Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot 205. Mały i szybki subwoofer do małego auta.

04 Lip 2007 16:30 4284 25
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jak widać jestem nowy, lecz na pewno zawitam z problemem jeszcze nie raz.
    Czytałem wiele waszych postów i wiem, że lubicie mieć wszystko opisane dokładnie.

Moje auto to Peugeot 205GTI (Hatchback). W pełni sportowa mała furka z mocnym silnikiem. Pisze tak, ponieważ chce podkreślić małe gabaryty tego samochodu. Wymiary bagażnika to:
    Szerokość – 110cm
    Głębokość – 68cm
    Wysokość - 40cm.
    Zainteresowałem się skonstruowaniem subwoofera, miałem już do czynienia z budową obudów do domowego kina, lecz w przypadku samochodu z tego, co mi wiadomo to całkiem inna bajka. Wcześniej dostałem już wszystko wymierzone, a teraz nie wiem, za co się zabrać. Interesuje mnie coś małego, nie chodzi mi o to, aby samochód skakał od niskich tonów. Moje oczekiwania to – SZYBKI I GŁĘBOKI BAS, tak, aby nie brzmiało to jak walenie młotem w kowadło albo nie wyło jak to nie raz się słyszy przy źle dobranej obudowie. Rodzaj muzyki to House\Elektro (nie mylić z Techno).
    Radyjko - KENWOOD KDC-W3037G.
    W drzwiach - Pioneer TS-1346II

Teraz sedno sprawy.
    Z tego, co przeczytałem i przeanalizowałem to spokojnie wystarczy głośnik 25cm. Tu zaczynają się schody, ponieważ maksymalna kwota, jaka może zostać wydana na jego zakup to 100zł.
    Kolejna sprawa to fakt, że będzie on grał bez wzmacniacza przez okres 2-3 miesięcy (Posiadam w piwnicy takie coś jak „First 250W” ale raczej nie ma sensu tego podłączać nawet po zmostkowaniu) ALE TO ZOSTAWMY.

Wstępnie zdecydowałem się na OBUDOWĘ ZAMKNIETĄ, z dobrym wygłuszeniem i solidną konstrukcją. Kolejna sprawa to to, że w Płocku i jego okolicach nigdzie nie można dostać płyty MDF wiec czy OSB albo zwykła wirówka będzie dobra? (18mm).
    Wkręty gips-karton, wikol, nakrętki wbijane + śruby, terminal <- To już mam.

Zauważyłem, że do głośników 25cm obudowa zamknięta przeważnie ma pojemność 35L. Pozwoliłem sobie wstępnie taką obliczyć (nie mając parametrów głośnika).
    Szerokość - 35cm
    Wysokość – 35cm
    Głębokość dół – 33cm
    Głębokość góra – 25cm

Doradzacie, jaki głośnik mam kupić, z czego wykonać obudowę i jakiej wielkości (ser/wys/gł dół góra).
    Myślę, że napisałem wszystko dość jasno.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    To już lepiej dołożyć te 40 ziko więcej i kupić magnata xpress 10'' jedyna rozsądna propozycja i dość tania , od głośnika za 100 złotych nie oczekuj dobrej gry.
  • Poziom 10  
    No dobra. Załóżmy że zdecydowałem się na ten głośnik i prawdopodobnie tak zrobię skoro jest to jedyna opcja do 140zł. Jaka obudowa do niego? (ser/wys/gł dół góra) zamknięta ? OSB, Wiórowa ?
  • Poziom 18  
    Ja proponuje tu BSW 104 II. Wiadomo jak grają głośniki z tej stajni :)
    A ostatnio widziałem je na allegro po (uwaga) 99zł.. :D
    tylko potrzebny jest jakiś dobry napęd.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Głośnik może grać zarówno w br jak i closed:) skrzynia to około 26 litrów closed porządnie wytłumiona najlepiej zrobić ją z mdf ale jak nie masz to już trudno rób z wiórówki.
  • Moderator CarAudio
    Te radio nie ma wyjścia na wzmacniacz,więc będziesz potrzebował wzmacniacz z wejściem "po wysokiej" lub przejściówkę na RCA .
  • Poziom 17  
    powalla napisał:
    Te radio nie ma wyjścia na wzmacniacz,więc będziesz potrzebował wzmacniacz z wejściem "po wysokiej" lub przejściówkę na RCA .

