Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig SC 303 - dorobienie wejścia AUX

placek6 04 Lip 2007 12:02 4760 1
 • #1 04 Lip 2007 12:02
  placek6
  Poziom 1  

  Chciałbym zrobić coś takiego w swoim radiu. Na elektronice się zbytnio nie znam, ale jak napiszecie co i jak to mam nadzieję że znajomy elektronik będzie wiedział co i jak zrobić.

  Do rzeczy. Chciałbym by wyglądało to mniej więcej tak(na zdjęciu jest inny model radia):
  Grundig SC 303 - dorobienie wejścia AUX

  Tutaj jest coś o przerobieniu zakresu AM na AUX'a może będzie pomocne:
  http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/caraudio/am-aux.htm

  Schemat tego radia:
  http://www.epanorama.net/schematicsforfree/pdf_redirect.php?url=http://www.epanorama.rackhost.net/schematicsforfree/Automotive/products/audio/Grundig%20SC-303.pdf

  1 1
 • #2 25 Cze 2012 23:46
  NoOne3
  Poziom 1  

  Przepraszam za daleko posuniętą forumową nekromancję, ale chciałbym zostawić w tym temacie ślad, jako że był to jeden z pierwszych postów na elektrodzie, jaki znalazłem odnośnie wyprowadzenia wejścia AUX w SC 303.

  Odpowiedź brzmi: tak da się zrobić wejście AUX w tym modelu, zamiast magnetofonu. Nie wymaga to umiejętności ani wiedzy elektronicznej wykraczającej poza lutowanie i używanie google'a. Efekt nie jest powalający (na moje drewniane ucho basy są zbyt podbite, w porównaniu do muzyki z radia) ale lepszy niż adapter-kaseta w kieszeni.

  I tak naprawdę nie ma w tym odkryciu żadnej mojej zasługi. Sposób w jaki mi się to udało, to adaptacja sposobu opisanego w tym temacie (Link), przez kolegę Antariona, do trochę tylko bardziej skomplikowanego schematu trzystatrójki (pomocny jest link do schematu radia zamieszczony post wyżej).

  Analogicznie do tematu demontujemy magnetofon, podłączając do taśmy przełącznik (symulujący włożenie kasety), wlutowujemy przewody podające sygnał na wyjściowe "nóżki" układu wzmacniającego sygnał z głowicy (TA 7705F - Link) i odłączamy (wyłamujemy) nóżkę odpowiedzialną za zasilanie układu (w przeciwnym razie na właśnie podłączonym wejściu aux będzie ok 2V napięcia).

  Podłączenie przełącznika do taśmy z magnetofonu:
  1- (czerwony) do 5 na stałe
  2- do 5 przez przełącznik (zamknięty=kaseta włożona)
  3- pusty
  4- pusty
  5- stanowi masę
  6- pusty
  7- pusty
  8- pusty
  9- pusty
  10- pusty

  Podpięcie do układu TA 7705F:
  Konieczny przewód ekranowany - przy próbach bez ekranu (lub słabym ekranem - stary przewód od tanich słuchawek) bardzo wyraźne szumy. Sygnał prawy i lewy do nóżek 2 i 16 (uwaga: na schemacie radia kolejność jest zmieniona przy zachowanej numeracji - posiłkowałem się schematem układu 7705F). Ponieważ układ jest bardzo mały najłatwiej wlutować się na dodatnich nóżkach kondensatorów C1116 i 1117 - są podpisane na płytce radia. Ekran przylutowałem do znalezionej na płytce masy przy minusie kondensatora C1105 (można pewnie gdziekolwiek, ale ta jest niedaleko).
  Na koniec wyłamałem igłą nóżkę 1 - zasilanie układu - myślałem też o filtrze, ale gdzie mnie tam do dobierania filtrów).

  Tak więc jeśli ktoś ma pod ręką kurzące się SC303 i chciałby się pobawić - życzę powodzenia i przypominam, że nie odpowiadam za efekt. Opisałem mój sposób postępowania w dobrej wierze i tak jak go zapamiętałem, zalecam zapoznać się ze schematami (nie żeby je od razu rozumieć, czy wiedzieć co robią te wszystkie oporniki i kondensatory - bo sam nie wiem) sprawdzać wszystko trzy razy (co najmniej) i nie bać się eksperymentów (nie udało mi się radia spalić, może waszym też nic od tego nie będzie, kto wie...).

  Znających się na rzeczy przepraszam jeszcze za niefachowy język.
  Zdjęcia może kiedyś, jak mi się przypomni, bo radio zamontowałem, a auto oddałem do blacharza...

  0