Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźniki na elektronikę

30 Sie 2007 20:44 2345 11
  • Poziom 13  
    Potrzebuję schematu, elektronicznego, by zastąpić przekaźniki tak jak w załączniku plik worda, bo to mam pod ręką do rysownia. wersja A to przekaźnik z 2 parami styków, jedne sygnalizacyjno-podtrzymujące, drugie do przełączania układu. Wersja B to w zasadzie tylko sygnalizacja. Całość - na 12V, powiedzmy, że max prąd to 1A, ale obciążenie jest nieistotne, bo to tylko będzie słuzyc do sterowania.

Nie mam wystarczającej wiedzy, jak złozyć (jakikolwiek) układ z elektroniki, ale czytam schematy i wiem co jak jest oznaczone. Z załozenia ma to być proste, i pewne, bezawaryjne.

Prosze o pomoc.

• Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 35  
    gawelmi napisał:
    ... jedne sygnalizacyjno-podtrzymujące, drugie do przełączania układu.

Chyba coś namieszałeś, z tym podtrzymującym. Jakie zadanie ma połączenie zasilania przekaźnika i czerwonej żarówki?
    Bo na razie to czerwona będzie świecić po zamknięciu W1 a zielona nigdy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    Tak - jest blad. Zasilanie styków musi być przed włącznikiem przekaźnika. Przeproski. teraz jest po porawce.
  • Poziom 35  
    Można stworzyć układ logiczny, który realizuje taką samą funkcje jak ten przekaźnik z samopodtrzymaniem.

Moderowany przez skryn:

Proszę przeczytać instrukcję ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 13  
    Układ logiczny... . Logicznie byłoby podać teraz jakieś symbole, oznaczenia, bym był w stanie to skleić. No i z części tanich i niezawodnych. Czy ja tak wiele wymagam?
  • Poziom 35  
    Układ zawierający sześć inverterów :
    4049 - http://www.tranzistoare.ro/datasheets/134/109125_DS.pdf
    4069 - http://www.tranzistoare.ro/datasheets/150/206783_DS.pdf
    Koszt układu około 1zł. Jeden trójkąt na schemacie to jedna bramka , układ w/w jeden czy drugi zawiera w sobie sześć bramek. Czym oprócz diod mają sterować, bo obciążalność ich nie jest duża, i jakim napięciem będą zasilane (bateria, zasilacz, ile volt?)
  • Spec od Falowników
    gawelmi napisał:
    Układ logiczny... . Logicznie byłoby podać teraz jakieś symbole, oznaczenia, bym był w stanie to skleić. No i z części tanich i niezawodnych. Czy ja tak wiele wymagam?

Wcinam się, ale wymagać to może Kolega od lokaja albo pokojówki. Tutaj wypada poprosić starszych o pomoc w odrobieniu zadania. Kolega też nie łaskaw był podać typu przekaźnika w pierwszym poście - czy to R15, a może MT6 albo RM82? I jeszcze podobno błęda się zrobiło w rysunku...
    :D:D
  • Poziom 35  
    Nie wiem do czego to ma służyć, ale wydaje się mało logiczne ponieważ, po załączeniu przycisku W1 zadziała przekaźnik którego styki zrobią samopodtrzymanie i po rozłączeniu W1 przekaźnik pozostanie załączony. To jest logiczne, tylko co dalej??? Nic już nie można zrobić bo, ponowne załączenie W1 nic nie wnosi a przekaźnik wyłączy się dopiero po zaniku napięcia zasilania - chyba że tak ma być??? Ale prościej wtedy zastosować wyłącznik dwubiegunowy, jeden do sterowania, drugi do sygnalizacji (jeśli te obwody mają być odseparowane).
  • Poziom 13  
    Tak miało być - zanik napięcia rozłącza układ. Wyłączniki W1 jako główny,a W2 rozłącza układ jako wył alarmowy ("szybki stop" tej części całości, bo za W1 będzie jeszcze odejście na inne inności). Z założenia przewiduję prąd niewielki na tym układzie - będzie podpięty jeden mały przekaźnik, ale bedzie to praca ciągła (kilka h), więc może rzeczywiście troszke większe obciązenie. Sygnalizacja - bez zmian.

Proszę o pomoc - z pokorą - jak pisałem w pierwszym poście.
  • Poziom 35  
    Wyłącznik (W2) STOP nie powinien być w obwodzie podtrzymania , tylko w obwodzie przekaźnika między nim a masą. Przy sytuacji takiej, że W1 jest zamknięty(może zostać uszkodzony-zwarty- i nie wiesz o tym bo wszystko działa) W2 nie zadziała (i nie można wyłączyć urządzenia). A jeśli będzie tak jak wyżej napisałem to OK.
    Zbuduj przerzutnik RS na bramkach NAND . Na wejście R podasz sygnał do załączenia , a na wejście S do kasowania(STOP). Tu masz o tym przerzutniku i nie tylko w celach edukacyjnych http://www.i-lo.tarnow.pl/edu/inf/prg/pmc/pages/04.htm#pamiec

R1 i R2 utrzymują stan wysoki na wejściach R i S , przyciskami zmieniasz stan na niski. R3 i R4 ograniczają prąd diod LED. W1 i W2 wyjścia które mogą sterować tranzystorem lub miniaturowym przekaźnikiem.
    Cały układ dokładnie działa jak niżej zamieszczony przekaźnik z samopodtrzymaniem. Myśle, że twój schemat powinien tak właśnie wyglądać. Teraz przycisk STOP zawsze zadziała a to jest bardzo ważne.
  • Poziom 13  
    Dzięki. teraz prosze o wartości rezystorów i oznaczenie bramek NANd bym wiedział po co do sklepu jechać (80 km najblizszy brrr...). Mam nadzieję, że finansowo tez wygląda to tak samo atrakcyjnie. A napięcie które podam musi być "doskonale 12V" czy ... +/-1-2 V do 12 V?
    P.S. Dziekuję za link. Artykuł, wykład, jest doskonale napisany. Świetnie sie go czyta.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    gawelmi napisał:
    P.S. Dziekuję za link. Artykuł, wykład, jest doskonale napisany. Świetnie sie go czyta.

W artykule obrazki podpisane "JavaScript (C)2002 Jerzy Wałaszek" po naciśnięciu myszką kwadraciku przy wejściu bramki zmieniają stan i można zobaczyć działanie.
    Odnośnie zasilania to układy te są zasilane napięciem z reguły od 5V do 15V. Jeśli masz zasilacz stabilizowany na napięcie w tych granicach to możesz go użyć, jeśli nie to możesz zastosować zasilanie bateryjne czy akumulatorowe. W zależności od wielkości napięcia zasilania na wyjściu bramek stan wysoki będzie miał różną wartość napięcia i dlatego R3 iR4 trzeba dobrać znając napięcie zasilania, będą w zakresie 200Ω-600Ω.
    R1 i R2 mogą być rzędu 100kΩ-200kΩ.
    Cena układu CD4011 poniżej złotówki : http://www.tme.pl/uklad-scalony-quad-2-input-nand-gate-ma-dip14/arts/pl/a04/4000.html