Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica 12V / 30 A zasilana sprężonym powietrzem jak ?

front_89 05 Sep 2007 11:05 3644 11
 • #1
  front_89
  Level 10  
  Potrzebuje właśnie takiej prądnicy ( 12V , 30A ) będzie ją zasilało powietrze.
  I tutaj moje pytanie. Gdyby taką prądnice zamontować w tunelu i gdyby obliczyć długość , szerokość itp łopatek wystarczyło by mi 110 litrów na minute ? Nie chodzi mi o dokładne wyliczenia bo nawet nie znam oporu jaki stawia taka prądnica. Pytam czysto teoretycznie.

  Jak sądzicie?

  Pozdrawiam
 • #2
  mczapski
  Level 39  
  A więc musisz z hydrodynamiki się podszkolić. Musisz przyjąć jeszcze parametry tunelu oraz poziomy ciśnień na jego poszczególnych odcinkach. Według uogólnionego prawa Pascala prędkość zamieni się w ciśnienie. Tylko to nie to forum.
 • #3
  front_89
  Level 10  
  A nie zna ktoś może jakiejś stronki gdzie mogli by pomóc ?

  Tak na marginiesie.... ( Prędkość zmieni się w ciśnienie ? ) ??

  I jeszcze jedna rzecz. W jakiej jednostce mierzy się opór ? ( w moim przypadku prądnicy - rzecz jasna chodzi mi o to jak mocno trzeba zakręcić ) ? i jaki przybliżony opór może posiadać prądnica 12V 30A ??
 • #4
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Moc jest potrzebna, moc... :D

  Czyli P=12Vx30A=360W=0,36kW z tego można już obliczyć moment na wale lub cokolwiek innego będziesz potrzebował.

  Nie zapomnij tylko o sprawności przy podstawianiu do innych wzorów.

  Polecam Poradnik Mechanika lub inne książki z zakresu Technikum Mechanicznego np. Maszyny i Urządzenia (jak znajdę to podam autora i wydawnictwo).

  Na marginesie: Uogólniając pewne zjawiska można napisać, że prędkość zamieni się w ciśnienie, a ciśnienie w prędkość i w ogólności zachodzi w naturze jeszcze wiele fascynujących zjawisk o których większość przeciętnych obywateli tego kraju ma słabe pojęcie :D
 • #5
  front_89
  Level 10  
  Dzięki wielkie za wytłumaczenie;]

  Musze poszukać w sieci kogoś ( mając już wszystkie dane ) kto jest w stanie obliczyć czy 110 Litrów powietrza na minute podróżując kanalikiem o średnicy 0,8 cm będzie w stanie odpowiednio napędzić tą prądnice by wydała z siebie te żałosne 12V :D

  W sumie..... 110L / 60s = 1,83L /s

  Biorąc pod uwagę że 1,83 litra powietrza na sekundę przepłynie przez wężyk o średnicy 0,8 cm wydaje mi się że będzie to całkiem spore ciśnienie....
  A może tylko tak mi się wydaję....

  Czy ktoś jest w stanie w jakikolwiek sposób pomóc......
  :D

  Pozdrawiam
 • #6
  PIXOSTAT
  Level 24  
  A co jeszcze wiesz o swojej aplikacji poza ilością powietrza i średnicą kanału oraz tym że masz taką a nie inną prądnicę?

  Oto przykład:
  Wentylator SUNON A2123HBT.GN ( pierwszy z góry ) 12x12cm 230V 22W ma wydajność ~1500l/min i za żadne skarby świata nie napędzi prądnicy o mocy 360W przy pełnym obciążeniu choćby założyć mu wężyk 1mm - (osobiście wątpię czy pokona opory prądnicy na biegu luzem). Ale sprężarka o zbliżonej wydajności 1541l/min lecz o mocy 1,1kW (choćby taka) (w ciemno to można określić) da radę, pozostaje tylko kwestia właściwej konstrukcji turbiny.

  Gdzie leży różnica?
  W mocy źródła powietrza!

  Jednym słowem sama wydajność i średnica wężyka nie wystarczą :cry:
 • #7
  front_89
  Level 10  
  A teraz troszke z innej bajki.....

