Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stałe kasowanie danych z dysku HDD?

michalekk 06 Wrz 2007 16:44 18895 23
  • #1 06 Wrz 2007 16:44
    michalekk
    Poziom 12  

Witam.
    Mam pytanie - kasować dane na stałe można np. Tweak XP nakładając dziesięciokrotnie na siebie puste dane, a co zrobić z miejscem, gdzie jest już coś skasowane?
    Powiedzmy np. wolne 20GB i nie chciałbym, żeby było możliwe do odzyskania cokolwiek z tego miejsca.

Moderowany przez TONI_2003:

Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja) sprawdzamy czy nie mamy błędów itd..
    Post został skorygowany.

0 23
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 06 Wrz 2007 18:00
    Wobes
    Poziom 20  

Witam
    Po prostu zawal dysk dowolnymi danymi do pelna-pozostalosci starych plikow zostana najnormalniej w swiecie nadpisane.Najlepiej utworz do tego celu nowy folder, zeby latwiej bylo po tym zabiegu posprzatac.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Wrz 2007 13:46
    Stingerek
    Poziom 28  

Nawet po kilkudziesięciokrotnym zapisie można dane odzyskać.
    Jedyna pewna metoda to posiekanie dysku na cząsteczki, albo przetopienie.

Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja)sprawdzamy czy nie mamy błędów itd..
    Pisownię niektórych postów koryguję sam, jednak nie jest to moim obowiązkiem.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #6 11 Wrz 2007 13:50
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Stingerek napisał:
    nawet po kilkudziesieciokrotnym zapisie mozna dane odzyskac

1. W jaki sposób?
    2. Kto?

1
  • Pomocny post
    #7 11 Wrz 2007 14:16
    jacob84
    Poziom 11  

Jankolo takich firm jest dużo, wiem że w 90% przypadków można odzyskać większość danych. Ja polecam: ......... , a że nie będzie tanio to wiadomo:), ale przecież o tym nie rozmawiamy.
    Wymazałem TJT

0
  • Pomocny post
    #8 11 Wrz 2007 16:16
    leonov
    Poziom 41  

jacob84 napisał:
    Jankolo takich firm jest dużo, wiem że w 90% przypadków można odzyskać większość danych. Ja polecam: http://......l/ , a że nie będzie tanio to wiadomo:) ale przecież o tym nie rozmawiamy

Tak po przypadkowym usunięciu lub formacie, ale po kilkukrotnym nadpisaniu ?
    Wątpię!
    Chociaż mogę się mylić... :D

Przypominam, że zdanie rozpoczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, stosujemy również znaki przestankowe (interpunkcja)sprawdzamy czy nie mamy błędów itd..
    Proszę nie używać wielokrotnie ( ?? lub !! ) itd. to naprawdę nie są ozdobniki.
    Post został skorygowany.

0
  • Pomocny post
    #9 11 Wrz 2007 18:50
    jacob84
    Poziom 11  

Niestety nie orientuje się, wiem tylko że mają specjalne laboratoria w których panuje odpowiednia temperatura i wchodzi się w maskach :) LOL. 1mb może kosztować do kilkuset złotych, jak pisałem wyzej, tanie to nie jest.

0
  • #10 13 Wrz 2007 18:48
    michalekk
    Poziom 12  

z tego co ja wiem do 10 krotne kasowanie jest już poważnym utrudnieniem, choć wiadomo 100 nad pisany plik nie będzie raczej do odzyskania

0
  • #11 13 Wrz 2007 19:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 13 Wrz 2007 19:22
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

Nirvanowiec napisał:
    100% pewne to zerowanie! Np w MHDD

Bzdura. Tak nadpisane dane najłatwiej odzyskać z wszystkich nadpisanych innymi danymi.

Optymalne rozwiązanie to kilkukrotny zapis danych całkowicie losowych i w kolejnych zapisach nieskorelowanych ze sobą.

Dane są na talerzach zapisywane analogowo. Ramię głowicy nigdy nie trafia w to samo miejsce i istnieje tzw. indukcja szczatkowa materiałów magnetycznych.

Czy problemem jest wykonanie serwo o rząd, lub 2 rzędy bardziej precyzyjnego i czułego od tego w dyskach - myślę, że nie....

0
  • #13 13 Wrz 2007 21:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 13 Wrz 2007 21:59
    Platon
    Spec od komputerów

Nirvanowiec - ale nie miales glowicy i urzadzenia o ktorej __Grzegorz__ wspomniał - a dosc konkretnie napisal jak takie cos mozna probowac odzyskac.

