Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator wprowadza zakłócenia!

MaThiR 12 Lip 2007 20:32 2824 6
 • #1 12 Lip 2007 20:32
  MaThiR
  Poziom 16  

  Finiszuję budowę wzmacniacza i wentylator komputerowy (zas.12V, silnik krokowy) wprowadza znaczne zakłócenia. Próbowałem go zasilić z innego źródła i wciąż to samo (wspólna masa). Macie może jakieś pomysły aby go uciszyć? Dodam iż był to jeden z tańszych, może stąd przyczyna? Do tego walczę jeszcze z innymi zakłóceniami: np. gdy do tej samej listwy przyłączam inne urządzenie (był to akurat transformator) również jest słyszalny trzask...

  Komplikacje również leżą po stronie złożoności wzmacniacza:
  -preamp RIAA
  -preamp do git. elektr.
  -preamp do mikrofonu
  -filtr górno i dolnoprzepustowy
  -mono/stereo
  -reg. balansu, głośności, tonów wysokich i niskich
  -końcówka mocy zrealizowana na driverze TDA7250
  -do tego dojdzie wzmacniacz słuchawkowy

  Miłe są również widziane uwagi i tajniki budowy takiego wzmacniacza (zrealizowanie konstruktorskie), to moja pierwsza poważniejsza konstrukcja.

  Za pomoc z góry dziękuję.

  0 6
 • Pomocny post
  #2 13 Lip 2007 00:01
  gufiak
  Poziom 21  

  A możesz zamieścić schematy zasilacza i układu zasilania wentylatora? Będzie łatwiej ocenić co nie tak. Wydaje mi się, że poprostu źle odfiltrowujesz napięcie zasilające i podobnie jest z wentylatorem. Muszą być odpowiednio duże kondensatory elektrolityczne, odpowiednie ceramiczne (najczęściej 100n i muszą znajdować się generalnie przy każdym scalaku, często warto dodawać równolegle jeszcze mniejsze kondensatorki) i oczywiście dławiki. A im lepszy filtr dolnoprzepustowy zbudujesz tym lepsze efekty będą. Niemałe znaczenie też ma odpowiednie poprowadzenie zasilania, nie robienie pętli ze ścieżek, szczególnie w przypadku masy oraz odpowiednie rozdzielenie mas.

  0
 • Pomocny post
  #3 13 Lip 2007 07:15
  Markos85
  Poziom 17  

  możesz spróbować zamontować kondensator ceramiczny (plus ewentualnie mały elektrolit) jak najbliżej wentylatora, albo jak coś ci się indukuje, spróbuj oddalić działający went od układu i zobacz co się dzieje, chociaż jak went jest przykręcony do uziemionego radiatora to nic nie powinno.
  w ostateczności możesz nawinąć na transformatorze dodatkowe uzwojenie, albo zastosować oddzielny transformatorek np od starych głośników komputerowych :D
  wrzuć fotkę tego cuda :D:D

  0
 • Pomocny post
  #4 13 Lip 2007 08:51
  tronics
  Poziom 36  

  Wentylator komputerowy to nie silnik krokowy, to silnik bezszczotkowy prądu stałego (BLDC - brushless DC).
  Wepnij równolegle z nim kondensator 1000uF/16V, może da radę, ewentualnie wykonaj filtr RC...wentylator pobiera prąd rzędu setek miliamperów.

  Z drugiej strony wygląda na to, że to wcale nie wentylator wprowadza te zakłócenia i przyczyny należy szukać gdzie indziej.

  0
 • #5 13 Lip 2007 12:14
  MaThiR
  Poziom 16  

  Oto schemat zasilacza (dokładniej z podanymi wartościami elementów mam go namalowanego na papierze ale nie mam odpowiedniego skanera).
  Wentylator wprowadza zakłócenia!
  Na samym początku znajduje się dioda prostownicza i kondensatory filtrujące 100nF i 470uF. Dalej działają dwa stopnie tranzystorowe obniżają napięcie z około 40 do 18V. Z tego miejsca są zasilane stabilizatory (+/-12V i LM317) i wzmacniacz operacyjny wtóry wzmacnia sygnał z czujnika temp./nap. LM35ZM (SV1 na schemacie) - jest to układ zwykłego wzmacniacza napięcia, zresztą bardzo dobrze mi znanego. Szeregowo do diod na zasilaniu przylutowałem jeszcze oporniki aby zmniejszyć moc strat na tranzystorach obniżających napięcie. Może dla niektórych układ wyda się śmiesznie rozwiązany, sam go projektowałem wykorzystując nabytą wiedze o działaniu poszczególnych elementów, mam na razie 14 lat.

