Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar odległości

16 Cze 2007 23:49 6072 2
  • Poziom 10  
    Witam

Szukałem w internecie czujników do laserowego pomiaru odległości.
    Potrzebuję mierzyć odległość od 0 do 1m z rozdzielczością co najmniej 1%.
    Znalazłem takie czujniki ale raczej w kosmicznych cenach - a przecież można kupić urządzenie do laserowego pomiaru odległości np. ścian za 100zł
    Może wiecie gdzie taki czujnik, albo jak inaczej mierzyć odległość.
    Muszę mierzyć odległość tłoczka który porusza się w rurce aluminiowej średnicy 2-3 cm.

Pozdrawiam
  • Admin grupy audio
    Witam

Każde elektroniczne urządzenie do pomiaru odległości działa na prostej zasadzie:
    Wysyła impuls świetlny (ultradźwiękowy) i sprawdza po jakim czasie impuls wróci (odbije się od przedmiotu). Znając czas w jakim impuls przebywa drogę od urządzenia do obiektu i z powrotem, można obliczyć jaka jest odległość pomiędzy miernikiem, a obiektem.

Tak więc do budowy takiego miernika potrzeba diody laserowej wraz z optyką, fotodetektora oraz jakiś dostatecznie szybki procesor który zmierzy czas i wykona proste działanie matematyczne. Oczywiście zamiast lasera można użyć czujników ultradźwiękowych.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Fajnie - tylko czy czas odbicia światła da się zmierzyć na odcinku 5 cm ?
    Dać się da pewnie - tylko jakim sprzętem - czy atmega8 wystarczy - może lepiej gotowy czujnik który analogowo lub cyfrowo poda mi "na gotowe" odległość.

Właśnie takiego czujnika szukam.

P.S. czujnik ultradźwiękowy raczej odpada - w rurce fale dźwiękowe będą się odbijały w tę i nazad chyba.