Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta główna do sterowników silników krokowych

31 Lip 2007 18:31 25226 46
  • Poziom 13  
    poptrzebuje schemat sterownika ssk-mb (+pcb), i pcb dla ssk-01. z góry dziekuje
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    szukam od kilku dni na stronie którą mi podałeś jest tylko opis wyprowadzeń i rozmieszczenie elementów, To forum oraz ta strone prawie na pamięć znam. jak w opisie potrzebuje schematu tej płyty głównej ssk-mb i ssk-b01. help
  • Poziom 13  
    Bardzo bym prosił o ten schemacik pcb. Sharp jak możesz wyślij mi zdjecie w dużej rozdzielczosci na maila. z góry dziekuje wszystkim ktorzy przyczynią sie do załatwienia mojej prośby.
  • Poziom 13  
    jak na razie udało mi sie zrobić ssk-mb we własnym zakresie jeszcze nie próbowałem ale na dniach wypróbuję. zamieszcze jakies fotki i płytkę drukowalną. sharp'y wielkie dzieki za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Poziom 13  
    Musze trochę temat ruszyć: mam takie pytanie w zwiąku z płytką ssk-b01 : czy da się l298 ustawić na jedną fazę silnika a dodając drugi l298 ustawić na drugą fazę. Mam taki pomysł zeby nózki 5 i 7 złączyć i dać sygnał z l297 (n. 4); złączyć nóżki 16 i 12 l298 i dac sygnał z l297 (n. 6) i analogicznie z nóżkami 6 i 11 oraz 1 i 15. czy w sumie jezeli l298 ma prąd 2 A na fazę to czy po takim podłączeniu układ będzie miał wydajność prądową 4A na fazę? i czy takie podłączenie będzie działało?
  • Poziom 11  
    A a mam pytanko do tej płytki. Czy można odpowiednimi pinami LPT włączać każdy silnik oddzielnie, bo ze zdjęć wynika, że jest tylko 1 enable do wszystkich (17pin)?

Acha i od razu czy można by sterować prędkością za pomocą wypełnienia impulsu w ten sposób?
  • Poziom 13  
    płytka główna faktycznie ma jeden port podłączony do wszystkich "enable X,Y,Z" jednak na tej płytce jest przewidziane podlączenie dodatkowych ark(są wyprowadzenia portów) gdzie programowo będzie można wyłączyć poszczególne silniki (zależnie jeszcze od oprogramowania)
    Jeżeli chodzi o drugie pytanie, to tutaj potrzebujemy inny sterownik, za pomocą tej płytki jedynie możemy załączyć 2 urządzenia elektryczne(zamontowane sa 2 przekaźniki), zeby sterować prędkością silnika trzeba by poszukać czegoś innego. ( http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?id_g=16&id_p=9&f_radio=&id2=20&id_drzewo=221&from=tree ) zależy jeszcze jaki ma być to silnik prądu stałego zmiennego 3-fazowego (do ostatniego potrzeba juz falownik by regulować prędkość)
  • Poziom 11  
    Rzeczywiście. Zapomniałem, że steruje się wyjściami CLK x,y,z czyli nie trzeba PWM robić tylko odpowiednio liczyć kroki.
  • Poziom 13  
    Teraz sobie sam odpowiem może się komuś przyda. Pytałem się wcześniej czy można jakoś połączyć końcówki mocy (l298) do sterownika l297. odpowiedź brzmi tak. na zdjęciujest dokładny schemat jak to zrobić:
    płyta główna do sterowników silników krokowych
    Cytat:
    This solution can drive until 3 Amps In DC operation
    and until 3.5 Amps of a repetitive peak current.

i taka końcówka mocy może pracować do 3.5 A w impulsie.
  • Poziom 10  
    Witam
    Robię teraz frezarkę cnci potrzebuje schematu ścieżek schematu montażowego i spisu elementów płyty głównej i sterownika SSK-B01.
    Z góry dzięki
    Pozdrawiam B.E.A.M
  • Poziom 13  
    W związku z mailami jakie co jakiś czas otrzymuję zamieszczam gotowy schemat ścieżek ssk-b01 do druku. W przyszłości jak znajdę czas narysuje również płytkę do podłączenia sterowników.
    Sprężyłem się i narysowałem również płytkę do druku dla ssk-mb. Czyli w dwóch paczkach jest komplet sterownika i płyty przyłączeniowej wykonanych w eagle a zapisanych jako jpg i bmp.
    W ssk-b01 na rysunku są pokazane rezystory, broń boże nie powinno ich tam być tylko w ich miejsce należy umieścić diody zabezpieczające shottky wg schematu.
    Załączniki:
  • Poziom 10  
    witam poszukuje schematu plyty głownej sterownika ale w plikach do otwarcia w eagle jesli kolega by mogl zamiescic to bardzo bym byl wdzieczny
  • Poziom 11  
    Witam
    Bardzo bym prosił o podanie rozmiarów płytek z załączników - namieszałem sobie w ustawieniach drukarki i za żadne skarby nie potrafie dojść z tym wydrukiem do ładu, może dało by się zamieścić te pliki w formacie pdf
    z góry dziękuje i pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam. Jeśli to nie jest takie pilne to wieczorem wrzucę z wymiarami, pozdrawiam.
    Mam również przygotowaną płytkę ssk-B02 do druku zrobioną w eagle jest to sterownik oparty na 1-ym l297 i dwóch l298 (multiwatt 15). Na chwilę obecną umieszczam na niej elementy więc dzisiaj powinna pójść do testów. Jeżeli się okaże, że wszystko działa umieszczę ją na forum. Przypomnę że ssk-B02 może pracować 3,0A dla prądu stałego i 3,5A dla impulsów prądowych (wg noty katalogowej). Jednak biorąc pod uwagę, że jedna końcówka mocy może pracować z prądem stałym 2.0A to 2x2.0A=4.0A tylko teoretycznie.
    tak ssk-B01 ma wymiary 100X67,3 [mm]
    ssk-MB1 100x80 [mm]
  • Poziom 11  
    Dziekuję za informacje
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam zainteresowanych. Dorzucam schemat sterownika ssk-b02. Na tym sterowniku udało mi się wyciągnąć ponad 6tysięcy obrotów na minutę z silnika krokowego (podłączony był unipolarnie).
    Mam przygotowane również sterowniki na układach lmd18245T, a3986, oraz sterownik silników dc z encoderem. W miarę możliwości zaprezentuje te układy
    po przetestowaniu.
    Film:

Jeżeli chodzi o wyprowadzenia to tak:
    Z1-1 GND
    Z1-2 +5V
    Z1-3 ENABLE
    Z2-1 DIR [CW/CCW]
    Z2-2 CLOCK
    Z2-3 H/F
    J2-1 SYNC
    J2-2 GND
    X1-1 +30V
    X1-2 AGND
    X2-1 A
    X2-2 B
    X4-1 D
    X4-2 C

R2 4K7 -|
    R4 4K7 |----> NIE MONTOWAĆ jeżeli rezystory podciągające występują na płytce
    R7 4K7 _| przyłączeniowej np ssk-mb
    Załączniki:
  • Poziom 13  
    Obiecałem że dodam kolejne sterowniki w miarę jak je przetestuje:
    Oto kolejny oparty o mikroprocesor ATMEGA48 i 2- układy LMD18245T 3A, 6A peak, 55V DMOS Full-Bridge Motor http://www.avrstmd.com/. Podział kroku od 1 do 1/16 z ograniczeniem prądowym i choperowaniem. Wsad do procesora znajduje się na w/w stronie. Należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu bitu ckdiv8 na 1. Ten sterownik udało mi się uruchomić i działa ok. W tej płytce występuje optoizolacja oraz stabilizator napięcia na 5v, dlatego w pozostałych płytkach dla innych osi można wykorzystać to napięcie stabilizowane i nie trzeba tej części układu. Jak znajdę czas wykonam takie płytki bez stabilizatora. Jako że chce te sterowniki wykorzystać w swojej frezarce płytki w przyszłości będą wyposażone w czujniki temperatury ds18B20 oraz sterowanie wentylatorami do chłodzenia radiatorów. pozdrawiam
    Załączniki:
  • Poziom 2  
    Witam. Jestem zielony z elektroniki i mam pytanie do redesa dotyczące sterownika SSK-02 wg jego projektu. Chodzi mi o to czy jeżeli sterownik mam podłączony do płyty SSK-MB toczy mam nie montować R2,R3,R7 i czy może nie chodziło o R2,R4,R7 i czy R4 nie powinien mieć 10K.
  • Poziom 13  
    Oczywiście że chodzi tam w opisie o R2 R4 R7 i one powinny mieć wartość 4k7 a R3 też powinien mieć 4k7. Pierwszych trzech nie trzeba montować jeżeli występują na płytce ssk Mb. U mnie sterownik działa a jest zrobiony wg tego schematu jak wyżej. Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedz. Co zrobić jeśli Enable na płycie głównej podpiete jest do Vcc na rezystorze 10k czy lutować wtedy R4 czy nie.
    Jak mi się uda wykombinować jakiś zasilanie to wypróbuje sterownik i płytę.
  • Poziom 24  
    jakie wymiary powinna mieć płytka ssk-mb02? - z góry dzięki za odpowiedź
  • Poziom 2  
    Sterownik ssk-b02 śmiga ale mam problem z płytą i przekaźnikami muszę posprawdzać.
  • Poziom 24  
    Mam prośbę - jak już uruchomisz to daj znać z czym były problemy
  • Poziom 2  
    Z płytą już jest wszystko ok. Kiepsko przylutowałem tranzystor i nie łączył :cry:
    Ma ktoś może narysowaną płytkę do płyty SSK-MB2 ?