Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystane klawiatury w układzie

mati005 06 Lip 2007 18:35 980 9
  • #1 06 Lip 2007 18:35
    mati005
    Poziom 12  

Witam.
    Projektuję pewien układ, w którym potrzebna jest możliwość wprowadzania liter i cyfr, jednak kupowanie 35 przycisków wyszło by trochę drogo. Wpadłem na pomysł, aby wykorzystać do tego klawiaturę komputerową, tyle, że nie wiem jak zrobić aby współpracowała z układem(jak obsłużyć sygnał itd.). Proszę o pomoc.

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Lip 2007 19:25
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Możesz zaadaoptować klawiaturę od PC lub może lepiej od jakiegoś notebooka. Do tego musisz dorobić ukłsd obsługi tej klawiatury. Jak byś podał więcej informacji do czego ten układ, jakie elementy, schemat, to może ktoś ma gotowe rozwiązanie. Chyba,że to tajemnica.
    Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Lip 2007 19:16
    mati005
    Poziom 12  

Witam.
    Tyle to i ja wiem. Chodzi mi o informacje na temat np. tego którym przewodem podłączyć zasilanie do klawiatury, którymi przychodzą informacje o naciśniętym klawiszu (i jak rozpoznać, który to klawisz), a które pełnią jeszcze inną funkcję.

Nie projektuję połączenia klawiatury do konkretnego układu, lecz po prostu chcę się nauczyć wykorzystywać klawiaturę w układach.

P.S. Sorry, że na początku trochę źle napisałem o co mi chodzi.

0
  • #4 09 Lip 2007 23:04
    foxik000000
    Poziom 28  

W numerze 1/2007 Nowego Elektronika, był opisy układ "Generator sygnałów Morse'a" i cały ten układ sterowany jest klawiaturą z PC i jest tam dokładnie opisane jak cała klawiatura działa. Jeśli chcesz to mogę przesłać Ci na PW skany tego artykułu ;)

0
  • #5 10 Lip 2007 17:21
    mati005
    Poziom 12  

Witam.
    Jeżeli to nie problem to bardzo bym prosił.

0
  • #6 12 Lip 2007 18:41
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Najprościej, zeby nie komplikować wykorzystaj konwerter PS2 na RS232. Znajdziesz go na stronie Adama Dybkowskiego. Oczywiście zakładam,że Twój układ posiada uC z obsługa RS232. Nie musisz wtedy męczyć sie z obsługą programową PS2.
    Pozdrawiam

0
  • #7 12 Lip 2007 19:00
    mati005
    Poziom 12  

Witam.
    Witam

Jak już pisałem:
    chodzi mi o informacje na temat np. tego którym przewodem podłączyć zasilanie do klawiatury, którymi przychodzą informacje o naciśniętym klawiszu (i jak rozpoznać, który to klawisz), a które pełnią jeszcze inną funkcję.

Nie chcę stosować gotowych konwerterów i nie stosuję mikrokontrolerów.

P.S.>foxik000000<, gdzie te skany?

0
  • #8 12 Lip 2007 21:57
    adamowicz
    Poziom 21  

Jak nie stosujesz uC to raczej będziesz miał problem z obsługa klawiatury od PC. Wymagana jest w niej komunikacja programowa i to w dwóch kierunkach. Lepiej wykorzystaj klawiaturę od starego notebooka. masz w niej najczęściej taśmę i układ matrycowy kawiszy. Do jej obsługi nie jest potrzebny uC a tylko kilka TTL. Jeszcze prościej możesz zrobić klawiaturę z przycisków monostabilnych i połączyć je w matrycę. Turaj koszt jest minimalny.

0
  • #9 12 Lip 2007 22:09
    me_super
    Poziom 29  

mati005 napisał:
    chodzi mi o informacje na temat np. tego którym przewodem podłączyć zasilanie do klawiatury, którymi przychodzą informacje o naciśniętym klawiszu (i jak rozpoznać, który to klawisz), a które pełnią jeszcze inną funkcję.

Nie chcę stosować gotowych konwerterów i nie stosuję mikrokontrolerów.

No to zapomnij o wprowadzaniu danych. Jeśli chcesz uzyskać jakąkolwiek pomoc to musisz opisać problem, wtedy ktoś może Ci pomoże.
    Dane idą protokołem szeregowym + zegar, aby cokolwiek odczytać musisz mieć mikrokontroler, inaczej nie da rady. Piny i protokoły są w internecie, wystarczy poszukać.

0
  • #10 12 Lip 2007 23:50
    gufiak
    Poziom 21  

A jak nie zależy Tobie bardzo na klawiaturze od PC, a na jakiejkolwiek klawiaturze, to na allegro swego czasu były i prawdopodobnie dalej powinny być dostępne malutkie klawiaturki do telefonów sony ericsson. Ich obsługa jest prosta, komunikacja za pomocą zwykłego asynchronicznego interfejsu szeregowego, a w necie nie brakuje informacji jak to obsłużyć.
    Poza tym żeby wprowadzać liczby i litery we własnych urządzeniach często wystarczy tylko parę przycisków np. 5 - 6.

0