Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR OTAKE VR-C5 - brak sygnału video z tunera

30 Sie 2007 01:22 1199 10
  • Poziom 16  
    Mam problem z naprawą starego magnetowidu jak w temacie. Zależy mi na działaniu tunera. Usterka polega na tym że nie ważne czy korzystam z modulatora RF czy z chincha VIDEO OUT to otrzymuje czarny ekran. Dźwięk jest. Dodatkowo zauważyłem że na chwile po włączeniu magnetowidu obraz też sie pojawia lecz po czasie poniżej sekundy traci się zastąpiony czernią.

Niestety nie posiadam schematu. Szukając rozwiązania mojego problemu natrafiłem na odpis naprawy magnetowidu zaczynający się od pomiarów napięć na hybrydzie STK zamontowanej w zasilaczu. Jeżeli pomiary te są pomocne w diagnozowaniu to proszę kogoś aby powiedział mi z której strony tej hybrydy jest pin numer 1. Czy mam dokonać jakiś pomiarów na procesorze ??

Nie posiadam doświadczenia w naprawie magnetowidów dlatego proszę o pomoc.

Z góry dziękuję za okazaną pomoc i poświęcony czas.
  • Poziom 16  
    Dziękuje za zainteresowanie. Pomierzyłem napięcia na układzie stk. Wydają one mi się w normie. Oto wyniki pomiaru w formacie : pin:napięcie_ze_schematu:obciążony:jałowy,:

1: 5,3 : 5,3 : 5,68 :,
    2: 6 : 6 : 6,04 :,
    3: 7,2 : 7,26 : 6,67 :,
    4: 21,9 : 23,4 : 25,8 :,
    5: 12,3 : 12,27 : 12,3 :,
    6: 13,5 : 13,51 : 13,43 :,
    7: ?18,5? : 20,1 : 22,6 :,
    8: masa

Nie wiem czasem czy usterki nie powinienem zacząć szukać na PCB301 albo na płycie głównej ?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Sygnał VIDEO z tunera zamyka się przez zestyk w gnieździe VIDEO IN (Jack). Końcówki tego gniazda często mają "zimne luty". Również podłączony kabel do tego gniazda powoduje rozłączenie sygnału z tunera.
  • Poziom 16  
    Sprawdzałem już te styki. Dla pewności poprawiłem luty. Gniazdo jest sprawne ponieważ jak nie ma wtyczki w VIDEO IN to pomiędzy dwoma pinami tego gniazda jest zwarcie a jak wsadzą wtyczkę to następuje przerwa. Z masami też wszystko w porządku.

Pozwolę sobie jeszcze raz napisać:

Włączam magnetowid przyciskiem power => pokazuje się śnieg na około 0,5 sekundy potem nieprzerwana czerń. Wyłączam magnetowid przyciskiem i następnie włączam przyciskiem => taki sam objaw. operacje można powtarzać ile się chce razy.
    Czy jest sygnał VIDEO na wyjściu z tunera (p.4 złącza CP6002 lub TP6005)?
  • Poziom 16  
    Sygnał na wspomnianym pinie pojawia się jak tylko włączę wtyczkę zasilania magnetowidu do kontaktu. Nie trzeba nawet naciskać włącznika. Sygnał pobrany w ten sposób jest 100% poprawny i stabilny.

Nie wiem czy dobrym tropem idę ale na p21 układu IC4001 mam 3,8V zamiast schematowego 2,5.
    Trop jest dobry. Jest tylko pytanie - czy na wejściu p.24 jest sygnał VIDEO?
    Zawyżone napięcie na p.21 może świadczyć o uszkodzeniu LA7323A.
  • Poziom 16  
    Sygnał na p.24@IC4001pojawia się jak tylko wsadzę wtyczkę do zasilania 230V. Obraz jest odrobinę zniekształcony ; poniektóre linie są jakby przesunięte => próbowałem dostroić lecz to nie pomaga. Zniekształcenia są dobrze widoczne na tabelkach programów sportowych n.p.: lekkoatletyczne mistrzostwa świata.
    Napięcie zmierzone na p.24 to 2,5V.
    Wymieniałeś kond. sprzęgający C4025?
  • Poziom 16  
    Nie , jest oryginalny. Wygląda zdrowo. Mój multimetr pokazuje że ten kondensatorek ma 8,8uF.