logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat układu na fototranzystorze do automatycznego włączania światła

darek943 05 Lip 2007 14:31 3136 12
REKLAMA
  • #1 4051704
    darek943
    Poziom 10  
    Posty: 56
    Pomógł: 1
    Mógł by mi ktoś podać jakiś prosty niezawodny schemat układu na fototranzystorze, który miał by załączać i wyłączać przekaźnik pod wpływem światła.

    Z góry dziękuje.
  • REKLAMA
  • #2 4051903
    emeryt2
    Poziom 42  
    Posty: 7630
    Pomógł: 717
    Ocena: 2301
    Poszukaj <wyłącznik zmierzchowy>.
  • REKLAMA
  • #3 4052124
    pyton
    Poziom 21  
    Posty: 606
    Pomógł: 31
    Ocena: 30
    Witam

    Zamiast R1 można tam wsadzić potencjometr i rezystor w szereg tym potencjometrem ustawiało by sie czułość tylko musisz dać rezystor by nie spalić tranzystorów gdy potencjometrem zjedziesz do 0.

    Zamiast diody LED przekaźnik. Tranzystory będą sie grzać wiec jakiś radiator sie przyda.

    Powinno działać.

    Schemat układu na fototranzystorze do automatycznego włączania światła

    Jeszcze możesz spróbować coś na wzór:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic153265.html

    Źle przeczytałem... miało być na fototranzystorze... poszukam czegoś.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 4052144
    joozwa
    Poziom 31  
    Posty: 1433
    Pomógł: 189
    Ocena: 102
    Witam
    Polecam schemat kitu NE029. U mnie na działce działa już chyba z 5 lat. http://www.nordelektronikplus.pl/oferta_det.asp?show=0&g=31&pg=0&sg=1&id=56&los=0,9354178
    Wartości R1- 10kOhm, P1- 1MOhm, C1- 1uF, R2, R3- 22kOhm, R4-ok. 10kOhm do 22kOhm, R5- 5,1kOhm, D1- zenerka 4,7V lub 5,1V ; D2- dowolna prostownicza lub np. 1N4148, US1- uA741, T1- BC547, 548; C2- 100-220uF, D3-D6- dowolne prostownicze. Jest to wersja do pracy z fotorezystorem, który jest mniej trwały od fototranzystora :( Do pracy z fototranzystorem dobiera się inne wartości rezystorów w mostku pomiarowym. Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #6 4052853
    darek943
    Poziom 10  
    Posty: 56
    Pomógł: 1
    Schemat układu na fototranzystorze do automatycznego włączania światła

    A co byście powiedzieli na coś takiego? W miejscu żarówki zworę, a z emitera wysterować jakiś np. bd243 na radiatorze i dopiero załączać przekaźnik, a żarówkę która ma świecić podłączyć z odwróconych styków przekaźnika (przekaźnik chodził by cały dzień, a kiedy się ściemni przekaźnik by się wyłączał i uruchamiał żarówkę). Wtedy kiedy wystąpiła by jakaś awaria układu, np. spalił się tranzystor żarówka świeciła by ciągle. Chodzi mi jak pisałem o niezawodność. Żarówka ma świecić przez miesiąc. Mogła by w zasadzie świecić non stop, ale chciał bym aby wyłączała się na dzień by zaoszczędzić na energii.
  • Pomocny post
    #7 4054401
    pyton
    Poziom 21  
    Posty: 606
    Pomógł: 31
    Ocena: 30
    Witam

    Nawet nie będzie potrzebny drugi tranzystor. Jak wstawisz stycznik na miejsce żarówki też będzie działał poprawnie, nie zapomnij o diodzie równolegle wpiętej w cewkę stycznika.

    Pozdrawiam
  • #8 4670224
    zetho
    Poziom 11  
    Posty: 9
    darek943 napisał:
    Schemat układu na fototranzystorze do automatycznego włączania światła

    A co byście powiedzieli na coś takiego? W miejscu żarówki zworę, a z emitera wysterować jakiś np. bd243 na radiatorze i dopiero załączać przekaźnik, a żarówkę która ma świecić podłączyć z odwróconych styków przekaźnika (przekaźnik chodził by cały dzień, a kiedy się ściemni przekaźnik by się wyłączał i uruchamiał żarówkę). Wtedy kiedy wystąpiła by jakaś awaria układu, np. spalił się tranzystor żarówka świeciła by ciągle. Chodzi mi jak pisałem o niezawodność. Żarówka ma świecić przez miesiąc. Mogła by w zasadzie świecić non stop, ale chciał bym aby wyłączała się na dzień by zaoszczędzić na energii.


