logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór głośników 15 Alphard PS-15 vs IcooN 15MA380-C8 HW do kolumn na imprezy

djdinitro 19 Lip 2007 12:43 3430 19
REKLAMA
  • #1 4094976
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    Pierwszy temat jaki pisze to znaczy ze mam pierwszy problem niewiem czy juz to nie było pisane ale ok.poszukuje głosnikow 15" do kolumn ktore beda nagłasniały imprezy róznego typu,w roznych miejscach robie plenerówki,czasem tez w mieszkaniach,salach itp.Głosniki te maja własnie za zadanie byc w miare uniwresalne by sprostały nagłosnieniu i pokoju 5x5m i hali 12x12m mój wybór padł na budzetowe przetworniki Alphard PS-15 albo IcooN 15MA380 - C8 HW. niewiem co wybrac co bedzie grało długo i w miare głosno w szerokim pasmie.Kolumny maja drivery z tubą które od 5khc robia swoje a basowiec ma do tego pasma mniej wiecej grac.Obudowa bass reflex wymiary 44cm szeroka 65cm wysoka i 45cm głeboka,do tego dochodza uchwyty,gniazda pod statyw,i sporo od tuby bo jest duza.Zwrotnice moge sam zmontowac mam jakies doswiadczenie.Ps ma moze ktos do sprzedania jakies 15tki?
  • REKLAMA
  • #2 4095008
    kagan007
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 17
    Ocena: 3
    Żadna 15" nie zagra do 5kHz. Najlepsze grają do maka 1600Hz, poza osią. Jak staniesz naprzeciwko to może do 2000-2500Hz i to wszystko. Jak chcesz driver odciąć na 5kHz to musiszz zrobić konstrukcję 3-drożną jak kiedyś ELMUZ robił albo LDM czy masę innych producentów. Jeśli 15" to na średnie min. 8cali i dobry tweeter (tylko nie piezoelektryczny).
  • #3 4095014
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 4095048
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    Driver JBL legenda oznaczenie sie starło ale dosc duza dynamika i odciete sa od ok 3500hc tak wyliczyłem z pojemnosci kondensatora i nomogramu.Co do tego 5khc moze byc dziura od 3500hc mnie to nie martwi i tag gram muze elektro a he he wielkosc pomieszczenia w ktorym beda grały to tak o okresliłem bo roznie to bywa wiadomo ze w 25mkw nie dam 125db bo pozabijam ludzi a w plenerach na hali to ile wlezie az do 90%.Wzmak LDM MX6e wiadomo o co chodzi nic specjalnego,no ale niemoge przeeznaczyc na głosniki wiecej jak 400zł za pare.Tak mam doswiadczenie w budowie kolumn robie to juz od 10lat praktycznie poswieciłem sie do granic ale czasem jak widac mam problem i musze sie zapytac kogos wiecej wiedzacego odemnie wiec pisze ten temat.
  • #5 4095216
    Kwaczor

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2595
    Pomógł: 186
    Ocena: 42
    Ja osobiście proponuje selenium 15 pw 3 + driver d 210 ti. To takie minimum poważnego grania i jako taki zestaw wyjściowy. Dobry głośnik musi trochę kosztować.

    Uniwersalne 15 to jescze Eminence Gamma 15, Celestion TF 1525 i 1525e(basowy), któreś Beymy, ale trzeba poszukać, Selenium 15 pw 5 (basowy)
    Konto firmowe:
    MEDIVOICE Michał Kaczmarek
    Ogrodowa 14, Leszno, 64-100 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.mvoice.pl
  • REKLAMA
  • #6 4096582
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    tak Gamma mnie interesowała by to widac dobrze wygladaja no ale jednak cena mnie przerasta jakos.PS Alpharda zostana jednak miałem juz model LW i powiem ze grały fajnie!
  • REKLAMA
  • #7 4099995
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    No i tak sie stało jak mowiłem PS'y sa moje ale by tak miło nie było Icony beda w poniedziałek wiec dopale 4ry kolumny naraz i zobacze co w 150mkw hali bez dachu zdołaja zdziałac.LDM i Phonic Max 2500 do dzieła. moze znowu tynki poodpadają?
  • #8 5128932
    jarmol90
    Poziom 20  
    Posty: 490
    Pomógł: 12
    Ocena: 90
    djdinitro i jak miałeś te 15" od ICOONA??? jak sie sprawują(o ile jeszcze je masz) czy są efektywniejsze od PS-15? I jak z basem i średnimi tonami?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #9 5138108
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    Wiesz co...wykres jaki miałbym narysowac pasma przenosznia tych głosnikow wyglądało by jak morze w czasie sztormu.Dól jest,ale potem dziura,stukanie i kopniecie jest i krzyk ale niski,puzniej niema nic wiadomo ok 2500hc sie ucina.Wytrzymuja sporo wydaje mi sie ze z 250wat to w sam raz ja nie dawałem im (jak to zawsze) wiecej jak 75% mocy grac grały ale 2way to dobry driwer z ciepła barwa srednicy bo od tych bassowcow to cienka sprawa i sztywnie dechowato wychodzi srednica.
  • #10 5139796
    jarmol90
    Poziom 20  
    Posty: 490
    Pomógł: 12
    Ocena: 90
    Ja chciałem je na 1,8kHz uciąć...
    Chciałem zrobić konstrukcję 2x15" + driver i do tego równolegle sub na 18"/ na strone.

