Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gdzie poprowadzić kable do czujek?

FlyBoy 08 Jul 2007 23:16 3279 6
Optex
    FlyBoy
    Level 28  
    Witam!
    Stawiam w tej chwili mury, jednak już postanowiłem przygotować rozkład miejsc gdzie w przyszłości będą zainstalowane czujki, centralka, sygnalizatory,manipulatory. W związku z tym proszę o pomoc w których pomieszczeniach i gdzie dokładnie dociągnąć kable. Samą instalację pewnie zlecę fachowcom, jednak kable mogę poprowadzić sam, potrzebuję tylko drobnych wskazówek.

• Optex
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Optex
    FlyBoy
    Level 28  
    Dziękuję za informacje, poszukałem troszkę i sporo informacji znalazłem. Mam tylko takie dwa pytanka. Czy centralkę najlepiej umieścić na środku budynku tworząc swego rodzaju gwiazdę, czy lepiej ją ukryć np. na poddaszu? Czy okna dachowe też zabezpieczać? Jeżeli tak to robi się to tak samo jak ze standardowymi oknami?
    Na koniec prośba o opinię na temat najnowszego bezprzewodowego alarmu firmy Satel, jakie ma wady? Czy dorównuje sprawnością i bezpieczeństwem choćby centralce CA10?
    User removed account
    Level 1  
    FlyBoy
    Level 28  
    Witam ponownie!
    Po lekturze kilku tematów na forum, stwierdziłem że zainstaluję również czujkę/czujki tlenku węgla. Potencjalne źródła czadu znajdują się w pomieszczeniach 10,6. Są to kotłownia oraz salon z kominkiem. Domyślam się że ze względu na fakt iż tlenek węgla jest lżejszy od powietrza zaczyna napełniać pomieszczenie od górnych partii, czyli dobrze będzie umieścić czujkę na suficie? Pozostaje pytanie w którym rejonie sufitu ją zamocować, w najdalej oddalonym narożniku? Czy montować dwie czujki w pomieszczeniach z potencjalnymi źródłami tlenku węgla czy tylko na korytarzu po środku domu? Jeżeli tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, to czy wędrują klatką schodową nie zacznie napełniać pomieszczeń na piętrze jako pierwsze? Na koniec pytanie o kabel do takiej czujki, to ma być taki sam jak do reszty? Prawdopodobny system będzie się opierał na centrali firmy Satel Integra 24 lub 32 więc pewnie czujki czadu również będą Satel'a model DT-1CO czy to dobry sprzęt?

Na koniec pytanie, gdzie warto jeszcze pociągnąć kable z myślą o przyszłościowym rozszerzeniu możliwości centrali? Jakieś domykanie bramy garażowej, rolet, itp?
    W domu będzie też położona sieć komputerowa, czy pociągnąć skrętkę od switcha sieciowego do miejsca gdzie będzie centrala? Sieć komputerowa będzie zmostkowana za pomocą WiFi w przyszłości z domem rodziców oddalonym o około kilometr, więc pociągnięcie skrętki może być pomocne w monitorowaniu domu przez sieć z domu rodziców gdy jestem np na urlopie?

Przepraszam za ogrom pytań, ale zanim wydam kilka tysięcy na system muszę mieć pewność że będzie tego warty.
    User removed account
    Level 1  
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Dodam tylko od siebie (sharp mnie uprzedził:) że jeżeli chcesz coś kombinować z tą centralką (sterowanie itp) to weź Integrę 32 a najlepiej 64. różnica w cenie jest ale możliwości znacznie rosną zwłaszcza jeśli chodzi o automatykę

Co do sterowania rolet z centralki - bardzo polecam.

Jeśli chodzi o czujniki czadu (CO) w wykonaniu Satela to również polecam, sprawują się bardzo dobrze. nie są za bardzo czułe, ale jak będziesz miał zły ciąg w kominku albo piecu CO i zakopcisz troszkę to zadziałają na pewno. Tylko ważna rzecz - nie programować ich jako pożarowych z weryfikacją bo po zdjęciu zasilania wstają w stanie normalnym i alarmu nie będzie.