Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator modelarski 3F 8A

08 Sie 2007 12:36 5509 21
  • Poziom 31  
    Witam
    Złożyłem regulator na podstawie dokumentacji i oprogramowania z tej strony:
    http://www.jetcontrol.de/Bastelstube/1n1p.html
    Kierowałem się ciekawością a zarazem możliwością sterowania /programowania via PC http://www.elflein-online.de/itzlbritzl/Brushless-Regler.html

Niestety po podłączeniu słychać jednie jeden BIP ( przy każdym podłączeniu do zasilania lub resecie )...nic więcej - brak reakcji na drążek :? Testowałem na 2 silnikach i kilku zakresach napiec.
    Jest komunikacja z BLUE-Software.

Taki pojedynczy dźwięk kojarzy mi sie z trybem programowania kartą , ale moje doświadczenie jest 00 i oparte jedynie na regulatorze WOW rc 15AX który to wraz z karta użytkuje bezproblemowo .
    Może któryś z kolegów jest w stanie mi pomóc, może ktoś wykonał taki i podzieli sie uwagami.
  • Poziom 21  
    Nie moge Ci na razie pomoc, ale tez chce zrobic ten regulator. Mam pytania: 1. skad wziales plytki drukowane i 2. skad wziales program? Moze jak to wszystko zrobie bede mogl cos powiedziec. Ja kupilem potezne tranzystory Mos aby zrobic cos na wiekow wieki amen. pozdrawiam kazik
  • Poziom 31  
    Wsad jest na dole strony z linku powyzej .
    Tu link bezpośrednio do hex-a > http://www.jetcontrol.de/Bastelstube/BLMC/1n1p/1n1p.hex
    Płytka to klasyczna "prasowanka " .
    Jeżeli chodzi o duże moce to polecam bardziej zaawansowany projekt :
    http://www.jetcontrol.de/Bastelstube/d2pack.html po dodaniu radiatora 500W gwarantowane :D oraz
    http://huetti.homedns.org/03c19898fb13b9d11/03c19898fc11c470c/index.html
    Jeszcze jedno opracowanie i trochę teorii :
    http://www.aerodesign.de/peter/2001/LRK350/SPEEDY-BL.html
    http://www.speedy-bl.com/sbl-micro.htm#Downloadbereich
    - tu natomiast ciekawy programator .
    Na elektrodzie jest także opublikowany i co najważniejsze sprawdzony regiel . Niestety z braku zastosowanego procka nie mogłem go wykonać ;(
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3989552#3989552
    Powodzenia w konstrukcjach.
  • Poziom 17  
    Czy potrzebny jest wsad eeprom czy tylko hex ?
    Sam zmontowałem ten regulator 1n1p. Jeszcze nie testowałem dlatego pytam żeby się niepotrzebnie nie stresować.
  • Poziom 33  
    przy obecnych cenach regulatorów chce wam się to robić?? rok temu jak zaczynałem zabawę regle stały po 90 i więcej.
    w tej chwili można za 50zł kupić a za granicą za połowę tej kasy. za tranzystory i procka zapłacisz niewiele mniej
  • Poziom 17  
    slawko niby masz racje :D
    Jak ja zaczynałem się tym zajmować to ceny były dużo większe.
    Teraz fakt można je kupić dużo taniej.
    Ale jeżeli siadasz na warsztacie i widzisz że masz wszystkie potrzebne elementy pod ręką to kusi żeby zrobić samemu.
    A zresztą gdyby wszyscy woleli taniej kupić gotowe niż drogo robić swoje to Chiny nas zaleją:cry:
    Tak czy inaczej szukam kogoś kto robił taki regler lub podobny na atmega.
    Obiecuję że jak zadziała to opiszę i pozbieram do kupy wszystkie niezbędne pliki.
  • Poziom 33  
    Chiny już nas zalały.
    Wracając do regla to sam się przymierzałem i rozmawiałem z ludźmi którzy je zrobili.
    nie pamiętam już dobrze ale chyba trzeba było w nich soft przerabiać czy coś dopisywać i kompilować. chodziło chyba o ilość ogniw.
  • Poziom 17  
    Tak też mi się wydaje że coś trzeba dorobić.
    Jednak moja znajomość niemieckiego jest raczej słaba.
    A co do ceny to :
    -procek 4,5zł
    -części smd razem 5zł ( chyba mniej ale nie chce mi się liczyć)
    -płytka robiona samodzielnie z 2zł
    - mosfety różnie około 2zł szt x6szt 12zł
    razem uzbierałem 19zł czyli nie jest tak źle.
    Ale to jak się uda za pierwszym razem i jak się nie płaci kosztów przesyłki itp.
    Napewno bardziej się opłaca przy większych mocach.
    Poszukuje kontaktu z kolegą H3nry.
  • Poziom 33  
    płytka jest 2stronna i do tego bardzo mała. to mnie znechęciło
  • Poziom 17  
    płytkę już robiłem wyszła pierwsza próba. Fakt jest mała i trzeba się napocić z lutowaniem. Ja lutowałem 0805 smd w miejsce 604 bo miałem większe i też pasowały. Całość zajeła mi jedno popołudnie. Lutowałem to zwykłym pistoletem. Teraz kupuje stacje z hot air to będzie mi wygodniej.
    Płytkę uszkodziłem przy próbie wylutowania procesora. Cała historia.
    Dlatego nie przeprowadziłem dokładnie testów. Teraz nie miałem czasu i raczej rodzinka mi nie da przez święta popracowac. Czyli zbieram materiały. :D
  • Poziom 31  
    seradam napisał:
    ......
    A co do ceny to :
    -procek 4,5zł
    -części smd razem 5zł ( chyba mniej ale nie chce mi się liczyć)
    -płytka robiona samodzielnie z 2zł
    - mosfety różnie około 2zł szt x6szt 12zł
    razem uzbierałem 19zł czyli nie jest tak źle.
    .....Ciach......
    Poszukuje kontaktu z kolegą H3nry.

Witam
    Zaniechałem prac ze względu na opłacalność.
    Zrobiłem w sumie kilka regli z takim czy innym powodzeniem.
    Nie robiłem na tranzystorach po 2 zł - to nie ma sensu , za Atmegę zapłaciłem około 25zł . Tak czy owak zakończyłem ten rozdział "działalności hobbystycznej " :)
    W http://www.hobbycity.com można za grosze kupić wszystko co niezbędne - ewentualnie przelutować i heja.
    Proszę nie pisać na PW czy E-maila - ten temat już mnie nie interesuje .
    Wesołych Świąt
  • Spec od GSM
    Witam
    Potrzebuję praktycznych wskazówek przy robieniu regulatora na dosyć spore prądy. W teorii to wiem mniej więcej co jak biega ale chodzi mi o praktyczną stronę żeby jak najmniej później eksperymentować. Regulator będzie zasilał 3 silniki od wkrętarek, pracuje w mostku H. Jakie złacza polecacie do montażu zasilania, zabezpieczenie prądowe wykonać można na tym kawałku złacza/kabla? ale w czasie jest to niepewne rozwiązanie czy lepiej dawać dodatkową rezystancję?. Czy zabezpieczenie termiczne wystarczy jako jedyne zabezpieczenie - w sumie nie przewiduję większych prądów jak 20-30A a regulator chciałbym na 40-50A. Z drugiej strony jak się coś zewrze to lepiej mieć i prądowe zabezp.
    Proszę o powstrzymanie się od komentarzy typu 'kup sobie' bo zasady mam takie że firma płaci za wykonanie i daje części za darmo (dowolne) a nie za kupienie gotowca. Druga sprawa że sterowanie ma być przez I2C.
  • Poziom 35  
    H3nry napisał:
    ....za Atmegę zapłaciłem około 25zł....
    To chyba za jakąś wersję pozłacaną.
    :arrow: Fyszo
    A może by tak troszkę więcej informacji? Trzy silniki na jednym mostku? Czy też każdy silnik ma swój mostek? Napisz może dokładnie jak to ma wyglądać, bo teraz to tylko wróżenie z fusów jest możliwe.
    I co to ma wspólnego z trójfazowymi bezszotkowymi silnikami?
  • Poziom 17  
    Jak w naszym kraju będziemy mieli takie ceny to już będzie wesoło. :D

Czyli wracam do początku. Jak zacząłem się interesować reglami 3f stwierdziłem że będą problemy z dostępem do wiedzy , a jak ktoś już uruchomi to woda w usta :cry:

Ale co tam do wszystkiego trzeba dojść samodzielnie.

Co do tranzystorów to z projektu 1n1p jeden jest za około 1,5 zł a drugi za około 2zł dokładnie nie pamiętam. I parametry jak i charakterystyki są odpowiednie do zastosowania.

Swoją drogą gdyby nie takie reglerki to bym się nie przesiadł na SMD pewnie jeszcze długo :D
  • Poziom 33  
    Cytat:
    firma płaci za wykonanie i daje części za darmo

to i tak bym kupił, ściągnął koszulkę termokurczliwą i powiedział że zrobiłem i jeszcze by kasy zostało bo chinczyków nie przebijesz nawet jak części za darmo dostaniesz.

w temacie piszesz że chcesz regulator 8A a w teksie że 40-50A. więc jaki w końcu??
  • Spec od GSM
    Tomasz.W napisał:
    A może by tak troszkę więcej informacji? Trzy silniki na jednym mostku? Czy też każdy silnik ma swój mostek? Napisz może dokładnie jak to ma wyglądać, bo teraz to tylko wróżenie z fusów jest możliwe.
    I co to ma wspólnego z trójfazowymi bezszotkowymi silnikami?