  Wiem że zbudowanie takiego czegoś było by bardzo kosztowne ale....
  Gdyby ową prądnicę umieścić w ciekłym azocie ? Chodzi mi o sytuacje z nadprzewodnikami. Ponad to można by zastosować łożyska magnetyczne które jak wiadomo z kolei znacznie zmniejszają opór.

  (Ile prądu takie elektromagnesy pobierają ? )

  Wygląda to tak :
 • #8
  kleki
  Level 28  
  I tak musisz mieć MOC. Pixostat policzył ci 0,36kW. Opory toczenia nie będą takie wielkie jak sądzisz. Może z 10...20% całej mocy. Większość siły hamującej wirnik pochodzić będzie z pola magnetycznego - żaden ciekły azot nie pomoże w zlikwidowaniu zapotrzebowania na "te" 360W. :-)
 • #9
  front_89
  Level 10  
  Nie chodzi mi już o wcześniejsze przemyślenia.

  Interesuje mnie teraz tylko ta prądnica. W ciekłym azocie nie było by strat energi.
  Teraz hamowały by magnesy. Gdyby Zastosować te łożysko magnetyczne ( jak to widać na załączniku ) Które zmniejszy opór , można by je dodatkowo przerobić na prądnice.

  Kiedyś na tym forum był taki temat o przerobieniu silnika trójfazowego na prądnice.
  A mianowicie :

  " Bierzemy silnik trojfazowy 3kW, 1500 obr/min, połączenia cewek - typu gwiazda, pomiedzy fazami podłączamy kondensatory po jednym kondensatorze 30uF/~400V. I ... to wszystko. Niedowiary. Silnik bez zadnych magnesów, bez szczotek, a działa jak prądnica!
  Teraz rozpędzamy silnik do 1500 obr/min, a nastepnie podłączamy obciązenie, nawet można podłączyć obciązenie trójfazowe. Oczywiście jeżeli chcemy mieć 220V to obciązenie musi być podłączony do zerowego kabla i do jednej z faz (czasami silnik ma "zerowy odczep" schowany i trzeba go wyprowadzić z silnika)
  Proste, nie ? Sposób 100% działający, osobiście zbudowałem prądnicę na 3kW i zasilalem 2 mieszkania z nej. Pochodze z Kazachstanu, wyłączali tam często prąd i było zapotrzebowanie na takie cuda. "  Jeśli nie posiada magnesów to co daje opór ? oprócz tarcia ?
 • #10
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Jednak perpetum mobile... :lol:

  Fizykaaaaaaaaa!

  Straty energii są zawsze! Choćby w "fabryce ciekłego azotu".

  Jeśli nawet (teoretyzując) udałoby się całkowicie pozbyć strat energii w samej prądnicy to uzyskałbyś co najwyżej prądnicę o sprawności przetwarzania energii mechanicznej równej 100%, czyli tyle mocy ile przyłożyłbyś na wał mógłbyś odebrać z zacisków prądnicy.

  I co dalej?
 • #11
  kleki
  Level 28  
  front_89 -> czy ty nie próbujesz "dorobić ideologii"?
  Zastanów się, dlaczego nie stosuje się takich rozwiązań dla takich mocy... Łożyska magnetycznego nie przerobisz na prądnicę, bo je same trzeba czymś zasilić. Ciekły azot jak się nie mylę również ma jakąś lepkość wyrażoną w centistokesach, albo centipłazach - zwiększysz opory. :-) Lepiej zastosuj łożyska magnetyczne, próżnię - pytanie oczywiście o odprowadzenie ciepła i starty na uszczelnieniach, ale pewnie weźmiesz to pod uwagę w swoim projekcie. :-)
 • #12
  arkady25
  Level 16  
  Ciekły azot nie zrobi z prądnicy perpetummobile. To że nie będzie ( a raczej zmniejszą się ) strat w miedzi w uzwojeniach, to nie znaczy że znikną straty na prądy wirowe w rdzeniu, straty na przemagnesowanie, straty w oporach mechanicznych. Nie wiem jaką lepkość ma ciekły azot. Bo jeśli większą od powietrza, to dochodzi jeszcze ten problem.