0
  • #15 13 Wrz 2007 22:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 14 Wrz 2007 07:16
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

okzo napisał:

Na dzien dzisiejszy nie ma i nie bedzie nigdy urzadzenia nawet dla odzyskiwania danych wprost z talerzy, co juz gadac o odzyskaniu tego czego nie ma, bo jest nadpisane zerami

Skąd ta pewność, że MI5, FBI, czy też GRU takich urządzeń nie mają, tylko okzo takie urządzenie posiada ?

Co kolega powie na to:
    Mamy sobie dane zapisane na ścieżce na HDD. Chcemy to skasować bezpowrotnie i nadpisujemy to zerami...

Ale ...

Głowica ustawiła się 500nm odchylona od ścieżki, gdzie pierwotnie zapisano dane...

99% dipoli magnetycznych ustawiła się w pozycji "0", a pozostałe 1% - nie!
    Nie ma fizycznej możliwości ustawienia wszystkich jednakowo...

No to bierzemy talerz ze skasowanymi danymi i odczytujemy go analogowo.
    Oczywiście potrzeba tutaj bardzo dużo zachodu i opracowywania struktury danych, ale to tylko kwestia kasy.
    Kogo na to stać - służby specjalne na pewno, czy okzo - wątpię...

Pozdrawiam.

0
  • #17 14 Wrz 2007 08:24
    Albercik 321
    Poziom 25  

Drodzy koledzy - a w jaki sposób wykonać to zerowanie?Nigdy nie zajmowałem się tymi rzeczami i myślałem,że usunąć dane na stałe można tylko własnie przez jakąś firmę.Ale okazuje się,że jednak nie.Pewne jest właśnie zerowanie.

0
  • #18 14 Wrz 2007 10:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 14 Wrz 2007 10:53
    __Grzegorz__
    Poziom 27  

okzo: Dzięki za namiary na firmę Action Front :)

jest tam DOKUMENT

w którym jest wyraźnie stwierdzone (w podsumowaniu):

Cytat:

However, other means for recovering a readback signal from the recorded pattern are needed. These methods are always time-consuming, extremely difficult, expensive, and have a low probability of success. This is another area of current research,
    PRIMARILY FOR INTELLIGENCE INVESTIGATIONS OF NATIONAL SECURITY IMPORTANCE,
    NOT criminal investigations NOR corporate data recovery.

Podkreśliłem część cytatu przy pomocy wielkich liter.
    Więc moje opowieści o służbach nie są bynajmniej wyssane z palca.

Pozdrawiam.

0
  • #20 14 Wrz 2007 11:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 14 Wrz 2007 20:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 29 Wrz 2007 22:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 29 Wrz 2007 22:57
    Stingerek
    Poziom 28  

Nirvanowiec - tak z czystej ciekawośći , mógłbyś sprawdzić czy po zerowaniu dysku, można odzyskać dane np GetDataBack ?

0
  • #24 30 Wrz 2007 03:19
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Zerowanie, jak sama nazwa wskazuje i jak było zresztą napisane wcześniej, wypełnia zerami każdy logiczny sektor dysku. Każdy program, czy to Windows, czy to GetDataBack, czy też oprogramowanie do klonowania odwołuje się do logicznych sektorów właśnie. Gdy raz zostały zapisane zera, to dysk nie odczyta innych wartości z sektora, niż zera uprzednio zapisane. Idąc dalej, logicznym jest, że dowolny program do odzyskiwania danych operujący na zerach nie odzyska niczego więcej, niż te wcześniej zapisane zera.
    Jak można przeczytać w postach kolegi okzo w tym temacie, odzyskiwanie danych poprzez analizę skrajów ścieżek jest wykonalne (teoretycznie, niekoniecznie w rozsądnym czasie, niekoniecznie za rozsądne pieniądze) w przypadku nośników o niskiej gęstości zapisu i niedokładnych systemach pozycjonowania głowicy. Dzisiejsze dyski twarde mają tak gigantyczne pojemności dzięki ulepszeniu tych systemów i co za tym idzie, zwiększeniu gęstości zapisu. W dzisiejszych dyskach systemy są za dokładne na coś takiego jak skraj ścieżki, a jeżeli on występuje, to jest nieregularny (systemy dysku sprawdzają kilku lub kilkunastokrotnie w ciągu jednego obrotu pozycję głowicy i dokonują odpowiednich korekt - ewentualny skraj ścieżki z poprzednimi danymi byłby ekstremalnie trudny do znalezienia i występował nieregularnie po obu stronach ścieżki). Nie można zapominać, że nawet udane odczytanie takiego skraju ścieżki, a ułożenie z tego oryginalnych danych użytkownika, to jak perspektywa lotu człowieka jutro do innej galaktyki. I powrót pojutrze.

0