logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Eltron 100W mono – podłączenie dwóch kolumn 4Ω, moc na wyjściu dla każdej

Dj nemsu 26 Cze 2007 22:24 1586 15
REKLAMA
  • #1 4023869
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Witam posiadam eltrona 100wat mono ma on 2 wejścia na kolumny
    Co by było jak bym pod nie podłączył 2 kolumny 4 ohm? jaką moc by dostawała każda z nich?
  • REKLAMA
  • #2 4023879
    marniu
    Poziom 25  
    Posty: 1005
    Pomógł: 63
    Ocena: 55
    eltron ma 2 wyjścia równoległe czyli na 2 kolumny przykładowo po 50W 8 Ω

    jak podłączysz 2 kolumny 4Ω to spalisz wzmacniacz ...
  • REKLAMA
  • #3 4023896
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    na 2 ohm on nie pójdzie? z chłodzeniem(wentylatory porządne by sie dał) by dało rade czy też nie?
  • REKLAMA
  • #4 4023928
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Trafo nie wydoli.
  • #5 4023935
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    jakiej mocy jest tam trafo? jakby je zmienić na mocniejsze dać chłodzenie to na upartego poszło by?
  • #6 4023981
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Trafo jest 140VA możesz dać większe z chłodzeniem lub obniżyc wartosć napięcia.
  • #7 4023992
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    To czyli jak zwiększe moc trafa na 280VA czyli 280wat i dam chłodzenie to bedzie okej? czy trafo mam dać mniejsze czy większe?
  • #8 4024041
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Trafo możesz dać wieksze jesli chodzi o wydajność prądową lecz o tym samym napięciu.(czyli moc jego większa)

    Możesz dać tez trafo o tej samej mocy tylko o niższym napięciu czyli 2×20V
  • #9 4025337
    Jasie-k
    Poziom 19  
    Posty: 423
    Pomógł: 16
    Ocena: 20
    Aby ten wzmak działał na 2 ohm to musisz najpierw wylutować zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Z wymianą trafa to zależy jaką masz wersję bo widziałem takiego z trafem 200W a nie 140 i ono dałoby radę.
  • #10 4025472
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    To jak dam chłodzenie i wylutuje to zabezpieczenie, a mam trafo dajmy to 140 wat to jak włączę wzmacniacz i puszcze muzyke, to sie trafo spali czy bezpieczniki jakieś pójdą czy tam jest jeszcze jakieś inne zabezpieczenie?
  • #11 4025722
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Trafo 140VA nie da rady,bedzie sie grzalo i napiecie bedzie siadac co objawi sie zla jakoscia dzwieku.Co do zab. to może będzie trzeba usunąc ale nie koniecznie,jesli wzmacniacz bedzie sie przytykał przy większym wysterowaniu to wtedy tak.
  • REKLAMA
  • #12 4025960
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    a to jakie dać trafo 180 wat 200wat? bo nie wiem, jakie mam dać?
  • #13 4026266
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    A jakie masz lub możesz mieć?Pamiętaj ze na wtórnym nie może przekroczyć 2×30V
  • #14 4027101
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    no nie wiem właśnie, a to trafo jak jest za małe jak dajmy mam teraz to ono sie spali czy wyłączy cy bezpiecznik pójdzie czy coś innego? Czy bedzie sie grzać bardzo i sie poprzepala?
  • #15 4028179
    Tomek020789
    Poziom 13  
    Posty: 123
    Pomógł: 2
    witam. Ja bym odwinoł pare zwoi na trafo żeby zbić napięcie o pare wolt i powinno śmigaś. No chyba żeby przysiadało napięcie przy wiekszym wysterowaniu to wtedy kup nowe trafo 200-250VA i o nieco niższym napięciu niz oryginalne. Pozdrawiam Tomek
  • #16 4029037
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Posty: 680
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    okej dzięki, ale to teraz co mam co sie może z nim stać? jak nic z nim nie zrobię, nie zmniejszę napięcia

Podsumowanie tematu

✨ Eltron 100W mono posiada dwa równoległe wyjścia na kolumny, które przy podłączeniu dwóch głośników 4Ω mogą spowodować uszkodzenie wzmacniacza z powodu zbyt niskiej impedancji obciążenia (2Ω). Standardowe trafo o mocy 140VA nie jest wystarczające do pracy przy 2Ω, co skutkuje przegrzewaniem i spadkiem napięcia, a w efekcie pogorszeniem jakości dźwięku. Usunięcie zabezpieczenia przeciwzwarciowego może być konieczne, ale nie zawsze. Zwiększenie mocy transformatora do około 200-280VA o tym samym napięciu wtórnym (maksymalnie 2×30V) oraz zastosowanie lepszego chłodzenia może umożliwić pracę wzmacniacza przy niższej impedancji, jednak wymaga to modyfikacji i ostrożności. Alternatywnie można obniżyć napięcie na transformatorze przez odwinięcie kilku zwojów, co zmniejszy obciążenie. Przy zbyt małej mocy transformatora istnieje ryzyko jego przegrzania i uszkodzenia, a także pogorszenia parametrów pracy wzmacniacza.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA