Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny subwoofer samochodowy. Prosze o pomoc.

30 Lip 2007 20:03 1767 21
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie!
    Robię sobie aktywny subwoofer samochodowy niekoniecznie profesjonalnie ale staram się. Jako obudowę nawinął mi się niezły kawałek rury. Fakt jest tekturowa ale pożadnie ją zakoncerowałem z zewnątrz lakierem do podłóg a w środku gęstą farbą co znacznie ją utwardziło oraz uszczelniło.
    Jako napęd uzyłem Jabel J-35 wraz z filtrem dolnoprzepustowym z EP 8/2000. Wzmacniacz zasilany jest przetwornicą (na TL494) dającą 36V przy 12V zasilania.
    Chciałbym aby obudowa pozostała zamknięta gdyż BR jakoś nie przypadają mi do gustu.
    Obudowa posiada pojemność 45dm³
    Moim problemem jest dobranie głosnika do tej obudowy który był dość dynamiczny a zarazem potrafił nisko zejść w takich warunkach jak przedstawiłem. Srednica to 31,5cm tak więc odpowida głosnik w przedziale średnicy 25-30cm

Dziękuje za zainteresowanie i prosze o pomoc :)
  • Poziom 38  
    1. Najpierw kup glosnik ktory ten wzmacniacz jest w stanie napedzic
    2. Kupujac glosnik zwroc uwage na dostepnosc jego parametrow
    3. Policz obudowe
    4. Zrob obudowe z MDF-u

Karton zbytnio sie nie nadaje, nawet jak go utwardzisz. Zreszta zawsze sie robi obudowe pod glosnik, a nie odwrotnie...
  • Poziom 19  
    Poprostu taką obudowę już mam. Specjalnie jej nie robiłem. Policzyłem tylko jej objętość i pomyslałem ze można by było coś dopasować.
  • Poziom 38  
    tjaaa ale takie z kartonu to sie nadaja na buczace tuby z alledrogo. Jak chcesz aby to jakos gralo zrob lepiej z MDF-u, do tego w czesci dla wzmacniacza spokojnie mozesz sobie wyciac otwory wentylacyjne...

Niestety papierowa tuba nie jest najciekawszym materialem na obudowe...
  • Poziom 23  
    Hej
    Jak chcesz walec to poszukaj rury z metalu używanej do budowy szybów wentylacyjnych (to te ocynkowane na bokach domów widoczne czasem) wklej zaślepienie z np mdf z jednej strony i pierscień do mocowanie głośnika z drugiej i bedzie i sztywno i solidnie :) Kolega ma tak od dwóch lat i jest b. zadowolony. Jednak to mało praktyczne bo taki walec zajmuje dużo miejsca i trudno go czasem wkomponować w przestrzeń oraz dorobić mocowania w bagażniku. Pytanie po co tylko dla kształtu ?
  • Poziom 11  
    a czy MDF to nie jest karton? tyle ze sprasowany...a nie wydaje mi sie aby ta bura nie byla prasowanym kartonem ;>[/quote]
  • Poziom 38  
    mahomet4 napisał:
    a czy MDF to nie jest karton? tyle ze sprasowany...a nie wydaje mi sie aby ta bura nie byla prasowanym kartonem ;>

Plyta MDF- Medium Density Fibreboard: sredniogesta plyta z wlokien drzewnych.

P.S.

Widziales kiedys meble z prasowanego kartonu :)
  • Poziom 19  
    Problem polega na propozycji głosnika dla danej pojemności. Rura sprawowała się dobrze wczesniej w samochodzie to i teraz bedzie.
  • Poziom 38  
    radyjator napisał:
    Problem polega na propozycji głosnika dla danej pojemności. Rura sprawowała się dobrze wczesniej w samochodzie to i teraz bedzie.

No jak uwazasz ze sie dobrze sprawuje to wpakuj bylejaki glosnik... bo zapewne dawno juz ogluchles, roznicy za pewne nie odczujesz...
  • Poziom 19  
    Własnie byle jaki tam był...to była opinia oprzedniego właściciela jak sie sprawował.
    To teraz zapytam inaczej.

Jaka jest propozycja głosnika dla którego mógłbym stworzyć obudowę skoro karton zły?
  • Poziom 38  
    teraz juz lepiej :)

Masz wzmacniacz 100W i to zapewne przy tych 100W dosc duze znieksztalcenia. Wiec nie jest to jakis wielki silacz, trzeba by szukac jakiegos niewielkiego glosnika ktory bedzie spokojnie wspolpracowal z takim wzmacniaczem. Ja bym sie rozgladal za czyms w stylu IT MDS 08, JL 10w0 itp. , jednak nie narobisz tym wiekszego "bum" w duzym aucie...
  • Poziom 19  
    Wzmacniaczto to kwestia umowna zbieram sie do zrobienia przetworki ze stabilizacją ze strony MDCS aby zasialić hmm np holtona. Nie myślałem jeszcze dokładnie nad tym. Ale pomijając wzmacniacz mozna było by zrobić faktycznie coć dobrego. no i przedewszystkim w przystępnej cenie. Co sądzisz tak wogóle o tym STX32/150/4 ze strony MDCS. Mnnie najbardziej zastanawiają gabaryty, czy to nie za wielkie...
  • Poziom 38  
    Osobiscie nie stosuje glosnikow podobnych do STX, na elce kiedys je chwalono. Teraz raczej maja opinie kiepskich (podobno bardzo pogorszyla sie jakosc)...

Ja bym celowal w cos z PB jak ma byc tanio i wmiare fajnie...

Ale musisz tez celowac w realne moce jakie uda ci sie uzyskac jesli sam chcesz robic wzmacniacz... Pamietaj ze wzmacniacze w klasie AB maja mala sprawnosc i w pewnym momencie zrobi ci sie problem z przetwornica. O ile trafo mozna jeszcze przskoczyc to musisz rozwiazac sterowanie bramek wiekszej ilosci tranzystorow kluczujacych...
  • Poziom 19  
    PB jakaś firma?.. nie orientuje sie bardzo
  • Poziom 23  
    Panowie karton jest doskonały np na grilla :) wsam raz lato więc jak znalazł :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    szkoda do kartonu tego IT ,PB i JL

skoro "tuba" budżetowa to i głośnik na takim poziomie
  • Poziom 19  
    Ta moc 600W to troche chyba przesadzona. 400 w zupełności powinno wystarczyć
  • Poziom 38  
    Nie wiem czy przesadzam wszystko zalezy jaki glosnik chcesz podpiac.

Wzmacniacze w klasie AB maja sprawnosc 50-60%, licze raczej ze bedzie to dosc prosta konstrukcja o stosunkowo malej sprawnosci. Wiec przyjelem te 50%... teraz widac ze przetwornica 600W bedzie "na styk" dla wzmacniacza 300W... wiadomo ze tak nie moze byc wiec max. moc wzmacniacza trzeba szacowac na okolo 250W przy przetwornicy 600W...

Ale i tak 400W przetwornica to tez nie jest az tak proste :), mozesz liczyc na podpiecie koncowki okolo 180W co dalej nie jest wielka rewelacja jak dla SUB-a....
  • Poziom 19  
    Na żadną konstrukcję się jeszcze nie zdecydowałem. Narazie się "rozglądam" wiec nie ma co planować. Najpierw trzeba dobrze wszystko przemyśleć.
  • Poziom 38  
    radyjator napisał:
    Na żadną konstrukcję się jeszcze nie zdecydowałem. Narazie się "rozglądam" wiec nie ma co planować. Najpierw trzeba dobrze wszystko przemyśleć.

Warto to przemyslec pod katem ekonomicznym, bo co by to mialo rece i nogi
    (jakos gralo) to tanie nie bedzie :)