    Witam,
    mam pytanko - jak zmodyfikowac ten uklad aby wyłączał żarówke w momencie kiedy jest już wystarczająco jasno ? Bo w tej chwili zarówka bedzie miała napiecie nawet jak bedzie jasno a chciałem zupelnie ją odciąć...

    pozdrawiam serdecznie ;)
  • #9 4670243
    Dioda52
    Poziom 27  
    Posty: 932
    Pomógł: 71
    Ocena: 313
    Przede wszystkim nalezy zlikwidowac opornik 4,7k i , wlaczyc go szeregowo z baza tranzystora i z mienic na 1K poniewaz opornosc przy bardzo silnym oswietleniu badzie bardzo mala , co moze spowodowac uszkodzenie tranzystora .Potencometrem ustawic wielkosc swiatla na ktory ma reagowac Moze trzeba zwiekszyc wartosc potencometru .Zmienic mozna dzialanie ukladu przez wstawienie zamiast zarowki opornika np.3k i dolozyc jeszcze jeden tranzystor wlanczajac baze do kolektora pierwszego tranzystora i w obwod kolektora drugiego tranzystora wlaczyc zarowke lub przekaznik z dioda rownolegle do uzwojenia przekaznika
  • #10 4670289
    kierko
    Poziom 17  
    Posty: 203
    Pomógł: 15
    Ocena: 12
    Cześć!
    Jeśli chcesz, żeby działał odwrotnie, to możesz zamiast tranzystora npn dać pnp i najlepiej jakiegoś Darlingtona. W szereg do bazy daj 10-47k i podłącz zasilanie odwrotnie (+)(-) i jeszcze należy zamienić miejscami fotorezystor z opornikami 4,7k+4,7k.
    Pozdrawiam
  • #11 4671114
    zetho
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Dzieki za odpowiedź - pogrzebie troche w pspice , jakby co to poproszę jeszcze o schemacik;)

    dzieki pozdr.
  • #12 4671778
    kierko
    Poziom 17  
    Posty: 203
    Pomógł: 15
    Ocena: 12
    Cześć!
    Można i bez zmiany polaryzacji tak:
    Opis dotyczy rysunku:
    Jeśli chcesz, żeby działał odwrotnie, to możesz dac jeszcze jeden tranzystor npn w ukladzie Darlingtona (Darlington spowoduje szybsze przełączanie). W szereg do bazy daj 10-47k i jeszcze należy zamienić miejscami fotorezystor z opornikami 4,7k+4,7k. Oporniki daj x10, ale to sam dopasujesz.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy prostego i niezawodnego schematu układu na fototranzystorze do automatycznego włączania i wyłączania przekaźnika pod wpływem światła. Proponowane rozwiązania obejmują wykorzystanie potencjometru do regulacji czułości, zastosowanie tranzystorów (np. BC547, BD243) z radiatorami dla odprowadzania ciepła oraz diody zabezpieczającej cewkę przekaźnika. Wskazano na możliwość użycia układu NE029, który działa z fotorezystorem, ale wymaga modyfikacji wartości rezystorów dla fototranzystora. Podkreślono, że fototranzystor zapewnia szybszą reakcję niż fotorezystor. Zaproponowano również układ z tranzystorem Darlingtona dla szybszego przełączania i odwrotnego działania (włączanie przy ciemności lub jasności). Omówiono modyfikacje schematu, takie jak zmiana wartości rezystorów i konfiguracji tranzystorów, aby całkowicie odciąć zasilanie żarówki przy wystarczającym oświetleniu. Dodatkowo zaproponowano rozwiązanie zwiększające niezawodność, gdzie przekaźnik jest stale załączony, a żarówka podłączona jest tak, by świeciła tylko po zmroku, a w przypadku awarii układu świeciła ciągle. Wskazano na potrzebę stosowania diody zabezpieczającej równolegle do cewki przekaźnika. Podano linki do schematów i przykładów podobnych układów, w tym do projektu z czerwoną diodą LED włączaną po zmroku.
REKLAMA