Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria do wiertarki

xbat 31 Paź 2003 17:24 4725 8
  • #1 31 Paź 2003 17:24
    xbat
    Poziom 13  

Ten temat opisałem w poniedziałek, niestety miał bardzo małe wzięcie.
    Proszę więc jeszcze raz , jeżeli ktoś może podpaczyć w swojej baterii do AKU (firma bez znaczenia) co jest podłączone do trzeciego styku w baterii.Czy jest to termistor (jaki) czy termobimetalowy wyłącznik.Z utęsknieniem czekam na odpowiedź.

0 8
  • #2 31 Paź 2003 17:48
    49712
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 31 Paź 2003 18:08
    xbat
    Poziom 13  

Właśnie o to zabezpieczenie chodzi.Chciałem zaadoptować ładowarkę z tym zabezpieczeniem do ładowania baterii bez tego zabezpieczenia .Element taki dodam do baterii i bedzie OK.

0
  • #4 31 Paź 2003 18:27
    49712
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Lis 2003 16:42
    wojtek12345
    Poziom 23  

Mam kilka wiertarko-wkrętarek akumulatorowych różnych producentów i dlatego przerabiałem ten temat. Jak już sam zauważyłeś do tego trzeciego styku baterii może być podłączony termowyłącznik lub termistor. Jednak o ile termowyłącznik niezależnie od producenta ma zbliżoną wartość, to termistory mają bardzo duży rozrzut wartości. Na podstawie konstrukcji posiadanej przez Ciebie ładowarki można by było ustalić jakiego rodzaju element powinien być w baterii. Mam w "kolekcji" wiertarkę MAKITA, do której dołączony był najzwyklejszy zasilacz jako ładowarka. Kiedy ładowałem ta wiertarkę po około 4 godzinach sprawdzałem organoleptycznie :) czy robi sie ciepła, jeśli tak należało zakończyć ładowanie, żeby nie dopuścić do namiernego rozgrzania baterii, które jest dla niej bardzo szkodliwe, a niekiedy zabójcze. Później dorobiłem do niej inteligentną "szybką" ładowarkę na MAX713 i teraz mam z głowy problem "macania" czy już się nie rozgrzewa. Generalnie jeśli ładujesz małym prądem t.j. poniżej 300mA nic nie powinno się stać jeśli potrzymasz trochę dłużej. Jeżeli jednak chcesz ładować szybko, a domyślam się, że tak skoro Twoja ładowarka ma trzy styki do baterii, musisz zabezpieczyć się przed "przeładowaniem". Większość ładowarek z trzema stykami nie pozwoli na szybkie ładowanie bez obecności termoelementu w baterii. Gdybyś mógł podać producenta lub narysować schemat tej ładowarki może ktoś by Ci pomógł.

0
  • #6 05 Lis 2003 23:33
    xbat
    Poziom 13  

Narysowałem sobie schemacik ładowarki i podszedłem do tego teoretycznie .Są tam dwa scalaki - 14 stopnowy licznik (4060) i wzmacniacz operacyjny (358).Licznik ustala czas ładowania , w tym przypadku 80 min.Natomiast wzm.operacyjny pracuje jako sumator dwóch sygnałów .Jednego z czasomierza a drugiego z" termowyłącznika" na obudowie baterii.Wyjście wzm.oper. podłączone jest do tranzystora mocy , który steruje prądem ładowania baterii.Tak w skrócie działa moja ładowarka .Problem nadal pozostaje - co to za element powinien być doczepiony do obudowy baterii?

0
  • #7 06 Lis 2003 08:54
    wojtek12345
    Poziom 23  

Gdybyś wysłał ten schemacik, lub fragment ze wzmacniaczem operacyjnym, na jego podstawie można by było ustalić czego potrzebujesz.

0
  • #8 06 Lis 2003 19:31
    stasiekm
    Poziom 29  

ja stawiam na termistor
    podłącz zamiast niego potencjometr 100k i pokreć (w dół), aż wystąpi wyłaczenia ładowania (jeśli ładowarka ma lampkę od przegrzania to powinna sie zapalic) powiedz jaka rezystancja spowodowała przełaczenie i dobierzemy jakiś termistor

0
  • #9 21 Lis 2003 20:09
    xbat
    Poziom 13  

Dzięki za podpowiedzi .Podstwiłem pierwszy lepszy termistor (5k)i działa .Wyłącza przy 45 st.Jest OK.

0