logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Karta graficzna np. G-Force 5200 do starej płyty Chaintech?

Pavel81 24 Lip 2007 21:33 2684 20
REKLAMA
  • #1 4111448
    Pavel81
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 14
    Ocena: 12
    Witam. Jeden z moich starszych komputerów posiada płytę Chaintech.
    Oto link do parametrów płyty:
    http://www.motherboard.cz/mb/chaintech/CT-6VIA3.htm
    Moje pytanie brzmi:
    1. Czy pod tą płytę podejdzie mi karta 128 MB np. G-Force 5200?
    2. Jaka karta pod tą płytę byłaby najwydajniejsza?
    3. Wyczytałem tam parametr: Supports AGP 1x / 2x AGP cards czy to oznacza, że karta musi być tylko AGP x1 lub x2 a x4, lub x8 już nie podejdzie?
    4. Jeśli można to proszę o podanie linka do jakiejś aukcji na allegro z kartą która byłaby odpowiednia do tej płyty (niedroga a zarazem wydajna).
    Z góry dziękuję.
  • REKLAMA
  • #2 4111519
    any56
    Poziom 39  
    Posty: 4186
    Pomógł: 656
    Ocena: 838
    Może być karta x8, ale będzie pracowała jako x2...
  • REKLAMA
  • #3 4111573
    Pavel81
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 14
    Ocena: 12
    Dobrze. A teraz tak. Przeglądając allegro przy niektórych kartach napisane jest np 128 MB DDR a przy niektórych 128MB SDR i teraz czy obojętne jest to jaką się zainstaluje?
  • #4 4111635
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    any56 - jestes pewien z tym dzialaniem kart X8? Nie kazda x8 bedzie pracowac z napieciami 3.3V.

    Pavel81 - rodzaj pamieci na karcie nie ma zadnego znaczenia, chociaz DDR jest zazwyczaj szybsza.
    Sama karta z plyta nie zadziala - wiec nikt nie zgadnie jaka karta bedzie najwydajniejsza - podaj reszte konfiguracji.
  • #5 4111704
    Pavel81
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 14
    Ocena: 12
    Już podaję konfigurację:
    Cytat:
    Procesor: Celeron 713Mhz
    Pamięć: 512MB SDRAM 133MHz
    Grafika: Geforce 2Mx 100/200 32 MB
    System: Windows Xp Proffesional.
    Dysk: Maxtor 40GB 7200 Rpm
    Dysk 2: Samsung 10GB (pracuje jako dodatkowy w kieszeni)
    Zasilacz: 300W
    Dźwięk: C-Media zintegrowany
  • #6 4112093
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    Do takiej konfiguracji to nie trzeba wiele szybszej karty. Poszukaj GF3 lub R8500/9100.
  • REKLAMA
  • #7 4112175
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38719
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Platon napisał:
    any56 - jestes pewien z tym dzialaniem kart X8? Nie kazda x8 bedzie pracowac z napieciami 3.3V.

    Karta musi być uniwersalna (mieć 2 nacięcia na złączu AGP).
    Włożyłem kiedyś FX-5200 do płyty na VIA MVP-3 (z Pentium 166MMX) i działało.
  • #8 4112598
    CeBaN1
    Poziom 11  
    Posty: 37
    No ja bym sie trochę nie zgodził, gdyż nie mogłem wsadzić ge-forca na agp 8x do płyty z Celeronem 300 gdyż nie pasował do agp 2x (inne ułożenie nacięć ), dlatego radziłbym najpierw sprawdzić czy karta ta jest kompatybilna z agp 2x.
  • Pomocny post
    #10 4154175
    wiezlak
    Poziom 35  
    Posty: 2206
    Pomógł: 278
    Ocena: 37
    Tak, podejdzie. Jak napisał kolega tzok - do tej płyty z AGP 2X szukasz karty uniwersalnej z 2 nacięciami na slocie. Ewentualnie jakiejś antycznej karty z 1 nacięciem na 1/3 długości slotu patrząc od strony śledzia (to klucz dla standardu AGP 1.0 - czyli 1X-2X z synałami 3,3V) - np. NVidia Riva 128 lub Riva TNT, S3 Trio 3D/2X lub Savage, Matrox G100 lub G200, ATI Rage 128 itp.