  Wszystkie człony (oprócz wzmacniacza mocy) są zasilane ze stabilizatorów 7812/7912. Każdy segment ma podłączony do żył zasilania szeregowo opornik 33Ohm w celu lepszego wygładzenia tętnień. W kanale audio między płytkami również przyłączyłem szeregowo oporniki 1KOhm (na ekranowanych kablach audio), ponieważ bez nich całość była 200W'atowym generatorem dźwięków nieregularnych... Każda płytka ma na sobie dodatkowe kondensatory wygładzające (2-47uF i 100nF na jedną żyłę zasilania) łącznie ze wzmacniaczem mocy (1000uF + 100nF na żyłę zasilania). Płytki projektuję sam w Eagle'u i staram się prowadzić jak najkrótsze ścieżki i robić jak najmniej złączek.

  Na razie jeszcze próbuję odgradzać metalowymi blaszkami poszczególne płytki z czułymi układami połączonymi do masy w celu obniżenia zakłóceń.

  Co do wentylatora (zd. poniżej) zasilany z innego źródła (ale o wspólnej masie nap. 10V odfiltrowane kond. 470uF) również wprowadzał zakłócenia... Na razie będę sprawdzał efekty działania przy użyciu waszych porad. Na dzjęciu przed radiatorem tranz. mocy który jest bezpośrednio wyjściem wzmacniacza mocy. Zaraz za nim płytka wzmacniacza mocy, a pod nią preampy i filtry na przełącznikach isostat (zrobiłem sobie do nich plik .lbr w Eaglu). Testując, dźwięk nie przechodzi przez preampy (we. uniwersalne nie jest w nie zaopatrzone) więc zakłócenia idą najprawdopodobniej w płytki filtrów. Sama końcówka mocy jest kapitalna - z odłączonym wejściem wydaje zero szumu, nic nie słychać w kolumnach i gra bardzo ładnie.

  Wentylator wprowadza zakłócenia!

  0
 • Pomocny post
  #6 13 Lip 2007 14:20
  robson24-78
  Poziom 19  

  Hej.

  Moje sugestie:

  1. Jeśli masz taką możliwość, usuń wentylator z urządzenia i zastąp go większymi radiatorami do końcówek mocy (widzę że masz tam miejsce).

  2. Zastosuj oddzielny zasilacz małej mocy do obwodów przedwzmacniacza i regulacji.

  3. Jeśli masz obwody sterujące/zabezpieczające wzmacniacz w których są obwody cyfrowe/przekaźniki, zasilaj je z trzeciego zasilacza małej mocy

  4. Sprawdź prowadzenie obwodów masy, zastosuj "gwiaździsty" rozkład masy z rozdzieleniem masy "cyfrowej" i "analogowej" z jednym centralnym punktem w pobliżu gniazda zasiającego.

  5. W przypadku "łapania" przez wzmacniacz zakłóceń z sieci zasialjącej (trzaski w głośnikach, buczenie przydźwięku sieciowego), zastosuj filtr sieciowy przy samym gnieździe zasilania wzmacniacza (nawet sam kondensator 22 - 47 nF/630V daje dobre rezultaty).

  6. Gdzie tylko możesz, wpinaj kondensatory odsprzęgające zasilanie (47-100nF/100V).

  Niech wielki Manitou ma w opiece Twój wzmacniacz i ześle mu w darze czystą sinusoidę ;)

  Pozdrawiam

  0
 • #7 14 Lip 2007 17:35
  MaThiR
  Poziom 16  

  Już nie szumi. Okazało się że wprowadzał zakłócenia do ścieżki masy w zasilaczu. Masa jest akurat w tym miejscu dosyć długa i do tego połączona niezbyt krótkim przewodem do reszty. Więc tak jak do reszty płytek przylutowałem gruby drut w miejsce ścieżki masy i dołączyłem do obudowy.

  Kondensator 680nF na pierwotnym trafa zasilającego rozwiązał również problem zakłóceń sieciowych.

  Na razie jeszcze zostały małe szumy i brum... Przybliżając inny załączony transformator do płytek (szczególnie tej od regulacji głośności i balansu) wydzielał się brum i nie pomogła nawet włożona pomiędzy aluminiowa blaszka. Może spróbuję pozmieniać wartości oporników tak aby w obwodach płynął większy prąd. Inne rozwiązanie mogłoby być takie że potencjometr głośności byłby zaraz przed końcówką mocy - zminimalizowałby szumy przy cichym słuchaniu.

  Chyba mnie Wielki Manitou oświecił i nawet wzmacniaczyk chodzi lepiej.

  0