Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

drgający obraz w Neptunie505

sprysiu 25 Oct 2003 18:45 1601 6
    sprysiu
    Level 13  
    Powyższy telewizor jest po wymianie powielacza, kondensatorów 10nF/1500V 2,2nF/1500V, rezystora 1,5k, i wielu kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu i nie tylko. Nie wymieniłem tylko C705-2x200uF/350V, C715-470uF/160V,C-774/C-661-2x1000uF/25V.
    Wszystko by było w porządku gdyby nie drgania obrazu u jego góry i przy dole, w zasadzie innych problemów nie ma. Proszę o jakąś poradę.
    jasiek2010
    Level 25  
    Witam,jak miałeś spalony R-666-1,5K to jeszcze sprawdź D655. może jeszcze zmniejsz napięcie S-2 czyli R-661 Pozdr.
    sprysiu
    Level 13  
    Dioda jest dobra - jakoś się jej udało przeżyć, a co do napięcia Us2 to, gdy je zmniejszę to strasznie widać linie powrotów. Ten telewizor ma 20 lat i zasadzie sie nie psuł przez ten czas...także prawie wszystkie części mają 20lat...kineskop jest oryginalny i prawie nie zużyty (sam byłem w szoku) bo ten TV jest rzadko używany (został porządnie wyczyszczony w okolicach WN). Jednak stoi w domku poniemieckim gdzie jest duża wilgotność.
    hazet
    Level 26  
    nie napisałes jak drga obraz może masz problemy z generatorem linii
    miałem swego szasu coś takiego i wygladało jak ogladanie video bez przełaczonej stałej czasowej regulacja fay nic nie dawała pomogło wymiana tda2593 :?
    sprysiu
    Level 13  
    Obraz drga w poziomie, widać to dobrze na Polsacie - drgające w prawo i lewo słoneczko, jak pisałem wcześniej - dół tez drga. Na ogół to drganie jest ledwo zauważalne, jednak czasami obraz mocno drga. Wygląda to jakby obraz się zwężał i rozszerzał, drgania te nie zależą od jasności ani kontrastu. Zastanawiam się czy może na to pomóc wymiana reszty kondensatorów z zasilacza?? (to trochę kosztowne....)
    mch
    Level 23  
    Sprawdź na jakimś obrazie kontrolnym np. kraty lub ostatecznie na obrazie kontrolnym emitowanym przez TV rano przed emisją programu czy obraz się przesuwa czy rozszerza.Jeśli się zwęża i rozszerza to wym. elementy o obwodzie korekcji geometrii.Czesto dziwne objawy daje TR15.Jeśli natomiast obraz sie przesuwa to wymień PR10 kom *2 szt.na module MS -synchro i generatora.
    sprysiu
    Level 13  
    Cześć.
    Już się wyjaśniło - padnięte elki w bloku synchronizacji - po wymianie już jest ok :). Okazało się też, że padł tranzystor T700 i rezystor R705, a C663 wymieniony 2 dni temu wybrzyszył sie...ale już znowu wymieniony(chyba wlutowałem go odwrotnie - D653, R657, napięcie -5V są w porządku). Wymieniłem też na wszelki wypadek 47uF/160V oraz wszystkie elki z pozostałych bloków. TV jest odmłodzony jakby wyszedł prosto z fabryki. W dalszym ciągu nie wymieniłem ze względu na koszty C705(400uF/400V).
    Także chyba to by było na tyle.Dziękuję za wszelkie rady.