Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 - wymiana elektrolitów

Gibol 06 Sie 2007 01:27 3755 15
  • #1 06 Sie 2007 01:27
    Gibol
    Poziom 17  

Uruchamiałem ostatnio amplituner Tosca, dziwek jest z niego ok, ale zastanawiam się czy nie byłby lepszy po wymianie elektrolitów? Przecież mają one już ponad 20 lat wiec ich pojemność na pewno nie przypomina tej fabrycznej. I mam odnośnie tego pytanie :) Wymieniać wszystkie na płytce wzmacniacza, czy tylko jakieś określone grupy? Co z tym dużym umieszczonym po środku?

0 15
  • #2 06 Sie 2007 01:34
    Agencik15
    Poziom 21  

Jezeli dzwiek jest ok to nie ruszaj niczego. Poprawic fabryke nie jest latwo a mozna szybko cos popsuc.

0
  • #3 06 Sie 2007 09:38
    PZ IX
    Poziom 32  

Co to za plaga wymiany starych, często jeszcze sprawnych elektrolitów Elwy na jakąś chińszczyznę ze sklepu elektronicznego? :| Jeśli istnieje potrzeba wymiany, to chyba na lepsze, aniżeli na gorsze.
    Moja rada - zostaw ten odbiornik w spokoju. Jeśli będzie konieczna wymiana kondensatorów, to zamiast chodzić do sklepu po szmelc, zajrzyj na złom, odkup kilka płyt z porządnymi elektrolitami ELNA, Rubycon, nichicon. Sam używam takich z wylutu i nigdy mnie nie zawiodły! A chińszczyznę raz nagrzałem lutownicą i nóżka mi odpadła... To świadczy o jakości tego barachła.

0
  • #4 06 Sie 2007 12:19
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Potwierdzam zdanie kolegów ale...Niech se chłopak wymieni,będzie lepiej spał bynajmniej :D

0
  • #5 06 Sie 2007 12:59
    Helmans
    Poziom 20  

Wiele razy było o tym pisane. Niektórzy mierzyli stare elwy które bardzo dobrze trzymały swoje parametry. Co do wymiany to mówie wzmacniacz to nie telewizor. Sam miałem taką chęć w radmorze 5102-TE ale po przeczytaniu tego forum to darowałem sobie. Pozdrawiam

0
  • #6 06 Sie 2007 13:56
    wzmak123
    Poziom 18  

Kiedyś z nudów bawiłem sie z toscą, w zasilaczu od konćówki mocy miałem samwha hc, 2x 4700 ,
    w przedwzmacniaczu, w torze audio wymieniłem wszystkie elektrolity na kondziorki miflexa,
    zasilacz w preampe też zmieniłem wstawiłem lm317, na filtracji przed lm317 siedział panasonic fc 1200uf, za lm317 jakiś rubycon z wylutu

w końcówce mocy zwiększyłem tylko prąd spoczynkowy, i zwiększyłem sprzężenie zwrotne, wymieniłem też elektrolity ,

na moich kolumnach dzwięk był strasznie suchy, po tym zabiegu już tego nie było sprzęcik grał nawet przyjemnie, aha niskie tony się poprawiły lepsza kontrola

nie sądze że fabryki nie idzie poprawić, najlepszym przykładem są odwarzacze cd,

0
  • #7 06 Sie 2007 14:05
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wymiana elektrolitów szczególnie ELWY 2x4700uF ma sens tylko w przypadku charczenia niskich tonów. Miałem taki przypadek w mojej Tosce303. Wstawiłem ELNA 2x5600uF wylutowane z martwej Yamahy R-300 i tyle nic więcej nie ruszałem wzmacniacz grał ładnie zakręciłem obudowę i służył mi doskonale. Teraz leży na półce a ja korzystam z AT9100 który ma wstawione 2x8200uF Samsunga.

0
  • #8 06 Sie 2007 15:04
    Agencik15
    Poziom 21  

wzmak123 napisał:

nie sądze że fabryki nie idzie poprawić, najlepszym przykładem są odwarzacze cd,

Nikt nie twierdzi ze to niemozliwe ale trzeba miec jakies pojecie o dzialaniu wzmacniacza by to zrobic. Pakowanie bezsensownych kosmicznych pojemnosci to tylko STRATA pieniedzy. Po co we wzmacniaczu 25 W czy 30 W pojemnosci rzedu 10000uF ? Dla mnie to pytanie retoryczne ale zawsze znajda sie tacy dla ktorych wiecej faradow = lepiej. Jezeli autor chce lepszej jakosci to moze sprobowac zmiejszyc szumy, wymienic niektore kable a elektrolity niech zostawi w spokoju jesli wzmacniacz gra dobrze.

