Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie terminala dyskowego RS232

rexio13 01 Sep 2007 15:16 3634 7
    rexio13
    Level 12  
    Witam!
    Skonstruowałem terminal RS232 do dysków seagate według schematu SalvationData (patrz załącznik SeagateT.jpg).
    Terminal rzekomo działa jednakże bardzo często wpisywane przeze mnie znaki są albo dublowane, albo w ogóle wyświetlają się zupełnie niewłaściwe (patrz terminal2.jpg).
    Z początku myślałem że to wina złych ustawień HyperTerminala - 9600 8N1
    Sterowanie przepływem: brak (oraz patrz załącznik terminal1.jpg), ale mimo różnych kombinacji nie udało mi się sytuacji poprawić.
    Próbowałem ponadto przetestować terminal na linuxie i dosie lecz żadnej poprawy nie było widać.
    Wymieniłem także klawiaturę na inną - bez rezultatu.
    Na terminalu wpisywane były następujące znaki "/1<enter> /2<enter> /3<enter> /T<enter> /T<enter> zxcvbnm,./". Wszystko oczywiście jednokrotnie.
    Dysk na którym testuje terminal to stary Seagate Medalist 4321 ST34321A.
    Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją lub wie jak temu zaradzić?
    Z góry dziękuje za każdą pomoc!

PS.
    Słyszałem, że terminal działa również z dyskami Samsunga, Toshiby i Hitachi.
    Czy zadziała on zatem z 2,5" dyskami Hitachi/IBM - konkretniej mam na myśli model IC25N020ATDA04?
    Dziwne zachowanie terminala dyskowego RS232Dziwne zachowanie terminala dyskowego RS232Dziwne zachowanie terminala dyskowego RS232
    Moderated By TONI_2003:

Proszę przeczytać...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Helpful post
    -MP-
    Level 13  
    Jeżeli zastosowano układ MAX232 w "zwykłej" wersji to użyte kondensatory lepiej żeby miały pojemność nieco większą niż 1uF
    Jakie są napięcia na kondensatorach?
    W jakim celu włączone jest lokalne echo?
    PS Skonstruowałem terminal, a może raczej zbudowałem układ...

-MP-
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co będzie jak zasilisz ST232CN z zasilacza którym zasilany jest również dysk (linia +5V) a nie z portu COM ?
    rexio13
    Level 12  
    Witam!

Poprosiłem o pomoc bardziej doświadczonego znajomego i wykrył "drobny" błąd konstrukcyjny - brak styku na jednym z pinów układu. Teraz wszystko działa jak należy (co dwie pary oczu to nie jedna).
    Co do dodatkowego zasilania: SalvationData trochę każe sobie płacić za swoje produkty, więc myśle, że skoro dają do nich taki schemat to jest on właściwy i przemyślany (ewentualnie można zakupić gotowy kabel) i dodatkowe zasilanie nie jest absolutnie konieczne.
    Dziękuje wszystkim bardzo serdecznie za pomoc i oczywiście klikam pomógł.
    Pozdrawiam
    Przemcio
    Quote:
    Co do dodatkowego zasilania: SalvationData trochę każe sobie płacić za swoje produkty, więc myśle, że skoro dają do nich taki schemat to jest on właściwy i przemyślany (ewentualnie można zakupić gotowy kabel) i dodatkowe zasilanie nie jest absolutnie konieczne.

Owszem każą sobie płacić.
    Gotowym kabelkiem może być choćby co niektóry kabelek od telefonu komórkowego.
    Układ bywa podobny.

Gdybyś jednak chciał pomyśleć i poczytać troszkę dowiedziałbyś się, że istnieje kilka odmian MAX232 różniących sie dosyć znacznie w niektórych szczegółach między innymi napięciem zasilania.
    Dodatkowo 78L05 to niezłe obciążenie i może lepiej zastosować w jego miejsce specjalny stabilizator o niskim prądzie spoczynkowym.
    Można go chyba znaleźć w jednym z postów w temacie IDEGRAB bo nie pamiętam typu.

5V - możesz skorzystać z pierwszego wolnego gniazda USB.
    Jest najłatwiej i bardzo elegancko - nie wystają żadne "druty" z kompa. :D

P.
    rexio13
    Level 12  
    Hmm dzięki za radę. Nie zagłębiałem się w różnice między różnymi wersjami max232, a jak widać diabeł tkwi w szczegółach i powinienem. No, ale na swoją obronę podam, że jestem początkującym w świecie elektroniki, a błądzić jest rzeczą ludzką. Pozdrawiam
    Przemcio
    :D
    Stabilizator "lżejszy" od 78L05 to LM2936-5.0 zobacz na http://www.elenota.pl.
    Tylko trudno dostępny raczej.

Do Seagate możesz też spróbować zrobić interface na 74LS14.
    Jest z "bajerami" bo można podłączyć diody LED.
    Oczywiście wtedy zasilanie obowiązkowo zewnętrzne ( choćby z USB ).

Swoją drogą ten interfejs jest wynalazkiem podobnym do koła dla zwykłego śmiertelnika wobec czego SalvationData może go umieścić bezpłatnie.

Quote:
    błądzić jest rzeczą ludzką

Nie błądzi tylko ten Kto nic nie robi. :D

P.