    Jakie wymagania masz wobec tej karty? Jeśli chcesz pograć w nie takie stare gry 3D, to sugeruję dołożyć do ok. 80-100zł i zapolować na używanego Radeona 9550 128MB 128bit (koniecznie wersję uniwersalną z 2 nacięciami). Ewentualnie nietrudno jest dostać pełnego GF 3 TI / 4 TI, Radeona 8500 / 9100 lub słabszą serię 9000 czy 9200 - przy czym wymienione karty są bardziej prądożerne od Radeona 9550.

    Dodano:
    Dopiero teraz przyuważyłem, że w podanej przez Ciebie konfiguracji jest już karta grafiki GF 2 MX 100/200 - odpadają więc wolniejsze karty, które wymieniłem jako zgodne tylko z AGP 1.0 :). Moim zdaniem szkoda zmieniać obciętego GF 2 MX na trochę szybszego ale również obciętego GF 4 MX - lepiej wybrać niewiele droższą i kilkukrotnie szybszą kartę, która ma jednostki cieniowania wierzchołków i pikseli (przykłady podałem powyżej)
  • Pomocny post
    #12 4157599
    Stingerek
    Poziom 28  
    Posty: 1128
    Pomógł: 81
    Ocena: 4
    Tak , taką a nawet ten egzemplarz bo to jest tak naprawde radeon 9600PRO tylko z obnizonymi fabrycznie taktowaniami ktore mozna poprawic.
    Jedyne o co musisz zapytac to to czy ta kart ajest na pamieciach 4ns czy 5ns :) Im mniej tym lepiej.
  • Pomocny post
    #13 4157601
    wiezlak
    Poziom 35  
    Posty: 2206
    Pomógł: 278
    Ocena: 37
    Tak, to bardzo dobre rozwiązanie - zdecydowanie lepsze od GF FX5200-5600. Co prawda sprzedawca nie podaje firmy ani taktowania ale sam fakt, że magistrala pamięci jest 128bit jest zadowalający - takty zaś będą pewnie standardowe: 250MHz GPU / 200MHz RAM (400MHz efektywnie, bo to DDR).

    Jak sobie przykręcisz na ten radiator wentylatorek (śruba łatwo wejdzie pomiędzy żeberka), to powinieneś bez kłopotu osiągnąć taktowanie rdzenia na poziomie karty Radeon 9600Pro (400MHz).
  • REKLAMA
  • #14 4272766
    Pavel81
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 14
    Ocena: 12
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam już naprawdę ostatnie pytanie. Cały czas oczywiście odnośnie płyty głównej chaintech. Co sądzicie koledzy o tych kartach czy dobrze będą współpracowały z tą płytą i z takimi grami jak Hardtruck pedal to the metal, mafia, gta vc?

    Przymierzam się już do kupna w najbliższych dniach a nawet dzisiaj. A może polecicie jakąś kartę w granicach cenowych 50-100zł

    Oto linki do kart:

    http://www.allegro.pl/item243363212_sapphire_ati_radeon_9250_256mb_ddr_128bit_dvi_tv.html
    http://www.allegro.pl/item243309281_radeon_9100_128mb_ddr_128bit.html
    http://www.allegro.pl/item242688506_gigabyte_radeon_9250_128mb_ddr_128_bit_dvi_tv.html

    I te ale nie wiem czy da się je kupić do 100zł bo trwa licytacja

    http://www.allegro.pl/item242518293_ati_radeon_9600_pro_256_mb_128_bit.html
    http://www.allegro.pl/item243306669_ati_radeon_9550_128mb.html

    Bardzo proszę o odpowiedź.
  • #16 4284772
    Pavel81
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 14
    Ocena: 12
    Ok. Sporo się dowiedziałem ale mam kolejne pytanie. Zainstalowałem sobie program Aida32 i w zakładce płyta główna i mikroukład płyty głównej wyczytałem takie parametry:

    Właściwości AGP:
    Wersja AGP 1.00
    Stan AGP Włączone
    Rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP 64MB
    Obsługiwane szybkości AGP 1x, 2x
    Bieżąca szybkość AGP 2x
    Fast-Write Nie obsługiwane
    Side Band Addressing Obsługiwane, Wyłączone