0
  • #9 07 Sie 2007 15:09
    Mario65
    Poziom 12  

Witam
    Wymiana elektrolitow czesciowo ma sena ale tylko na te dobrej jakosci.
    Z pomiarow mi wyszlo, ze tg& w przypadku nowych jest znacznie mniejszy niz w starych polskich.
    Ale w przypadku polskich kondensatorow ich pojemnosci sa zazwyczaj nawet do 60% wieksze od wartosci znamionowej.
    Wieksze kondensatory w zasilaczu moga jedynie polepszyc odpowiedz impulsowa (wieksza pojemnosc - mniejsza impedancja wewnetrzna kondensatora - wiekszy prad w impulsie) ale dopiero przy mocach bliskich
    mocy znamionowej.
    Wymiana na wieksze ma sens jedynie w przypadku wzmacniaczy z wyjsciem kondensatorowym (ale nie zawsze).

W zasilaczu mozna jedynie sprawdzic czy wartosc pojemnosci nie odbiega znaczaco od wart. znamionowych.

Pozdrawiam

MK

0
  • #10 24 Gru 2007 18:06
    normi1993
    Poziom 12  

Możesz cię zastanowić nad wymianą Elwy 2x4700. Resztę zostaw jeśli gra dobrze. Co do kabli do wywal te z gniaztka słuchawkowego i pociągnij odrazu do konekktorów głośnikowych(oczywiście z większą średnicą bo fabryczna jest marna). Wiecie gdzie można kupiś pary komplementarne tranzystorów bd911/bd912 lub 2N6491/2N6488?

0
  • #11 24 Gru 2007 18:21
    Malas1984
    Poziom 29  

Daj sobie spokój z tą wymianą elektrolitów, ktoś puścił bujdę nawet, że się moce w ten sposób zwiększa jak się da pojemności większe w zasilaczu ;-), heheh, dla mnie przy takiej mocy jak ma tosca to 2x4700uF-2x6800uF to jest już wystarczająco ;-), czasem można wymienić na lepsze kondensatory te co siedzą w torze przedwzmacniacza. Tranzystory przez Ciebie wymienione są dostępne prawie wszędzie ;-), zajrzyj na allegro, google. Pozdro.

0
  • #12 24 Gru 2007 18:27
    normi1993
    Poziom 12  

Dostępne są tylko nie komplementarne! Już tyle czasu szukam i znleźć nie mogę. Więc chyba będzie niedługo wycieczka do Łodzi

0
  • #13 24 Gru 2007 18:48
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mój AT9100 stoi na losowych wręcz BD911/BD912. Wstawiłem je w miejsce spalonych par komplementarnych BD911/912 (parowanych charakterografem) i szczerze powiem nie ma absolutnie żadnej różnicy jak dla mnie. Te pary końcowe które mam teraz służą wyśmienicie.

0
  • #14 24 Gru 2007 19:16
    normi1993
    Poziom 12  

Może zaryzykuje:D. Mam teraz duży powód do szczęścia:http://www.allegro.pl/show_item.php?item=284533736- jest już moja(kupiłem ją bo moja była strasznie popalona i wrazie jakiejś awarii ciężko byłoby dojść do pożądku):D:D:D
    Aha, czy mieliście problemy , gdy przypadkowo "dobrane" ww tranzystory powodowały wzbudzanie się wzmacniacza?Można jakoś temu zapobiec(poza parowaniem)?

0
  • #15 24 Gru 2007 20:38
    PZ IX
    Poziom 32  

W wielu niezbyt skomplikowanych wzmacniaczy mocy, gdzie są odpowiednie kondensatory przeciwwzbudzeniowe nie powinno być z tym żadnych kłopotów. Wystarczy dobrać odpowiednie grupy tam, gdzie współpracuje kilka tranzystorów (zwłaszcza w układach komplementarnych), czyli wybrać odpowiednią grupę wzmocnienia np. tylko BD139A/BD140A.

0
  • #16 24 Gru 2007 23:33
    normi1993
    Poziom 12  

To teraz tylko brać się za robotę:D Zrobiłem właśnie czerwone podświetlenie skali. Na jutro powinny być fotki:)

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

Postarałem się - są fotkki:
    Trochę wcześniej wymieniłem przewody wyjściowe na takie o większej średnicy, konektory głośnikowe(chyba z jakiśch kolumn rozsypanych kolumn) i wywaliłem "zajaraną" płytkę główną(nowa będzie w piątek najprawdopodobniej-http://www.allegro.pl/show_item.php?item=284533736)
    PS:Możecie też podziwiać zmodyfikowaną lampkę(podstawa z jakiegoś staregp wentylatora:) i bałagan na biurku:D

0