logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Philips 21PT1663 ch. L7.2E AA - brak obrazu, głos ok.

merdek 04 Lip 2007 21:03 2660 13
REKLAMA
  • #1 4049549
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Strzelało trafo WN - wym. trafo, TDA8374C3, opory z BLC. Układ sprawdziłem na innym TV i jest ok. Brak obrazu a jak podniosę S2 to powroty. Głos ok, pilot działa. SSC jest ok 6V. posprawdzałem wszystko. Z AV też nie ma obrazu tylko jest głos. OSD brak. Z PK na TDA wychodzi 4V. Czekam na pomoc. Jak sztucznie odblokować TDA ?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 4051089
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Na 22n. jest tylko 0,7V a więc jest za mało. Na n.19, 20 i 21 tj wy. na PK jest też poniżej 1V. Z trafa z 8n wychodzi 10 V bo tam jest doładowanie przez opór chyba 22k z 13V. Nie sprawdzałem na 28n. tylko na 50n. Wszędzie napięcia są za małe. Układ w innym TV tj Daewoo za TDA8374A1 chodzi.
  • #4 4051599
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    Procesor 7600 nie robi ci jakichś numerów? Wszystkie napięcia ok? Jak noga 25 [blanking]?
    Elementy, które podałem poprzednio sprawdzone/podstawione?
    Może pamięć ci bruździ? Wstaw na próbę czystą - powinien wystartować.
  • #5 4051705
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Diodę 6265 wymieniłem chociaż była ok a tranzystor 7265 sprawdziłem i jest ok Tak jak pisałem przed diodą mam 10V a na 22n. TDA 0,7V a ma być 3,2. Dzisiaj podstawię zapisaną pamięć.
  • #6 4054749
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Podstawiłem pamięć i bez efektu. Jeszcze raz dokładnie pomierzyłem napięcia i tak na TDA8374 na SDA i SCL (7 i 8n) jest po 4V, na nogach od 18 - 26 i 39 jest tak jak na schemacie odchylenia są do 0,3V. Na proc. 7600 tj. SAA5297PS/60 n.25 (35) BL TXT OSD jwst 0V a na 6n. BLACK STR SW gdzie ma być 3,2V jest 0V. Jak sprawdzić czy nie uszk. jest procesor. Mam z proc. SAA5296PS/217 i nie wiem czy można go podstawic. Proszę o pomoc !
  • REKLAMA
  • #7 4054908
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    SAA5296 chodzi w niektórych L6.2. Są różnice w pinologii, trzeba by dokładnie przeanalizować jakie by to miało konsekwencje. Jeśli go włożysz zamiast 5297 nic się nie stanie ale i obrazu nadal może nie być. Dalej więc możesz nie wiedzieć nic.
    Nogi 6 i 25/35/ procka możesz spokojnie wyizolować i zobaczyć jaki będzie efekt.

    Jakie trafo włożyłeś do niego. Może tu jest problem. Przecież 7265 jest sterowany impulsowo a wygląda na to, że jednak z nogi 22 masz blokadę. Może trzeba by zmienić opory w BCL? C2460 wymieniałeś? Oscyloskop?
  • #8 4055110
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Trafo wstawiłem PRX od Tom-Elktron ale nigdy nie miałem z nimi kłopotu, C2460 nie wymieniałem a on dostał sporo bowiem R3460 i 3267 choć były dobre to były nadpalone i je wymieniłem. Na 22 nodze TDA mam 3V a przed D6265 ok 8V a na schem.pisze 4,8V.
  • #9 4062892
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Doszedłem do wniosku, że został do wymiany jeszcze procesor. Kupiłem dzisiaj na giełdzie i wstawiłem w podstawkę i dalej nic tyle tylko, ze teraz to nawet się nie wł. tylko dioda mignie 2x. Wstawiłem stary na którym startował i to samo. Nie wiem co odpaliłem bo WN nie zaskoczyło. Na jednej szynie jest 4 a na drugiej 2V. Pamięć podmieniłem i ścieżki sprawdziłem. TDA8374 też podstawiałem. Mam pecha.
  • #10 4063804
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    Ten procesor, który kupiłeś to na pewno od L7.2?