Ja korzystam z takiej przejściówki - żaden problem.
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz narazie zostawmy w spokoju. Narazie zbieram informacje potrzebne do budowy suba i czekam od "crazy_88" na wymiary i rysunek pomocniczy ;]
  • Poziom 10  
    Ok.
    Skrzynia zrobiona ale jeszcze w stanie surowym. 26L zamknięta pod głośnik Magnat xpress 10''.

http://img129.imageshack.us/my.php?image=30209909gi9.jpg
    http://img510.imageshack.us/my.php?image=img3066ue5.jpg
    http://img178.imageshack.us/my.php?image=img3068jb0.jpg
    http://img443.imageshack.us/my.php?image=img3072pe0.jpg
    (głośnik na zdjęciu tylko do przymiarki, stary EW100)

Głośnik, obiciówka i wytłumienie w drodze.

Teraz mam jeszcze jedno pytanko co do radia. Jak wcześniej pisałem posiadam KENWOOD KDC-W3037G. Jest to radio od znajomego ze sklepu i leży jeszcze zapakowane w folii. Mam możliwość zamiany na któreś z poniższych.

BLAUPUNKT BERMUDA MP36
    CLARION DB178RMP
    JVC KD-G331
    JVC KD-G421
    PIONEER DEH-2900MP
    Sony GT200
    SONY CDX-GT20

Tak myślałem nad tym Clarion DB178RMP. Biorę pod uwagę to że "Nie napisy na sprzęcie grają". Chciał bym najlepsze z najtańszych.
    Prosił bym o pomoc jeszcze w tej sprawie.
  • Poziom 34  
    Witam.
    kiepski jest ten Clarion, ja bym brał pod uwagę JVC 421 i Pioneera 2900
  • Poziom 10  
    Czytałem o tym Pioneer i niezbyt jest polecany, lepiej opłaca sie model 3900 lecz on nie wchodzi w grę. Skłaniał bym sie bardziej ku JVC 421 ale czy będzie lepszy od KENWOOD którego posiadam ? Wiem że ciężko to powiedzieć i wróżkami mnie jesteście ale tak patrząc na parametry mogli byście wyciągnąć wnioski. jedynie wiem że JVC ma mniejszą moc DIN od Pioneer.
  • Moderator CarAudio
    Tych kilku watów nie odczujesz .

Z tych co podałeś JVC 421 ale jeśli masz "dojścia" ,to zdecydowanie Kenwood ale z wyjściem RCA (podłączenie wzmacniacza bez zbednych komplikacji).
  • Poziom 10  
    Z tego co poczytałem to model KENWOOD KDC-W410A ma 1 Wyjścia RCA - 2V jeśli dobrze to zrozumiałem. Jeśli uda mi się załatwić to zamieniać ?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Mały i szybki subwoofer do małego auta
    idealnie pasuje IT MDS08 ale jest troche drozszy
  • Poziom 27  
    Pawel S. Twoj post już nic nie wnosi autor zrbił już skrzynie i ma suba!
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.
    Ciąg dalszy prac nad moim skromnym car audio trwa. Zgłaszam się do was z kolejnym pytaniem ale na początek zdanie relacji co zrobiłem (fotek nie ma, brak dostępu do aparatu).
    A wiec.
    Głośnik Magnat Xpress 10’’ osadzony w obudowie pokazanej wcześniej, uszczelniony i solidnie zamocowany. Skrzynia wytłumiona solidnie gąbką o grubości 8cm, głośnik ma czym oddychać wiec spokojnie, poczytałem, popatrzyłem i zrobiłem najlepiej jak umiałem. Obudowa ładnie obita czarnym materiałem (korzystałem z filmików załączonych w jednym z tematów w tym dziale), terminal głośnikowy obsadzony i uszczelniony. Teraz czas na drzwi, czyli maty APP i głośniczki 130mm prawdopodobnie jedne z tych -> Hertz DCX lub Hertz DSK (jeszcze nie wiem).
    Okablowanie poprowadzone, prawym progiem podwójnie ekranowany kabel RCA ze sterowaniem (+ przewody do głośników w belkach na tyle, tak na wszelki wypadek), lewym progiem zasilający 16mm, bezpiecznik 20cm od akumulatora 30A.

