logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Telewizor Siesta 2 - wyłączanie się, pisk i linia na ekranie, elektrolity?

karina 11 Lis 2003 00:20 2037 15
REKLAMA
  • #1 395091
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    problem jest następujący telewizor chodził stabilnie nast. się wyłączył i przy próbie włączenia gasśnie tylko kontrolka i nic nie słychać a czasami delikatny pisk jakby wysokie napięcie. Jak trochę postoi(ok godz.) to znowu się załączy tak że wygląda to jakby jakiś element się nagrzewał i przerywał pracę. Dziwna sprawa gdyż raz jak się wyłączał to było widać cienką jasną poziomą linię na kinolu tak jakby brak odchylania w pionie ale nie była przez środek ekranu tylko tak na wysokości 3/4 kineskopu. Zimne luty odpadają przy próbie wstrząsowej też nic się nie zmienia. moż e jakieś sugestie czy możliwe że to elektrolity?
  • REKLAMA
  • #2 395105
    smakosz
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Pomógł: 1
    Ocena: 12
    wymien uklad pionowy ale sprawdz najpierw zasilanie i daj znac co dalej to pomyslimy
  • REKLAMA
  • #3 395153
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    Chodzi ci o scalak od pionu?
  • #5 395185
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    po pomiarze napięć: wysokie napięcie na trafo U1-173V powinno być ok 150V; U3-22V - jest ok (zasilanie końcówki mocy); U4 - 9,5V powinno być 15,5V -to jest chyba zasilanie pionu - scalak ten obsługuje chyba pion i poziom ale ciekawa rzecz mierząc te napęcie przykładałam miernik do diody BYW32 którą jedną stroną podwarłam tak że na drodze z zasilacza był tylko rezystor więc chyba gdyby nawet pion robił zwarcie to w takim przypadku napięcie powinno być w porządku ( bo obwód został przerwany wylutowaniem didy) wg. schematu w tym punkcie pomiarowym powinno być 15,5V chyba że się mylę i to nie jest zasilanie pionu. Więc co może sugerować niższe napięcie w tym punkcie? I jeszcze jedno pytanie które elektrolity wymienić te przy scalaku od pionu?
  • #6 396221
    Michał Ćwik
    Poziom 12  
    Posty: 10
    Jeżeli masz w gałęzi głównej 170V, nie pracuje ci wysokie. Na twoim miejscu sprawdziłbym najpierw luty na kondensatorach przy wysokim, lubią się tam robić i objawia się to brakiem wysokiego. Gdyby był uszkodzony pion, wysokie powinno chodzić. Jednzkże ciekawe jest, że nap.U4 jest zaniżone. Jest to faktycznie zasilanie pionu i wskazywało by to na zwarcie tyrystora TH551 lub diody równolegle z nim D554.
    Najpierw trzeba byłoby uruchomić wysokie. Sprawdź wysterowanie tranzystora linii T602. Jeżeli ich nie będzie ,sprawdź na wy generatora - 10 noga TEA2029. Napisz więcej informacji.
  • #7 396592
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    Wiec tyrystor jest chyba walnięty - między 1 a 3 nogą pokazuje opór 74 ohm niezależnie jak przyłożę miernik. Następujące pomiary zostały wykonane przy wylutowanym tyrystorze: W trybie uśpienia: U4-17,3V (więc chyba jest już dobrze) U3-24,4V a U1-170V(na 8 nodze trafa). Można rozróżnić dwa rodzaje załączenia odbiornika: raz zgaśnie tylko kontrolka i nic nie słychać wtedy napięcia wynoszą kolejno: U4 - 10,5V; U3- 21,5V a U1- 170V a dugie słychać fonię tv zachowuje się jakby się normalnie włączał po kilku sekundach dżwięk się wycisza i słychać delikatny pisk na kineskopie nic się nie pojawia. W takim przypadku napięcia wynoszą: U4-11,6V, U3- 14,6V a U1 90V. nap. na tranzystorze lini: C-170V B- 0V(stand by). Jak się niby załącza to na 10 nodze scalaka jest0,4V a jak tylko gaśnie kontrolka to jest 8,7V a w trybie uśpienia jest 1,3V.
    w przypadku gdy gaśnie tylko kontrolka to na bazie tranzystra jest 0V a na C-177V trochę się podnosi gł napięcie na 8 nodze trafa jest to samo a jak niby chodzi to na bazie jest minus 0,5V a na C - miernik głupieje.
  • REKLAMA
  • #8 396629
    drago
    Poziom 20  
    Posty: 558
    Pomógł: 14
    Ocena: 43
    tyrystor masz sprawny , ma mieć taki opór , wymień elektrolit od drivera , nie mam schematu przed sobą , ale chyba ma wartość 47 uF , oraz kondensator kolektorowy , warość około 9 nF , jeśli to nie pomoże to prawdopodobnie masz walnięty trafopowielacz .
  • REKLAMA
  • #9 396689
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    rzecz w ty, że włożyłam nowy trafopowielacz 2 dni temu ni i co to jest ten driver?
  • #10 398031
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    Co jest koledzy - nikt mi już nie pomoże?
  • #11 398073
    amik9m
    Spec od TV
    Posty: 5510
    Pomógł: 810
    Ocena: 133
    Pisk (a czasem brak pionu) mogą wskazywać na niewłaściwą częstotliwość odniesienia - z rezonatora CSB503F... - 503kHz (przy TEA2029); podstaw go (uwaga taki 'do pilotów' się nie nadaje! - nie będzie synchro;
    'na próbę' może być - ot powinien wystartować.
  • #12 410976
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    wszystkie napięcia są w porządku w trybie stand by gdy go załączam to spada tylko minimalnie 5V i 12v na wyjściu z zasilacza. Jak długo postoi to się na chwilę załączy i zaraz się wyłącza scalak od pionu, trafo i tranzystor lini są sprawne tr lini ma sterowanie. Zaniosłam go do serwisu gość orał go przez 5 dni i powiedział że nie umie go naprawić i mi go oddał. czy to może być rezonator? pomocy!!
  • #13 411135
    amik9m
    Spec od TV
    Posty: 5510
    Pomógł: 810
    Ocena: 133
    Może być.
    A poza tym skorzystaj z wyszukiwarki - wpisz: TEA2029,
    a znajdziesz tam co-nieco...
  • #14 411156
    lech pawlowski
    Poziom 13  
    Posty: 58
    Ocena: 3
    czy to jest 21,czy25 cali oraz jaki ma kineskop?
  • #15 411193
    karina
    Poziom 25  
    Posty: 1003
    Pomógł: 21
    Ocena: 41
    25 cali z kinolem nokii
  • #16 412740
    lech pawlowski
    Poziom 13  
    Posty: 58
    Ocena: 3
    spróbój wymienić C563,C566,C551

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor Siesta 2 wykazuje problem z samoczynnym wyłączaniem się, pojawianiem się pisku wysokiej częstotliwości oraz widoczną cienką, jasną linią na kineskopie na wysokości około 3/4 ekranu, co sugeruje brak odchylania pionowego. Pomiar napięć wykazał obniżone napięcie zasilania pionu (U4 około 9,5V zamiast 15,5V), co wskazuje na możliwe zwarcie tyrystora TH551 lub diody D554. Tyrystor po pomiarach okazał się sprawny, natomiast zalecana jest wymiana elektrolitów przy układzie drivera (około 47 µF) oraz kondensatora kolektorowego (około 9 nF). Wymieniono już trafopowielacz, który nie rozwiązał problemu. Sugerowano również sprawdzenie rezonatora CSB503F (503 kHz) odpowiedzialnego za częstotliwość odniesienia w układzie TEA2029, który może powodować brak synchronizacji i pisk. Telewizor ma kineskop marki Nokia o przekątnej 25 cali. Pomimo prób serwisowych problem pozostaje nierozwiązany, a dalsze działania powinny skupić się na wymianie kondensatorów C563, C566, C551 oraz dokładnej diagnostyce układu pionowego i generatora linii.
REKLAMA