    Teoretycznie nie musiał być sprawny, również teoretycznie mógł przy starcie zapisać w pamięci głupoty i teraz na starym pamięć blokuje.
    Zakładając, że przy wymianie nie narobiłeś sobie jakiegoś bałaganu /mikrozwarcie na ścieżkach/, włóż ponownie stary procesor, wymień pamięć na nową, nie musi być zapisana! i zobacz jak będzie.
    Może ten kupiony był uszkodzony i masz teraz jakiś kłopot z zasilaniem procesora, coś z TDA8139, reset?

    Procek był w blaszanym ekranie? Jeśli go usunąłeś nie brakuje teraz jakiejś masy?

    Odpinaj po kolei układy od szyny i sprawdź co blokuje - głowica? może NICAM jeśli jest - nie podałeś modelu TV.
  • #11 4081373
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Po mału kończę ten TV. Mirex miał rację, zrobiłem zwarcie. Wystają długie końcówki z układu z oporami zasil.procesor i zwarłem ze sobą szynę. Wróciłem do punktu wyjścia. Razem z kolegą siedzieliśmy kilka godzin. Na PK uszkodzonych było kilka BF i różnych droniazgów na płycie głównej jak rezystory 100 om i diody razem 12 elem. Obraz wyszedł ale prędzej podmianki pamięci spowodowały, że na jednej nie można wyjść z trybu serwisowego a na innej można ale na obu głos mam na ful a jak zjadę do 0 to głos zanika. Za oryginalny proc. idzie procesor SAA5297PS/206, który bez problemu można kupić za 30 zł. Mój był dobry. Glos zachowuje się tak samo na obu prockach. Proszę o poradę co z tym głosem.
  • Pomocny post
    #12 4082520
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    Dalej nie wiemy czy Twój TV to mono czy stereo. Bo procek xxx206 to chyba stereo, ale nie jestem pewien.

    Łatwo możesz sie przekonać czy masz problem z pamięcią - weź czystą, najlepiej taką, jaka była oryginalnie, wstaw do TV, uruchom, wejdź w tryb, wpisz opcje z kineskopu i przekonasz się jak zachowuje się głos.
    Zdarza się, że pamięci nie wszystkich producentów poprawnie pracują zamiennie w L7.2.

    Mam nadzieję, że oryginalny wsad, ten który był pierwotnie, masz zapisany aby go na koniec załadować.
  • REKLAMA
  • #13 4082601
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    TV jest mono. A pamięć mój kolega wyrzucił bo była uszkodzona. Mamy 5 różnych binek. Jutro na giełdzie kupię 24C04 czyste z różnych firm. TV jest Philips 21PT1663
  • #14 4083549
    merdek
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 8
    Ocena: 4
    Przespałem się z tematem i TV zrobiłem. Tak miałem tego Philipsa dosyć, że nie myślałem logiczne. Tryb serwisowy ustawiony był na NICAM, przestawiłem na MONO i jest ok. Dzięki za zainteresowanie a szczególnie Tobie MIREX. Temat zamykam.

Podsumowanie tematu

✨ W Philips 21PT1663 (ch. L7.2E AA) wystąpił problem z brakiem obrazu przy zachowanym dźwięku i działającym pilocie. Uszkodzeniu uległo trafo WN, które zostało wymienione na PRX od Tom-Elktron. Sprawdzono i wymieniono elementy układu BCL (dioda 6265, tranzystor 7265, oporniki R3460 i R3267), jednak napięcia na pinach TDA8374C3 były niższe niż w schemacie (np. na pinie 22 około 0,7–3 V zamiast 3,2–4,8 V). Układ TDA8374C3 i procesor SAA5297PS/60 (oraz zamiennik SAA5296PS/217) testowano na innych telewizorach, gdzie działały poprawnie. Próby wymiany pamięci i procesora nie przyniosły efektu, a po zwarciu na płycie głównej pojawiły się kolejne uszkodzenia elementów dyskretnych. Po wymianie kilkunastu elementów i dokładnym sprawdzeniu ścieżek obraz pojawił się, jednak telewizor pozostawał w trybie serwisowym z problemem dźwięku. Ostatecznie problemem okazało się ustawienie trybu serwisowego na NICAM zamiast MONO, co po korekcie rozwiązało problem z obrazem i dźwiękiem.
REKLAMA