Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany,stabilizowany, Pierwszy "poważny&am

polarowicz 11 Wrz 2007 18:50 2374 5
 • #1 11 Wrz 2007 18:50
  polarowicz
  Poziom 9  

  Witam, mam zamiar zbudować zasilacz, będzie to mój pierwszy poważniejszy projekt dlatego proszę o wyrozumiałość. Interesuje mnie zakres regulacji napięcia od 1,2 do 30, a prąd maksymalny 5A, (tu chciałbym wyjaśnić jedną kwestię, w innych projektach można zobaczyć dwa potencjometry jeden do napięcia a drugi do... regulacji prądu? czy ograniczenia prądowego?, choć coś mi się wydaje że to drugie), mam schemat tylko nie mam w nim rozwiązania w jaki sposób regulować napięcie i pomysłu na zabezpieczenia, przydałoby się też ograniczenie prądowe cokolwiek to znaczy (wyjaśnienie w nawiasie powyżej) i pomoc w wyborze miejsca do przyłączenia mierników, proszę o to schemat;
  Zasilacz regulowany,stabilizowany, Pierwszy "poważny&am
  Proszę o pomoc w wyborze wartości dla kondensatorów i wybór napięcia ich działania aha i o pomoc w wyborze trafa. układ jaki mam zamiar zastosować jest wymieniony w schemacie, jednym słowem proszę o pomoc w zbudowaniu zasilacza.Za każdą dobrą pomoc odwdzięczę się i ofiaruje punkty, z góry dziękuję.

  0 5
 • Pomocny post
  #4 11 Wrz 2007 19:23
  fuutro
  Poziom 43  

  Zakładam, że masz i rozumiesz aplikacje LM338, bo jest fajnie napisana. Zacznikmy trochę od końca. Otóż chcesz mieć na wyjściu max +30V, min spadek na stabilizatorze to 3V, dotego dochodzą tętnienia na kondensatorze filtrującym (5A to już sporo), jeśli założymy tętnienia ok 1-2V to przy max prądzie potrzeba kondensatora z 6800uF - 10000uF/40V (lub 63V). I tak już się nazbierało 35V. Trafo wg tego musi dawać min 24,8VAC ale dochodzi przecież spadek napięcia na diodach prostowniczych jakieś 1,4V, więc trafo musi dać z 26VAC i w dodatku chcesz mieć 5A to trafo musi dawać min 7,1ACA (już się uzbierało 185VA). Mostek 10A.
  Dodatkowo trafo nie może dać napięcia ponad 28VAC, bo scalak wg karty może nie wytrzymać zasilania napięciem +40V. A teraz sprawa strat, otóż weźmy pod uwagę najgoszy przypadek - zwarcie; masz zasilanie napięciem +35V, max prąd jaki puszcza stabilizator to 5A, a więc moc strat to 175W (!) a to bardzo dużo, więc jak chcesz to odprowadzić z jednej obudowy TO-3, już nie wspominając TO-220, która przełknie z dwadzieścia parę Wat (TO-3 raz więcej). Możesz oczywiście podzielić napięcie zasilania i regulować je wg potrzebnego napięcia wyjściowego, a to już komplikuje układ. Możesz też dać stabilizator impulsowy, ale on do najszybszych nie należy (sprawny jest, to mu trzeba przyznać), zwarć też nie lubi i wszyscy zgodnie trwierdzą że nieproszone zakłucenia mogą sie przedostać na zasilane układy.
  Zapewne po układach jaki można znaleźć w sieci, czy choćby na forum widać, że są rozbudowane, czasem dość skomplikowane, kosztowne i duże. Zaprojektowanie dobrego zasilacza na duże napięcie i prąd nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących, gdyż podstawowym zmartwieniem są ograniczenia dostępnych elementów, zasoby konstruktora i moc strat jakiej trzeba się pozbyć.

  Z karty wynika, że układ się wyłączy przy mocy strat do 50W, czyli przy dużej różnicy napięcia między wejściem, a wyjściem dużego prądu nie wyciągniesz.
  Pewne rozwiązania możesz znaleźć w kartach LT1083/1084/1085/1038.

  0
 • #5 11 Wrz 2007 21:32
  polarowicz
  Poziom 9  

  Witam, bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi lecz chciałbym prosić o odpowiedź na dwa pytania które zadałem powyżej (dot. prądu i podłączania mierników)

  @Morsvin89, już patrzyłem na ten schemat, dla mnie jak na razie zbyt skomplikowany ;/

  Zna może ktoś jakiś porządny zasilacz z regulacją (przemilczę na razie możliwość regulacji) i minimalną wydajnością 3A ? I najważniejsze, prosty.

  P.S
  Znalazłem coś takiego, co o tym myślicie?
  http://www.elektroda.net/warsztatowe/zasilaczstab0-30v3a.html

  0
 • #6 17 Lis 2008 20:17
  ja_rek_
  Poziom 9  

  Witam, też zacząłem robić mój pierwszy projekt i postanowiłem, że będzie to zasilacz regulowany (chyba najczęśiej wybierany przez początkujących) nie skończyłem jeszcze. Znalazłem taką oto stronę http://www.arczer.neostrada.pl/w024.htm Myślę, że było by to lepsze rozwiązanie. Sam mam trochę problemów, gdyż jestem początkujący i zawsze to ciężko na początku. Ale postanowiłem dokończyć mój pierwszy poważny projekt. Myślę, że schemat zawarty na stronie powyżej, będzie dobrą wskazówka dla Ciebie;). Pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  W swoim projekcie mam zamiar zastosować tranzystor KD502 co zwiększy prąd do 5A. Myślę, że zasilacz na LM317T jest chyba najprostszym rozwiązaniem.

  0