Wstęp zrobiłem wiec przejdę do pytania. Chodzi o wzmacniacz.
    Zaznaczam że nic innego nie będzie w przyszłości już zmieniane w audio tego samochodu. Skrzynia pozostanie taka jak jest.

Polecany miałem MONOBLOCK SOLING 1x130W. jest nie za drogi i rzekomo dobry, lecz wolał bym o wasza opinię bo może ktoś miał z nim do czynienia, jeśli faktycznie jego moc jest realna zapewnie by wystarczył do mojej skrzyni ale mimo tego prosił bym o opinie.
    Czy może coś innego KENWOOD KAC-5203, BLAUPUNKT GTA 2 MK II lub MAGNAT ultra 2000.

Acha i zamieniłem radio na KENWOOD KDC-W 410 A.
  • Poziom 31  
    A ja bym Ci polecił upolować jakąś 4 kanałówkę i przody dać pod wzmacniacz (nie czytałem całego posta więc jak coś to mnie popraw). Przykładowo stoi teraz na allegro Audison lr 434 xr , ale baaardzo wątpie żebyś go dorwał w cenie 140zł (czyli porównywalnie do solinga).
  • Poziom 10  
    Wolał bym coś nowego. Max do 200zł. Dlatego podałem tych czterech kandydatów.
  • Poziom 17  
    Moze CP HPB-602, solidny i niedrogi wzmacniacz- 225WRMS@4ohm, regulowane filtry HP i LP .
    Mam go od roku i za ta kase swietna pozycja, bez problemu poprowadzi Twojego Maganta.
  • Poziom 20  
    nie kieruj sie tym, że nowy oznacza lepszy... za 200zł to nic nowego i dobrego nie kupisz... poszukaj okazji i kup coś firmowego z używek.
  • Poziom 42  
    Za 220 zł mogę nówkę carpowera załatwić, ale osobiście wolał bym szukać axtona w używce.
  • Poziom 20  
    CP power na przód? ..trochę z jakością kiepsko, to nie jest przyszłościowy wzmak ;/
  • Poziom 18  
    Polecam Kicker-a CRV 10" 100Rms jest piekielnie szybki w skrzyni BR potrzebuje malo miejsca i nie pali się pod 200rms;):D gra pięknie oraz kosztuje mało!
  • Poziom 10  
    Ok zastanowię sie nad tym Carpower. Dzięki za odpowiedzi.

Jeszcze jedno pytanko odnośnie wygrzewania głośnika. Czy podłączenie go pod sprzęt w domu Unitra 2x30 i wygrzewanie paru godzinne da taki sam efekt jak pod wzmacniaczem do auta ? Pytam ponieważ nie mam możliwości podłączenia wzmaka w mieszkaniu.
    Chodzi mi o to czy głośnik musi być wygrzewany tym wzmacniaczem który później będzie go napędzał ?
  • Poziom 17  
    Przy wygrzewaniu poprostu nie "katuj" go zbyt duza moca.
    Akurat przy mocy Twojej Unitry nie musisz sie za bardzo o to martwic:D
    Nie ma znaczenia czy docierasz glosnik wzmacniczem ktorym bedziesz go potem napedzal, czy tez innym.
  • Poziom 10  
    Moc Unitry może i mała ale tonsilki ładnie bardzo grają z nią w zestawie :) Ok dzięki, chodziło mi o taka odpowiedz.