Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modernizacja kompa, pobór mocy? karta graficzna?

06 Sie 2007 14:34 1423 8
  • Poziom 10  
    Siemka
    Mam pytanka dotyczące modernizacji kompa,

oto moja obecna konfiguracja:
    Gigabyte GA7N400-L
    AMD Athlon Barton 2500@3200
    2x512MB 400Mhz DUAL Twinmos
    Gainward GeForce 5900XT + Pentagram XC 70 Cu+
    Sound Blaster Live! 5.1
    Primary Master Seagate 120GB ATA
    Primary Slave Benq DVDRW DW1640
    Secondary Master Seagate 250GB ATA
    Secondary Slave LiteOn DVDRW 832S
    Chieftec 360W

Czy może mi ktoś powiedzieć ile w rzeczywistości pobiera mocy taki sprzęt? ( tak z czystej ciekawości :) )

Druga sprawa, to mam w planie upgrade'ować grafę, albo Galaxy 7600gt z Zalmanem, albo jakiegoś Palita 7600gt (i tu pytanie czy będzie można podpiąć Pentagrama XC 70 Cu do Palita, bo słyszałem, że one miały nieco inną budowę niż defaultowa specyfikacja nvidii, ale mogę być w błędzie).
    No i czy przy takiej karcie Chieftec da rade? :)

Z drugiej strony przy sprzyjających wiatrach, mogę pokusić się o całkiem nowy sprzęt... i sobie taki wymyśliłem:

AMD Athlon64 X2 4600+ 65W
    ASUS M2N-SLi DeLuxe
    Galaxy Geforce 7900GS 256MB Zalman
    Patriot DDR2 2x1GB 800MHz CL4
    2 dyski 320GB SATA2
    no i 2 napędy...

Czy zasilka 360W pociągnie, czy trzeba min. 400W?

Moderowany przez conQeror:

Przeniosłem z działu Overclocking, Tuning i Modding PC.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Spec Overclocking
    Do nowego kompa Chief może nie dać rady, bo to starsza konstrukcja z mocną linią +5v, a nowy komp mało z niej korzysta.
    Dobrze byłoby gdybyś jednak samn zdecydował, czy chcesz zmieniać całość, czy tylko grafikę, wtedy na pewno ktoś podpowie, a tak to w zasadzie nie bardzo wiadomo co chcesz zrobić.
  • Poziom 10  
    mam rozumieć, że gdybym teraz zmienił tylko grafę to na chiefie bedzie hulać,
    a do tej nowej konfiguracji jaki byś proponował? konkretnie.
  • Pomocny post
    Spec Overclocking
    Tak, bo 7600 pobiera nawet mniej prądu niż 5900xt, dlatego Chief będzie ok.
    A jeśli chodzi o nowego kompa, to zacząłbym od tego, że składałbym coś na c2d, bo am2 jest mocno słabsze. Dalej brałbym pod uwagę oc lub jego brak, dopiero póżniej szukałbym zasilacza. Jedno jest pewne, ja na pewno nie szukałbym już w Chieftecach tylko w Taganach lub czymś podobnej klasy.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Gdybyś zaczął się zastanawiać nad całym kompem, to pomyśl nad E4400 lub E2160 (jakbyś nie chciał za dużo kręcić- mniejszy mnożnik). Do tego EVGA nForce 650i Ultra. Zapewne wyjdzie troszkę drożej od podanego przez ciebie lecz myślę, że warto. Ramy wystarczą nawet GoodRamy 667 na tej płycie nie będzie z nimi żadnych problemów. Zasilacz proponuję coś ze stajni Be Quiet! Straight Power E5-450W naprawdę porządne zasilacze do tego ciche lub Enermax Liberty 400W.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    1. Założenie: mierzymy pobór prądu w komputerku.
    Ja wykorzystuje do tego podlicznik energii elektrycznej.
    2. Zajmując się w domciu "naprawą" komputerów większość z nich podpinam pod tenże miernik szukając "mocarza" który zżera najwięcej energii elektrycznej.
    3. Porównujemy moc zestawu z tak zwanymi "kalkulatorami" znajdującym się w internecie.

I teraz tak: mój komputerek (sempron 2200) wg kalkulatora wymaga zasilacza o mocy minimum 320W. Troszkę dużo bo podle licznika pobiera w stresie 144,5W. Pentium D: kalkulator - 370W, licznik 171.
    Ze dwa tygodnie temu trafiłem na rekordzistę: Dwa Atlony zeżarły wg licznika 229W, a kalkulator podał grubo ponad 400W.
    Takie pomiary wykonuje już od dłuższego czasu - niedowiarkom polecam poszukanie w moich postach.
    Skąd się więc bierze kilowatomania w stosunku do PSU? Proste: producenci zawyżają nasze potrzeby, tak aby kupić zasilacz na którym pisze/napisane jest 0,5kW. Najgorsze jest to, że dzieci neostrady kupują byle co, - ważne, że 560W.
    Nie jestem przeciwnikiem "mocnych" zasilaczy - tylko po co?
    Jestem zwolennikiem markowych zasilaczy.

Chieftec 360W pociągnie ten zestaw z palcem w nosie.
  • Spec Overclocking
    Te kalkulatory podają mocno zawyżone dane, właśnie dla dzieci neostrady, tak aby po kupieniu Codegena 500w ich komputer działał jako-tako.
  • Poziom 21  
    Ja radzę zasilacz wybrać dobrej firmy która gwarantuje stabilność napięć i posiada zabezpieczenia które chronią płytę główną i inne wnętrznąści przed za dużym napięciem z apfc z podwójną linią 12 volt ponieważ linia 12 volt jest teraz bardzo mocno wykorzystywana między innymi do przetwornicy napięcia na płycie głównej do wytwarzania napięcia rdzenia procesora( kiedyś wykorzystywano do tego 3,3v napięcie) oprócz tego grafiki dobre są dosilane 12v.Dobrze mieć wentylator 12 cm średnicy niskoobrotowy żeby nie mieć odrzutowca w obudowie.Moc całkowita zasilacza nie wszystko o nim mówi może być nawet 450 wat a będzie kiepskiej firmy i będzie powodował zawieszenia kompa lub inne historie ( mam na myśli pójście z dymem wszystkiego co zasila).W słabych zasilaczach przeciążona linia któregoś z napięć np.5volt spowoduje zmianę napięcia 12v do wartości niebezpiecznej dla zasilanego sprzętu dlatego warto zainwestować kasę i kupić dobrej firmy zasilacz i z zapasem mocy bo to jest podstawa kompa nigdy nie wiesz co jeszcze będziesz chciał dodać lub zmienić w swoim kompie