    Z tych 15" icoona miałbym myśle dobry kick-bas, a 18" dołożył by niskich częstotliwości.

    Co o tym myślisz jak bym je na 1,8kHz uciął to zagrały by dobrze w konfiguracji jaka podałem???


    A moze lepiej jedną lepszą 15" kupić zamiast dwóch Icoonów? Ale chciałem kolumny na 15" puścic jako pełnopasmowe i użyć subów na 18" bo wiadomo z 15" to niskiego basu nie będzie ;)

    Aha i ważne aby kolumny pełnopasmowe były na 8ohm i miały minimum 400Wrms, bo sub miałby 500Wrms 8ohm, a końcówka jak aby je napędzała ma 2x1200Wrms/4ohm

    Suba myśle odciąłbym na ok 180Hz i równolegle do tego kolumny 2x15" :D tak że grało by głośno( bo jeden Icoon ma 98dB) i basu by nie brakowało(bo dodatkowo była by 18" do każdej kolumny 2x15"+driver)

    Pozdrawiam ;)
  • #11 5139828
    postiga
    Poziom 25  
    Posty: 995
    Pomógł: 13
    Ocena: 51
    kagan007 napisał:
    Żadna 15" nie zagra do 5kHz. Najlepsze grają do maka 1600Hz, poza osią.


    juz w parametry mi sie zagladac nie chce ale tonsil GD 38/300, chyabh ciagnał wysoko, wiec nie mozna mowic ze zadna nie zagra... ;p
  • #12 5139922
    kagan007
    Poziom 17  
    Posty: 219
    Pomógł: 17
    Ocena: 3
    Wiesz co idź do sklepu i posłuchaj jak gra 15" poza osią powyżej 2000Hz, dla mnie taki dźwięk to jest wycie a nie dobra jakość dźwięku... Owszem 15" zagra idealnie równolegle do głośnika do nawet 3000Hz ale imprez chyba nie prowadzisz mając dwa rzędy idealnie za głośnikami ludzi?? Z biegiem czasu wyrobisz sobie ucho i nie będziesz stosował 15" powyżej 1500Hz... Mnie mdli dźwięk z 15" pod kątem powyżej pewnych częstotliwości słuchając nie pod kątem do osi głośników. Jak pograsz 8 lat i kilkaset imprez jakość dźwięku będzie miał dla Ciebie znaczenie, gwarantuje Tobie to. A że im lepszy sprzęt tym lepsze imprezy i lepsza kasa to szkoda kilka razy sprzęt zmieniać ucząc sie na swoich błędach.
    Np teraz ostatnio dokupiłem dwa w miarę uniwersalne głośniki Selenium 15-PWR-5(około 399zł/szt), które grają u mnie z driverem Selenium 200-E i maja nawet przyzwoicie basu (Xmax=5,8mm) no i jako takie jakosciowo średnie tony, ale czuć że cięcie jakie im zrobiłem 1800Hz jest za wysokie. W średnich tonach spokojnie i lepiej grają np Eminence Delty12 a jeszcze lepiej od tych wszystkich np Beyma 10mi100 -tutaj już jest ekstra jakość ale wiadomo jak to z basem , im lepsza jakość w średnich tonach tym mniej basu...
  • #13 5141154
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    Słuchaj najlepszym rozwiązaniem jest zrobieniem tak. na doły 2x 18" grające do ok 150hc potem dwie nadstawy 3way a w kazdej 15" bass grajacy nawet do 1500hc, 10" sredniotonowiec od 800hc do 3500hc i 2" driver od 3000hc do reszty,taka konfiguracja bedzie miała mocny bass wielką moc i nadmiar innych czestotliwosci.Co do iconow no to one maja waskie pasmo ok zagraja nawet do 3000hc ale fakt bedzie to juz ryczenie i hałas co do niskiego bassu to max 40hc zejdą z jakąs skutecznoscią w miare.
  • #14 5141617
    postiga
    Poziom 25  
    Posty: 995
    Pomógł: 13
    Ocena: 51
    kagan007 napisał:
    Wiesz co idź do sklepu i posłuchaj jak gra 15" poza osią powyżej 2000Hz, dla mnie taki dźwięk to jest wycie a nie dobra jakość dźwięku... Owszem 15" zagra idealnie równolegle do głośnika do nawet 3000Hz ale imprez chyba nie prowadzisz mając dwa rzędy idealnie za głośnikami ludzi?? Z biegiem czasu wyrobisz sobie ucho i nie będziesz stosował 15" powyżej 1500Hz... Mnie mdli dźwięk z 15" pod kątem powyżej pewnych częstotliwości słuchając nie pod kątem do osi głośników. Jak pograsz 8 lat i kilkaset imprez jakość dźwięku będzie miał dla Ciebie znaczenie, gwarantuje Tobie to. A że im lepszy sprzęt tym lepsze imprezy i lepsza kasa to szkoda kilka razy sprzęt zmieniać ucząc sie na swoich błędach.