Witam.
    Ja się tylko podpiąłem pod temat który akurat mnie nurtuje a skoro autor stwierdził że rezygnuje z wątku...
    3 silniki dc (szczotkowe) na jednym mostku H na każdy silnik max 10A.
    A ma to wyglądać tak że ja tylko pytam o problemy związane z dużymi prądami. Jaka najoptymalniejsza częstotliwość pracy PWM dla silników wkrętarkowych? Czy lepiej dać 4 Mosfety ale większe czy 2x4 ale słabsze? Problem zabezpieczeń termicznych, prądowych itd. W teorii wszystko ładne piękne ale w praktyce się okaże że coś trzeba zmienić coś dołożyć, że niepasuje nam w obudowę, że zabraknie pamięci w kontrolerze, że pasowałby A/C do pomiaru prądu - przykłady można mnożyć. W sumie mogę kupić gotowca - mnie niczego nie nauczy, chińczykom da zarobić, polskie firmy straca zysk, gospodarka podupadnie...
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Wszystko zależy od systemu pracy tych silników. Robiłem kilka regulatorów do takich silników i cóż często też się uszkodziły.
    Myślę że własną praktyką dojdziesz do rozwiązania bo gotowych nie ma.
    Ja bym wolał dać mniej tranzystorów ale za to z dużym zapasem mocy.
    Do tego solidne chłodzenie i bezpieczniki. Tranzystory są tanie ale do której spalonej sztuki ? Drobny błąd a przy takim prądzie ogień pewny.
    A najważniejsze to kilka razy sprawdź i jeszcze kilka razy i dopiero testy.
    I najlepiej na zasilaczu z ograniczeniem prądu.
  • Spec od GSM
    Dlatego od razu chciałem zabezpieczenie prądowe i termiczne. Ale coraz bardziej skłaniam sie na 3 regulatory na każdy silnik niż 1 regulator na 3 silniki. Problemy wtedy mniejsze. Wieksze mosfety mają mniejszą rezystancję włączenia chociażby dlatego w teorii są lepsze. Ale ilość ciepła wydzielana jest taka sama, a w wersji na kilka sztuk rezystancja cieplna struktura<> radiator jest niższa i lepsze będzie odprowadzanie ciepła. Dlatego tak ważna jest praktyka czy 'lepiej' dać po jednym mocnym tranzystorze czy po 3 słabsze. Ale optuję za pojedyńczymi mosfetami ze względu na wymiary.
  • Poziom 17  
    Jak dla mnie to trzy regle i po mocnym mostku np na irl2203.
    Zapas mocy. zobacz jaka moc ci się wydzieli. Może bezpieczniki polimerowe ? sam ostatnio się im przyglądałem.
  • Spec od GSM
    Raczej wolałbym minimalną rezystancję w obwodzie prądowym (może być bezpiecznik energetyczny topikowy 150% prądu znamionowego i 75% prądu maksymalnego mosfetów) i mierzyć prąd poprzez spadek napięcia na nim. Po wyskalowaniu, kontroler z komparatorem powinien działać dobrze jako układ zabezpieczający prąd. Przed całkowitym zniszczeniem uchroni sam bezpiecznik. Zabezpieczenie termiczne to np. ds1820 zintegrowany z radiatorem.
  • Poziom 14  
    Widzę że problem początkowych postów nadal nie nie jest zakończony.
    Robiłem też ten regulator 1n1p, zaprogramowałem go plikiem hex do flasha, pliku eeprom nie było na stronie, no chyba, że trzeba go jakoś wygenerować.

Układ po podłączeniu do silnika i podłączeniu sygnału z odbiornika nie kręcił silnikiem.
    Napisałem prosty soft do sprawdzenia poprawności montażu elementów, wszystko w porządku było i sterowanie do tranzystorów i pomiar napięć, mimo to układ nie kręcił, teraz projektuje modułowy układ regulatora, abu w miarę szybko móc testować różne konstrukcje, osobno tranzystory (plus ew drivery i wtedy mógłbym dać w wszystkie gałęzie mocne tranzystory N) i osobno uniwersalna płytka z uP oraz dzielnikami napięcia do pomiaru napięć na uzwojeniach.
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich, co prawda temat trochę stary ale czy udało się komuś uruchomić ten 1n1p ? właśnie go złożyłem włączam... BIP,,,, delikatnie jakby chciał zakręcić i tyle :P taj jakby chciał go sam rozkręcić ale na końcowej prędkości "rozkręcania i tyle :P