Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena TV na dwóch odbiornikach

Grzegorz141084 12 Sie 2007 22:11 1635 6
  • #1 12 Sie 2007 22:11
    Grzegorz141084
    Poziom 15  

Witam, mam takie pytanie. Mianowicie przewód od anteny siatkowej przechodzi przez mój pokój. W pokoju znajdującym się obok jest TV. W jaki sposób u siebie mogę odseparować sygnał od napięcia. Dodam, że mam kartę TV i oglądam telewizję sporadycznie, dlatego odpada montaż u mnie zasilacza do anteny.

Z góry dzięki za odpowiedź

0 6
  • Pomocny post
    #2 12 Sie 2007 22:46
    adi_al
    Poziom 18  

Sygnał rozdzielisz na tzw.F.Kupujesz rozgałęźnik na 1xwej.F + 2xwyj.F dodatkowo trochę kabelka koncentrycznego,gniazdko antenowe,3 wtyki F oraz 2x wtyk antenowy i jeśli nie chcesz u siebie robić nic to w pomieszczeniu obok odcinasz kawałek kabelka koncentrycznego i na jednym końcu montujesz wtyk F a na drugim gniazdko antenowe potem łączysz to z rozgałęźnikiem a wtykiem z anteny a wyjście rozgałęźnika przez odpowiednio zrobiony kabel /wtyk F a z drugiej strony wtyk antenowy /łączysz z jednym telewizorem potem robisz drugi kabelek /wtyk F a wtyk antenowy / i łączysz z Twoim kompem.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Sie 2007 22:49
    irekr
    Moderator

Ale tylko pod warunkiem że karta telewizyjna nie ma dławika/transformatorowego wejścia. Jeżlei ma to trzeba oddzielic skłądową stałą napięcia w żyle srodkowej, np przez konsensator 47 pF

0
  • Pomocny post
    #4 12 Sie 2007 22:56
    kondensator
    Poziom 36  

Niestety Kolego. Brak prawidłowej instalacji antenowej.
    Jeśli nie szkoda Ci odbiornika (starego, lub "z biedronki"),
    to pomyśl ile kosztować będzie nowa karta TV do PC, nowy PC, monitor...
    (To "coś" co nazwałeś antenę nie da się nawet uziemić, za to wspaniale
    odbiera i produkuje zakłócenia, nie tylko telewizyjne...)
    Każde urządzenie odbiorcze ma mieć własne przyłącze antenowe
    z odpowiedniego odgałęźnika (instalacja na więcej niż 1 odbiornik)
    Instalacja antenowa musi być bezpieczna i zapobiegać zakłóceniom,
    także jednych odbiorników przez inne.
    Potrzebujesz prawidłowej instalacji zbiorowej na kilka pokoi (2..16 przyłączy)
    do każdego pokoju kilka przyłączy: TV, nagr. VHS lub DVD, karta TV do PC
    Warto zrobić taką instalację z sygnałem radiowym UKF, ew. też dla dla
    sąsiada/ów (koszt podobny czy 2 czy 20 odbiorników)
    Tu link do linków z rozwiązaniami problemów antenowych
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4116290#
    (Jeśli nie działa, szukaj w moich postach)

Teoretycznie mógłbym odpisać np.
    "odgałęźnik + 2 separatory zasilania do obejścia DC", ale to nie eliminuje
    problemów i zagrożeń które już zainstalowałeś, a je powiększa.

Jakie powinny być anteny i inne elementy - potrzeba znać odległości
    i kąty od miejsca odbioru do nadajników.
    Wykaz nadajników na 99% aktualny na http://www.radiopolska.pl

0
  • #5 12 Sie 2007 23:34
    adi_al
    Poziom 18  

Hej kolego irekr a jaka składowa stała występuje w orginalnym wtyku antenowym/ po stronie wpinanej do telewizora /.Ja myslałem że jest to odseparowane w wtyczce z zasilacza antenowego / a może sie mylę/ i piszę o podpieciu sie pod istniejącą wtyczkę.Dajesz tam kabelek zakończony wtykiem antenowym a drugą strone zakończoną wtykiem F wpinasz do rozgałęźnika.

0
  • #6 13 Sie 2007 00:36
    Grzegorz141084
    Poziom 15  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. To widzę, że najlepiej byłoby tamtą antenę zostawić tak jak jest a sobie sprawić porządną Yagę bez wzmacniacza, bo w sumie do nadajnika nie mam daleko.
    Mam jeszcze takie pytanko, gdyby to był TV a nie komputer to można by wpiąć się do tego przewodu ant. przez jakiś kondensator o malutkiej pojemności podłączając go w plusa, żeby napięcie stałe nie wchodziło na wejście w TV, czy istniało by również ryzyko uszkodzenia odbiornika ?

Z góry dzięki za odpowiedź

0
  • Pomocny post
    #7 13 Sie 2007 07:39
    irekr
    Moderator

Z tym uszkodzeniem odbiornika to bym nie przesadzał. Zostawmy na boku istnienie wyrobu antenopochodnego typu siatka, ale jeżlei podłaczysz się przez rozdzielacz antenowy za punktem doprowadzenia zasilania to wówczas nie masz składowej stałej zasilacza - jest ona rodzielona takim własnie kondensatorem. Jeżlei dopinasz się gdziez "po drodze" to można to zrobić własnie przez coś, co zawiera taki wląsnie kondensator. Tego typu "chwyty" sa stosowane dośc często w technice satelitarnej, gdzie nie zawsze stosuje sie specjalne przejścia splitterowe przez odbiorniki satelitarne.
    Odnośnie bezpieczeństwa. Antena siatkowa to rzeczywiscie jest badziewie gdyz jest wykonana z niewłąściwych materiałów i wbrew zasadom bezpieczeństwa - elementy anteny nie mozna uziemic dla ewentualnych wyładowań. Z punktu widzeńia użytkownika należy pamiętać o uziemieniu mazstu na którym jest antena powieszona oraz należy uziemić oplot kabla antenowego tak po stronie anteny jak i po stronie odbiornika. tego typu uziemienia - dołączone do zakończeń kabli antenowych - wykonuje się standardowo w profesjonalnych inatslacjach antenowych, uzupełniająć instalacje specjalnymi odgromnikami przelotowymi.

0