    czy te slowa sa skierowane do mnie ?? :-)
  • #15 5148183
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    A tak wracając do mojego tematu z przed roku,to ponownie jest sprawa w tym temacie.Pełnopasmowe nagłosnienie gar musi byc 15" driver jest 1,7" dobrze grający od 3khc na tyle jest ciety i teraz eminence gamma15 czy beta15 ...Liczy sie skutecznosc w srednim pasmie i w srednim basie,z tego co poczytałem to lepsza beta bo gra głosniej w tym przedziale ale gamma ma jak by wiecej basu...no i kurde moze cos innego na jeden głosnik max 350zł moc w porywach moge 300wat im dac cięcie sie dobierze jakie było by odpowiednie aha paka ma 95L br 2x7,5cm 12cm długi.
  • Pomocny post
    #16 5153003
    hirogen
    Poziom 33  
    Posty: 1922
    Pomógł: 168
    Ocena: 57
    weź deltę albo gamme 15 w music-town.de kosztuje sztuka 65euro wysyłka do polski 12 euro
  • #17 5153049
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    Myslisz ze do zagra odrazu dobrze?czy jednak przerobic paki litrazowo i zmienic BR?Niechce juz kombinowac mordowac sie z dobieraniem zwrotnic,garow, wzmacniaczy by to grało...muza techno i pokrewne ma to uzupełniac jeszcze zestaw 2x15" subbass i Top 12" plus 2" driver w roznych miejscach imprezowych od hal po plenery i wieksze mieszkania jak za mało to sie doda paki i konce a jak za duzo to sie wezmie cos odpowiedniego jestem mobilny.
  • #18 5153515
    hirogen
    Poziom 33  
    Posty: 1922
    Pomógł: 168
    Ocena: 57
    95L jest tak w sam raz dla tego gara ale ze strojeniem trzeba by popróbować ale na pierwszy strzał takie rury będą za długie spróbowałbym same otwory o tej średnicy bez rur
  • #19 5155018
    djdinitro
    Poziom 26  
    Posty: 992
    Pomógł: 50
    Ocena: 22
    No dobra ale Gamma ma troche sporo jak na moje mozliwosci mocy...ja mowie 300wat max moge dac na kolumne ciećie no mysle cos koło 2,9khc 3,5khc teraz ktore lepsze ale to chyba zrobie wg.własnosci wysokotonowca co by go nie przeciązać.A z rura mysle 8cm bedzie dobre strojenie bo niema to grac nisko i tak przewiduje od 60hc w zwyż.
  • #20 5174703
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru 15-calowych głośników do kolumn nagłaśniających imprezy w różnych warunkach – od małych pomieszczeń 5x5 m po hale 12x12 m i plener. Porównywane są budżetowe przetworniki Alphard PS-15 oraz IcooN 15MA380-C8 HW pod kątem uniwersalności, głośności i szerokiego pasma przenoszenia. Uczestnicy podkreślają, że 15" głośniki nie grają efektywnie powyżej 1600-2500 Hz i sugerują stosowanie konstrukcji 3-drożnych z driverem wysokotonowym odciętym około 3-5 kHz. Zalecane są głośniki o większej skuteczności i jakości, np. Selenium 15 PW3, Selenium 15 PWR-5, Eminence Gamma 15, Celestion TF 1525, Beyma, a także Tonsil GD 38/300 jako przykład głośnika o szerokim paśmie. Dyskutowano o cięciu zwrotnic na 1,8-3,5 kHz oraz o konfiguracjach 2x15" z driverem i subwooferem 18" dla uzyskania pełnego pasma i mocy. Wskazano na konieczność dopasowania obudowy bass-reflex (ok. 95 l) i strojenia portów, aby uzyskać optymalne brzmienie. Budżet na głośniki to około 300-400 zł za parę, a moc wzmacniacza to około 250-300 W RMS na kanał. Podkreślono, że lepszy sprzęt przekłada się na jakość dźwięku i efektywność nagłośnienia na imprezach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA