Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobranie glos. centr i suba do kina dom

parich 14 Nov 2003 12:59 1780 12
    parich
    Level 11  
    Witam
    mam prosbe o dobranie glosnikow (centralny 8Ohm , subwoofer). posiadam nastepujacy zestaw: amp yamaha rxv596, gl.przednie Alton zgb 80 8 684 (niestety nie wiem jakie maja pasmo) , tyl Eltax 1+, sygnal z kompa z sb live digital polaczony cyfrowo. pokoj 5x2.5m. centralny bedzie zaraz pod telewizorem, czy bedzie to mialo jakis wplyw na obraz? czy warto cos zrobic samemu? co sadzicie o glosnikach centranych za cene od 150 zl do 250zl robione przez malo znane firmy albo sprzedawane na gieldzie. chcialbym glosnik ktory nie bedzie gorzej odtwarzal dialogi niz moje przody. :) czy da sie pogodzic dobra jakosc dzwieku z niezbyt wysoka cena za centralny? mam tez wzmacniacz ws 354 diora jak dobrze pamietam ma z 2x31W czy mozna go wykorzystac jako silnik do suba? jak go zmostkowac? czy lepiej cos robic na 7294 tylko jak? tak przegladam posty to jest sporo opini i bardzo czesto odmiennych na temat tej koncowki mocy no i jeszce problem filtra jaki dobrac bo tez co post to rozne opinie:( no i jaka obudowa do suba, chcialbym go wykorzystac do sluchania muzyki : rock, metal i do "ogladania" filmow (divx) za wszelka pomoc bardzo dziekuje . jak by ktos dysponowal linkami do stron na ktorych bylo by to mozliwie wyjasnione to bardzo chetnie. aczkolwiek jakies konkretne pomysly mile widziane;) pozdrawiam Robert
    <Piotreq>
    Level 12  
    hmm
    centralny - zrób samemu, nie ma co pchać się w taki chłam za 200zł robiony przez jakies mało zanane firmy, lepiej wziąźć tę kwote i zrobić samemu centralny. Proponuję 2x ARN-150-73-8 (to wer. 8ohm), jego cena to około 34zł za sztukę, + ARV-104-63/8 (również 8 ohm) Tesli, to tego zwrotnica z podziałem ~3500hz, i masz. Możesz byc pewny o bezpieczeństwo telewizora, gdyz zaproponowane przezemnie zestawienie głośników posiada juz ekranowanie magnetyczne (czyli na chłopski rozum możesz dawac blisko TV). Napweno zagra to lepiej niż nie jeden bardziew za 200zł firy no-name.

Wzmaczniacz który posaidasz możesz wykożystać jako napęd do Suba.
    Pozdrawiam
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bardzo dobre wyniki daje punktowosc dzwieku w centralce - zapenia to glosnik dwudrozny koncentryczny lub szerokopasmowy - proponuje dac ARZ Tesli - 20-tka szerokopasmowa - i ewentualnie wzbogacic ja o ARN226 dla najnizszych dzwiekow w obudowie zamknietej (sam ARZ wystarczy dla niezlego basu)..
    Zanim ktos mnie zacznie linczowac, ze chce zrobic wielki monitor, a nie centralke zgrabna na telewizorku - centralny i subwoofer to klucz do udanego kina domowego, to sa dwa najwazniejsze elementy - sciezka dzwiekowa filmu i muzyka wielokanalowa zalezy w wielkiej mierze od nich-...
    Dlatego centralny powinien zapuszczac sie jak najnizej i miec dobre zrownowazenie, w miare mozliwosci jak najlepsze charakterystyki kierunkowe.
    Glownym kryterium jest odtwarzanie glosu - ktory moze byc tez na poziomie 60 Hz, wiec centralka powinna siegac nizej i liniowo przynajmniej do 18 kHz - ARZ ma bardzo ladna charakterystyke jak na smieszna cene :
    http://www.tvm-valmez.cz/repro.asp?typ=ARZ_6608&mp1=5&kat=1&lang=en
    parich
    Level 11  
    dzieki za porady:)
    do <Piotreq> ten centralny o ktorym piszesz to ma byc obdowa. br czy zamknieta? masz moze jakis link co by to bylo jkaos rozsadnie opisane? jakie wymiary itp. ;) dopiero zaczynam zabawe przeczytalem sporo postow ale nie bardzo m sie rozjasnilo:( tek ze jak bym mial gotowe wymiary byl bym bardzo wdzieczny:) czy zwrotnice do tego glosnika dostane na gieldzie albo w internecie chodzi mi oto zeby nie wydac kasy na cos trefnego sam to chyba sobie nie poradze z "dokladnym" wykonaniem zwrotnicy.
