Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocowanie skrzynki elektrycznej.

21 Lip 2007 16:01 5084 13
  • Poziom 17  
    Witam czy można w domu umieścić skrzynke elektryczna od całej elektryki domu na ściance drewnianej czy musi wisieć na ściance murowanej. Chodzi oto żeby pózniej zakład energetyczny przy podłaczaniu skrzynki z licznikiem do głównego zasilania nie dowalił się.Czy to niema różnicy gdzie ona sobie wisi.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 33  
    Pewnie masz plastikową skrzynkę?
  • Poziom 17  
    Tak to bedzie plastik.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 33  
    "Kawałek" blachy pod spodem i możesz śmiało ją przymocowac. Wiesz już jaka konkretnie będzie ta rozdzielnica?
  • Poziom 17  
    Dokładnie nie wiem beda podłaczone do tego 4 osobne gniazdka na większe urzadzenia kazdy swoj bezpiecznik + 3 gniazda do jednego bezpiecznika + 4 podłaczenia na swiatło 2 do jednego bezpiecznika i 2 do drugiego . Troszke przesadziłem z tym domem to jest poddasze na którym chcę mieć podłaczony osobny prad ze swoim licznikiem.Łacznie 7 bezpieczników.Tak chcę to zrobić.
  • Poziom 33  
    Licznik ma byc w tej rozdzielnicy czy gdzieś na zewnątrz?
  • Poziom 17  
    Tak licznik będzie w tym samym pomieszczeniu.
  • Poziom 33  
    Pytałem o rozdzielnice a nie o pomieszczenie. To będzie licznik czy podlicznik?
  • Poziom 17  
    To bedzie licznik.No chyba że podlicznik bedzie mi lepiej załozyć.
  • Admin Elektroenergetyka
    Co masz za licznikiem to Twoja sprawa, ich interesują tylko zabezpieczenia przedlicznikowe i licznik ( zależy jeszcze jaki rejon, niektóre zakłady wymagają również plombowanego zabezpieczenia za licznikiem).
    Wszystko masz napisane co i jak ma być w tzw. "Warunkach przyłączeniowych" .
    Napisz coś więcej o tym domku, mieszkaniu i instalacji. W tedy chętnie pomogę.
    Sama rozdzielnię mieszkaniową możesz zamontować tam gdzie chcesz - oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.
    Co do kawałka blachy pod rozdzielnie na podłożu drewnianym - nic na ten temat w Normach nie ma ( przynajmniej ja nie znalazłem ).
    A tak nawiasem, czy instalacji nie powinien wykonywać elektryk?
  • Poziom 17  
    Oczywiście elktryk mi podłaczy cała rozdzielnie ja tylko poprowadze kable gdzie chcę mieć gniazdka i swiatło przymocuje skrzynkę.Elektryk podłaczy skrzynkę i licznik energetyka główne zasilanko i zaplombuje wszystko.Moje pytanie czy skrzynka i licznik moze wisieć na drewnianej sciance na stryszku a nie na murowanej czy to nie ma zastrzezen.
    Z reguły rozdzielnie montuje się na parterze przy wejściu, czasem w garażu. Sam licznik powinien być zamontowany w miejscu dostępnym dla zakładu energetycznego np. w osi ogrodzenia.

Kolego spójrz w warunki przyłączeniowe, tam wszystko jest napisane co gdzie masz zamontować.
    A może mieszkasz w bloku i na strychu chcesz założyć jednak podlicznik?
    Nic na razie nie wiemy.

Wracając do samego Twojego pytania.
    Możesz zamontować rozdzielnie licznikową natynkową metalową na ścianie drewnianej.

Teraz pytanie czy ZE zaakceptuje taką lokalizację licznika ( nie chodzi o drewno czy beton ). Musisz nam powiedzieć czy to jest licznik czy podlicznik. To zmienia postać rzeczy.
  • Poziom 17  
    To jest domek 1 rodzinny czy jak założe podlicznik to bede sie rozliczał bezpośrednio ZE czy z osoba co ma licznik.Jeżeli z ZE to założę podlicznik.
    Jeśli chcesz rozliczać się z ZE musisz mieć licznik plus kupa dokumentów które wcześniej załatwiasz w rejonie ( ale widzę, że w tym przypadku Ciebie to nie dotyczy), natomiast podlicznik instalujesz sobie gdzie chcesz i rozliczasz się np. z sąsiadem z dołu.