Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

speedstream 4100 dsl ustawinia lan ??

13 Wrz 2007 18:25 6761 18
  • Poziom 10  
    Witam!!

Dostałem od tp modem speedstream 4100 .Posiadam lacze DSL i chciałbym rozdzielić je poprzez accesspointa wpa 1963A !!! Problem mam w tym ze nie znam ustawień sieci lan a od tp dostałem 4 adresy :
    statyczne ip 79.187.133.6
    maska 255.255.255.252
    adres rozgłoszeniowy 79.187.133.7
    brama 79.187.133.5 i 2 dns
    jak podpinam ten modem/router do ap to niby wszystko ładnie działa lecz tylko na 1 komputerze (po ustawieniu ręcznym ip , maski , bramy i dns)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    I tak będzie.
    Do podziału potrzebujesz routera, a nie samego AP.
  • Poziom 22  
    Heh, a jakbyś tak popróbował zmiany MAC (dwa takie same) może coś by z tego było :) Niedawno ktoś tu opisywał taki sposób. Może warto spróbować...
    Nie jest to dobry pomysł - to proszenie się o kłopoty.
    Nie będzie też komunikacji między komputerami.
  • Poziom 10  
    dzwoniłem do tp i powiedzieli mi ze modem speedstream 4100 mozna polaczyc z ap i i robi za router ... Mam router asmax 701u tylko podczas konfiguracji występują problemy z pppoe i nie mam pojecia jak to zrobic czy ten router wo gule sie do tego nadaje tzn jak podłączam na zwyklej neo adsl to się łączy ale na dsl nie chce .
    MMCWiechu napisał:
    dzwoniłem do tp i powiedzieli mi ze modem speedstream 4100 mozna polaczyc z ap i i robi za router

Może - tylko musisz to u nich wykupić ...

Cytat:

... Mam router asmax 701u tylko podczas konfiguracji występują problemy z pppoe i nie mam pojecia jak to zrobic czy ten router wo gule sie do tego nadaje tzn jak podłączam na zwyklej neo adsl to się łączy ale na dsl nie chce .

Do usługi DSL musi być modem dostarczany przez TP.
  • Poziom 10  
    to czyli co pozostało mi tylko zadzwonić do tp i spytać sie o te ustawienia czy trzeba wykupić opcje żeby modem stal sie routerem heh ... a tak na marginesie to rozdzielnie neo jest legalne ??
  • Poziom 18  
    Modem musi byś z TP (choć niekoniecznie ten dostarczony - działają pozamieniane np. jak ktoś ma więcej jak jeden).
    Potrzebny jest ruter z WAN na rj45 z static ip na WAN.
    WAN ustawiamy na IP 79.187.133.6
    maskę na 255.255.255.252
    bramę na 79.187.133.5
    dns'y w pola dns
    Włączamy dhcp w ruterze i powinno chodzić po kablach.
    AP ustawiamy na tą samą podsieć co ruter przydziela, do tego SSID.
    Podłączamy się po radiu i też działa.
    Pozostaje zabezpieczenie po radiu jakiś WEP zwykle wystarcza na amatorów.

Rozdzielenie neo jest legalne w obrębie lokalu w jakim jest zainstalowane.
    Czyli jak masz domek jednorodzinny to możesz na cały domek - ale do sąsiada już nie.
  • Poziom 10  
    no tak ale router asmax 701u tez mam wan i niby tez jest do dsl ... czy jednak nie daje sie .. Jak możecie to napiszcie jakiś dobry ruter za rozsądna cenę ;)
  • Poziom 18  
    To z tanich można OVISLINK IP-1000R. Ale jest bez kontroli pasma - czyli raczej do własnego domu tylko. Działa znośnie. Odradzam DIR-100 D-Link - chyba, że siedzisz obok to sobie co chwilę zresetujesz. Innych nie testowałem.
    Na PC można zrobić super ruter. Nie trzeba się zbytnio znać na linuksie. Są specjalne dystrybucje do tego. Potrzeba jakieś Pentium 100 z 64MB ram, 2 karty sieciowe , jakieś napędy i chęci.
  • Poziom 17  
    :arrow: MMCWiechu pytanie, jaką opcję DSL-a masz i na ile kompów chcesz żeby to rozdzielało?
  • Poziom 10  
    No wiec mam dsl 1Mb i chcę zrobic siec radiowa na hmm od 10 do 16 komputerów . Posiada router ar701u , ap wap 1963 i jeszcze ruter asmaxa ale on był do isdn wie sie raczej nie przyda . chciałby a byś powiedzial mi co muszę kupić żeby to zadziałało ;)
  • Poziom 17  
    Najtaniej i najlepiej... to osobny sererwer na linuxie. Jakaś stara maszyna z dobrymi skryptami do podziłu pasma itd... Jak coś to pisz to pomogę na prv.
  • Poziom 10  
    wolałbym opcje z routerem
    Każdy router z portem WAN RJ45 będzie odpowiedni.
    Proponowałbym od razu z wbudowanym AP.
    np. Linksys WRT54G, Edimax BR-6114WG
    bez WiFi: Linksys BEFSR41, Edimax BR-6104K
  • Poziom 18  
    Też na początku myślałem, że ruter pudełkowy z wbudowanym radiem wystarczy. Po kilku tygodniach walk, resetowaniu dwa razy dziennie, kilku telefonach do serwisu i kilku zmianach oprogramowania - zrezygnowałem.

Taki pudełkowy ruter z dobrym podziałem pasma to koszt dużo większy niż zrobienie na PC. Zwykłe AP po podłączeniu zewnętrznej anteny czasami wykazuję tendencję do zwieszeń itp.

Obecnie używam samoróbki na P200MMX/64MB z kartą CF 16MB, 3 karty sieciowe przewodowe oraz radiowa na Prism 2.5. Tamten sprzęt oddałem - odzyskałem kasę. Koszt sprzętu na PC to te karty + karta radiowa + przejściówka CF-IDE + karta CF. A starego kompa pozbierałem po znajomych.

MMCWiechu - nie wiem dlaczego wolisz pudełka. Jeśli chodzi o prąd to mój sprzęt razem z modemem DSL i switchem pobiera prądu za 14zł/miesiąc. Działa stabilnie. Wszystkie ustawienia wykonuję z poziomu przeglądarki. Jeśli chodzi o hałas to taki stary sprzęt jak ma dobre wentylatory działa prawie bezszelestnie ;-) słychać go trochę w nocy - w dzień hałas z ulicy jest większy. A na linuksie się nie znam wcale (no prawie wcale). Włożyłem wszystko do stalowej szafki i powiesiłem na ścianie w kącie - mam ruter z modemem i z AP w jednej obudowie 30x40x15cm a switch wisi na ścianie w garażu.
  • Poziom 11  
    Witam
    Podłączę się do tematu.
    Mam modem speedsteam 4100 dsl 2Mb i router WRT54G.
    Ustawiony jest na statyczny adres od strony WAN i dynamiczne przydzielanie IP po stronie sieci (z DHCP). Wszystko ładnie śmiga TYLKO.
    W ciągu dnia potrafi zniknąć net. Przy próbie pingowania po radiu czy po skrętce podpiętej do routera (na adres routera 192.168.1.1) mam Upłynął limit czasu żądania. I tak się dzieje pakietami co jakiś czas. Brak tutaj systematyki. Idzie 100 pingów a później żaden, później 1 idzie 20 nie. Czy coś trzeba jeszcze skonfigurować w routerze??
    W momencie kiedy pingi nie idą i nie działa net działa np radio i GG
    Pozdrawiam
    Darek