Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie jak zrobić proszę o pomoc.

09 Sie 2007 20:44 3219 10
  • Poziom 11  
    Witam!

Przeczytałem wszystkie posty jakie się chyba tutaj znajdują :D (klika godzin czytania :D )

Ale poszukuje tylko prostą odpowiedź:

Jak zrobić zdalane sterowanie???

Kupie tak: nadajnik, odbiornik i... co dalej????

Nie mam kompletnie pomysłu!

Chciałbym zrobić coś takiego:

Tzn. żebym mógł po prostu określić siłę silniczków pilotem...

Nie wiem jak to zrobić... :cry: Programowanie / serwomechanizm / specjalny odbiornik / specjalne połączenie???
    Moderowany przez McRancor:

Błąd w temacie poprawiłem, żenada...

Proszę o pomoc!!!
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    nie siedze w modelarstwie ale to co ja sie naczytalem to kupujesz pilot i odrbiornik ktory ma wyjscia na serva jak chcesz sterowac silnikami to musisz zbudowac przetwornik impulsu serva na mostek-h. takie uklady latwo mozna zbudowac mozesz tez kupic w modelarskich ale to co widzialem na allegro sa drogie i ty potrzebujesz 2 sztuki
  • Poziom 11  
    thx!

Cytat:
    musisz zbudowac przetwornik impulsu serva na mostek-h

hm... na elektronice się troszeczkę znam... jest może na to jakiś wzór jak taki zbudować?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.

Kolego sprecyzuj swoje założenia. Podaj szczegółowe dane takie jak:
    - Zasięg
    - Ilość kanałów
    - Jakie silniki tzn. Napięcie zasilania
    - Czy chcesz sterować prawo lewo. Czy może prawo lewo + płynna regulacja obrotów.
    - Określ może do jakiego to zastosowania to ułatwi o niebo odpowiedź.

Prawdopodobnie wyważasz otwarte drzwi. Gdy określisz się co do bardziej precyzyjnych szczegółów postaram się wyselekcjonować jakieś optymalne rozwiązanie (a jest ich wiele) pod względem kosztów i parametrów.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    - Zasięg
    ok. 100 m...

Cytat:
    - Ilość kanałów
    nie za bardzo to rozumiem :( Jeżeli chodzi o te mHz to może być tylko jeden kanał... jeżeli chodzi o to ile naraz mogę silniczkami sterować to 2 kanały :)

Cytat:
    - Jakie silniki tzn. Napięcie zasilania
    napięcie ok. 7,4 V , ale to już ma mniejsze znaczenie...

Cytat:
    - Czy chcesz sterować prawo lewo. Czy może prawo lewo + płynna regulacja obrotów.
    racja! płynna regulacja obrotów przydałaby się bardzo! nie musi być bardzo płynna, ale żeby była jednak płynna...

Cytat:
    - Określ może do jakiego to zastosowania to ułatwi o niebo odpowiedź.
    taki sobie modelik jeżdżący, coś takiego:

Z góry dziękuję i życzę miłego dnia!!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Oki to wiemy już coś więcej.

Najłatwiejszy sposób dla ciebie to zakup typowej aparatury RC(modelarska) dwa kanały. Do tego dwa regulatory obrotów (dwu kierunkowych) i na tym kończy się cała filozofia. Koszt około 300zł chyba że chcesz to robić sam?

Więcej napisze wieczorem...
  • Poziom 11  
    YEA! Jesteś genialny! (dałem w obu "Pomógł" bo oba posty bardzo pomocne!!!)

Nie wiem jak Ci dziękować!

Cytat:
    Koszt około 300zł chyba że chcesz to robić sam?
    jeżeli nie sprawi to bardzo dużego kłopotu elektronicznego to mógłbym to wykonać sam! a przynajmniej niektóre układy :)

Czy rzeczywiście taki malutki nakład finansowy wystarczy...?

P.S.

Znalazłem takie coś: http://www.subone.e-vip.pl/wiktor/modelarstwo/esc/regulator_dwukierunkowy_37.pdf czy to by się przydało??
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jak obiecałem tak odpisuje wieczorem.

Aparatura 2 kanały RANGER 40 AM-2 to 182,00zł (spokojnie kupisz jakąś dwu kanałówkę za 120zł a może nawet mniej na allegro).

Regulator Dwukierunkowy SAM.-EZX-R to koszt 147zł fakt potrzebujesz dwa takie.

Koszty pozornie rosną ale można temu zaradzić. Regulatory modelarskie mają jedną ogromną zaletę kosztem ceny. Mianowicie małe gabaryty i co z tym idzie ciężar. Dla tego ich ceny nie są niskie. Możesz sam sklecić taki "reglerek" na podstawie np tego pdf. którego znalazłeś. Na pierwszy rzut oka jego koszt to 50zł sztuka.

Do aparatury będziesz potrzebował 8 akumulatorków wielkości AA.

Wyjaśnię jeszcze jedną kwestię. Odbiornik zasilany jest napięciem około 5V. Ale że w silniki wpompujesz pewnie więcej to też regulator jest wyposażony w tak zwany BEC co mówiąc prosto sprawia że ma wyprowadzone napięcie 5V bez względu na to czy akumulator który zasila całość np ze względu na parametry silników ma 15V.

Na schemacie z pdf. jest stabilizator który zasila procesor regulatora (Atmega8) i z tego stabilizatora pobierzesz sobie napięcie do zasilania odbiornika.

W razie pytań lub niejasność pytaj.
  • Poziom 11  
    Hmm... Czyli raczej nie wystarczy 300 zł :/

Mam kilka pytań:

Cytat:
    Aparatura 2 kanały RANGER 40 AM-2 to 182,00zł
    to jest bardzo fajne. Tutaj się znajduje i nadajnik i odbiornik...?

Cytat:
    Regulator Dwukierunkowy (...) Możesz sam sklecić taki "reglerek" na podstawie np tego pdf. którego znalazłeś. Na pierwszy rzut oka jego koszt to 50zł sztuka.
    Chyba tak zrobie bo nie zależy mi w ogóle na wielkości czy ciężarze! mam tylko pytanie. Wydaje mi się, że na tym PDF-ie jest jakiś procesorek, którego trzeba zaprogramować :/ Jak...?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Masz specjalny dział na tym forum a tam tonę informacji jak zaprogramować atmega8