    i pytanko o suba. dostalem za pivko suba (projekt z re 11/99 jak sie nie myle ) na glosniku Perlles sub 220 hp - moglem cos zwalic z tym modelem, odudowa komora pod glosnikiem jakies 23l , komora z "rura" 10l. rura pcv 10cm*~35 cm obudowa nie wytlumiona i zamiast glosnika j.w. jest zalozony jakis tonsil(nie wiem jaki) :( gralo to nawet spoko zasilane wzmaczniaczem diora ws moc ~2*31w jak go zmostkowac? na odleglosci okolo 2m od suba wyraznie ruszalo calym cialem ale popodkreceniu prawie na maxa z suba wydobywal sie jakis mealiczny dzwiek cos takiego jak by 2 blachy wpadly w rezonans albo jak by cos skakalo metalowego. co to moze byc? dzieki za porady i sorki za dlugiego posta:)
    IrekKo
    Level 32  
    Ja jeszcze dodam od siebie pewną generalną zasadę przy dobieraniu głośników do kina domowego.
    Wszystkie 5 kolumn głośnikowych (z wyjątkiem suba) powinno być zrobione z tych samych głośników. Dopuszcza się jedynie odstępstwo co do ilości głośników (np. zestawy przednie można wyposażyć w dodatkowy głośnik celem uzyskania lepszego dzwięku przy słuchaniu muzyki) oczywiście tego samego producenta.
    Oczywiście odstępstwo od tej zasady nie jest niemożliwe, jednak miałem okazje słuchać zestawu złożonego z kolumn pochodzących od różnych producentów i muszę przyznać że nie współbrzmiało to najlepiej.
    Dało się wyczuć zachwiania przestrzeni stereofonicznej oraz inna barwa dzwięku z kolumn przednich (w miare miękkie brzmienie) kłóciła się z głośnikiem centralnym co powodowało że oglądając film odrywało się wzrok od ekranu żeby spojrzeć na głośnik centralny, który grał bardzo punktowo i ostro.
    Oczywiście można dobrać zestawy tak aby wszystkie grały podobnie.
    Na twoim miejscu sprzwdziłbym na jakich głośnikach są zbudowane zestawy przednie i próbował zrobić centralny w oparciu o takie głośniki.
    Pozdr.
    tomaszo
    Kwestia bardziej dobrania materialu membran - wtedy otrzymujemy podobne brzmienie...Ale faktem jest, ze nieraz glosnik z prawie identyczna (na pozor ) membrana gra zupelnie inaczej...IrekKo ma racje - byloby dobrze zostac przy jednym producencie - dobieranie da sluch jest naturalnie wskazane, ale zmude.....
    parich
    Level 11  
    witam
    czy zamiast arv-104-63/8 moge zastosowac tonsila GDWT 9/70/1 8Ohm (taki mam wysoki u siebie w kolumnie a pasmo przenoszenia calej kolumny od 45 do 18 kHz ) czy centralny na tych glosnkach "zgra" sie z gosnikami glownymi? czy jest sens robic jakies komory na poszczegolne glosniki w centraym ?
    dzieki pozdrawiam Robert
    tomaszo
    Komoradla nisko-srednio wspolna. Tonsil z Tesla srednio sie zgra ...Zawsze mozna sprobowac...
    parich
    Level 11  
    wolalbym cos zrobic raz ;) i zeby to gralo lepiej niz same przody , nie mam jak porownac jak ktore gosniki graja a nie chcialbyb zrobic centralnego i go postawic w koncie :( czy jest szansa zastosowania czegos innego w odpowiedniej cenie.
    tomaszo
    Ale dlaczego odpada Tesla? - arv...?
    parich
    Level 11  
    podobno lepiej jak wysoki w centralnym jest taki sam jak w gosnikach przednich;) tak gdzies czytalem . pozdrawaim
    IrekKo
    Level 32  
    Na twoim miejscu próbowałbym jednak samemu coś skonstruować.
    Głośnik wysoki taki sam jak w głośnikach przednich.
    Jedyny problem to głośnik średnioniskotonowy.
    Altony to chyba konstrukcja 3 drożna.
    Ja zastosowałbym jakiś głośnik 16cm Tonsila, ale Tesla jest tańsza i wcale nie gorsza.
    tomaszo
    ARN150 Tesli to pokusa nie do odparcia....Polecam zdecydowanie bardziej, niz Tonsila w tych rozmiarach...