    I teraz pytanie. Chodzi mi głównie o rozmiar pamięci fizycznej dostępnej dla AGP napisane jest że to 64MB. Czy to oznacza że karta z pamięcią 128MB nie będzie działać??
  • #17 4284843
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    Nie. Te 64mb to rozmiar pamięci ram przeznaczony na tekstury, tylko wtedy gdy zabraknie na obsługę ramu na grafice. Innymi słowy, to nie ma nic do rzeczy.
  • #18 4285308
    wiezlak
    Poziom 35  
    Posty: 2206
    Pomógł: 278
    Ocena: 37
    Jeśli zdecydowałeś przeznaczyć na kartę do 80-100zł, to nie ma raczej sensu rozważać R8500/9100, czy R9250 - lepiej poszukać R9550/R9600. Tylko nie licytuj tej karty, którą wskazał kolega Stingerek, bo zwyczajnie jej nie uruchomisz na swojej płycie (potrzebujesz karty, która jest kompatybilna z AGP 1.0).
  • #19 4286043
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38719
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    ...innymi słowy musisz szukać karty z dwoma "kluczami" (wcięciami) w złączu AGP.
  • #20 5279706
    Pavel81
    Poziom 17  
    Posty: 307
    Pomógł: 14
    Ocena: 12
    Mam pytanie czy ta karta podejdzie pod omawianą w temacie płytę Chaintech?
    Karta Graficzna Ati Radeon 9550 256MB 128BIT AGP, kosci pamieci DDR2 FP-25
    Karta graficzna np. G-Force 5200 do starej płyty Chaintech?
    Napisane jest, że posiada pamięć DDR 2 FP 25.
    Czy ten rodzaj pamięci będzie działał na tak starej płycie?
    Karta posiada dwa wcięcia w złączu AGP więc chyba powinna działać.

    Proszę kolegów o pomoc. Z góry dzięki

    Moderowany przez TONI_2003:

    Udzielam upomnienia słownego zamieszczanie linków do: Allegro regulamin cytat poniżej!


    Cytat:
    10.11 zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych i wyprzedaży.
  • #21 5279780
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38719
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Rodzaj pamięci zainstalowanej na karcie graficznej nie ma żadnego związku z tym czy karta będzie działa na danej płycie czy nie.

    Ta karta powinna działać na Twojej płycie.

Podsumowanie tematu

✨ Płyta główna Chaintech CT-6VIA3 obsługuje karty graficzne z interfejsem AGP 1x/2x (AGP 1.0) z sygnałami 3,3V, co oznacza konieczność stosowania kart z dwoma wcięciami (kluczami) na złączu AGP, tzw. kart uniwersalnych. Karty AGP 4x lub 8x mogą działać fizycznie w slocie AGP 2x, ale często z problemami kompatybilności, zwłaszcza jeśli karta nie jest uniwersalna lub wymaga napięcia 1,5V. Rodzaj pamięci na karcie (DDR, SDR, DDR2) nie wpływa na kompatybilność z płytą. Karta z pamięcią 128 MB jest obsługiwana, a limit 64 MB pamięci AGP w systemie dotyczy tylko pamięci tekstur przy braku pamięci na karcie i nie ogranicza instalacji kart o większej pamięci. Do tej płyty rekomendowane są karty takie jak Nvidia GeForce 3, GeForce 4 Ti, Radeon 8500, 9100, 9550, 9600 Pro, przy czym najlepszym kompromisem wydajności i ceny jest Radeon 9550 lub 9600 Pro w wersji uniwersalnej (z dwoma wcięciami). Karty takie jak GeForce FX 5200 działają, ale są słabsze. Przy wyborze karty warto zwrócić uwagę na wersję z dwoma kluczami AGP oraz na taktowanie i typ pamięci (im szybsza pamięć, tym lepiej). Karty Radeon 9250, 9100 i podobne w cenie do 100 zł są mniej polecane ze względu na niską wydajność. W przypadku gier takich jak Hard Truck, Mafia czy GTA Vice City, Radeon 9550/9600 Pro zapewni lepszą kompatybilność i wydajność.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA