Poziom 22  
  Zbiornik jest plastykowy to co widać z zewnątrz,bęben jest to co wkładasz pranie.Na początek zdejm przeciw age z góry. Odkręć obejmę metalową,wyciągnij bęben na zewnątrz wkręć śrubę i uderz .Jak os wyjdzie wymień łożyska i poskładaj.
 • Poziom 10  
  Jeżeli dobrze zrozumiałem to zbiornikiem nazywacie bezpośrednią obudowę bębna.
  Według powyższej nomenklatury w mojej pralce zbiornik składa się z trzech części: środkowej (walca), przedniej i tylnej ściany(widocznej na zdjęciu). Na łączeniach występują obejmy (w sumie dwie). Zarówno tylnią obejmę jak i przeciwwagę z góry odkręciłem.
  Tylko teraz nie wiem, którą pójść drogą:
  Czy mam wyjąć tylną część zbiornika z bębnem w środku, czy cały zbiornik z bębnem i dalej "bawić" się na zewnątrz?
  Próbowałem zrobić to pierwsze, ale mimo zdjęcia obejmy nie mogę zdjąć tylnej części zbiornika. Chyba wałek bębna nie puszcza, więc dlatego zastanawiam się czy w takim stanie powinienem już zacząć wybijać wałek z łożysk.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Wyjmij tylną cześć zbiornika z bębnem w środku,podważasz śrubokrętem powinno się rozpołowić.Później wybijesz bęben z łożysk. wybić jest lepiej na zewnątrz .
 • Poziom 38  
  Poszukaj jeszcze obejm lub innych łączących elementów bo 2 to stanowczo za mało. Po wyjęciu tyłu z bębnem resztę zrobisz na zewnątrz pralki co znacząco ułatwi sprawę.
 • Poziom 10  
  krzysiekl napisał:
  Wyjmij tylną cześć zbiornika z bębnem w środku,podważasz śrubokrętem powinno się rozpołowić.Później wybijesz bęben z łożysk. wybić jest lepiej na zewnątrz .

  Ok, dzięki. Udało się właśnie tak jak to opisałeś. Chociaż chwilami nie było lekko, to ostatecznie udało się rozebrać. Poniżej wypunktowałem wszystkie czynności, jakie wykonałem. Może komuś się to przyda.
  1. Demontaż górnej obudowy pralki.
  2. Demontaż tylnej ściany obudowy.
  3. Odkręcenie koła pasowego.
  4. Odkręcenie wszystkich elementów przykręconych do tylnej części zbiornika. (m.in. silnika)
  5. Odkręcenie obejmy łączącej tylną część zbiornika ze środkową.
  6. Wyjęcie przeciwwagi. (Nie trzeba przy tym zdejmować sprężyn trzymających zbiornik. Wystarczy tylko odpowiednio odchylić odkręcony górny wspornik. Najlepiej zrobić to w dwie osoby.)
  7.* Zdjąć tylną część zbiornika z bębnem. Trzy zatrzaski, które należy podwadzić wkrętakiem. Następnie trzeba ją wyjąć przez otwór z tyłu pralki. W celu koordynacji poczynań robić to co najmniej w dwie osoby.
  8.* Wybijanie wałka bębna z łożysk. Tu najlepiej wkręcić dłuższą śrubę niż była. Chociaż dysponując czymś na wzór płaskiego punktaka, też się uda.
  9. Wybijanie tylnego łożyska. Podobnie jak w pkt. 8. najlepiej użyć metalowego kołka, śruby, etc.
  10.** Wyjęcie starego uszczelniacza zasłaniającego przednie łożysko. Tu może być naprawdę ciężko, ale nie ma się co zniechęcać tylko bić kliny między tylejkę a zapieczony uszczelniacz i rwać.
  11. Wybijanie przedniego łożyska.

  Gwiazdkami zaznaczyłem trudniejsze operacje.

  Teraz muszę kupić nowe części i poskładać z powrotem sprzęt. Jakby ktoś znał sklep z łożyskami w Wawie, byłbym wdzięczny. Wiem, że to nie miejsce dla takich pytań, ale w linkach nie znalazłem nic sensownego.
 • Poziom 38  
  W każdym sklepie z częściami AGD będą mieli je.
 • Poziom 10  
  Znalazłem dobry sklep z łożyskami na Jaktorowskiej, przy siedzibie premy. Za obydwa łożyska i uszczelniacz zapłaciłem 20,95 zł. Łożyska kupiłem polskie, SKF kosztowały prawie dwa razy więcej. Całość złożyłem i działa. Do wbijania łożysk najlepiej używać dwóch młotków i wbijać je przez trzonek jednego z nich.

  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

  Pozdrawiam.