Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielenie DSL. Router Speedstream 4100. Stałe IP.

25 Cze 2006 15:13 4287 18
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich informatyków.
    mam takie dziwne pytanie!
    Zrobiłem z kilkoma kumplami składkę na DSLa i w piątek mi podłączyli.
    Wszystko niby działa ale tylko na jednym komputerze ze stałym ip. które oni wpisali. Gdy wpiszę inne ip to nie działa.
    Dali mi router speedstream 4100, ja oczywiście kupiłem Switch-e i klapa, inni nie mają internetu, co mam zrobić by prawie 30 ludzi też miało internet? przecież taki drogi DSL na jednego kompa jest bez sensu!
    Kable mamy, Switch-e też.
    Czy jest do tego potrzebny jakiś server by to rozdzielić ?
    Na stronie telekomunikacji nic nie ma o rozdzielaniu, jest tylko instrukcja obsługi routera. Mam go jakoś skonfigurować, czy jak?, może kupić jakiś inny router?
    Proszę o prostą poradę dla początkującego co mam zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Dwa sposoby zakup routera albo serwer. Lepszym rozwiązaniem jest router bo ciągnie mniej prądu i nie hałasuje. Poleciłbym jeden z routerów DrayTek Vigor http://www.draytek.com.pl/rutery_wan/ , maja bardzo dobra diagnostyke, VPN itp. A po kupnie sprzętu zostaje konfiguracja. A o ile pamietam to do DSL było zazwyczaj przydzielane kilka adresów publicznych IP, ale nie wiem czy jest tak dalej.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam.
    Widzę że różowego pojęcia na temat dzielenia neta nie masz.
    Zaczniemy od początków.
    Po pierwsze rozdzielanie neta na kilka osób jest łamaniem regulaminu Telekomunikacji Polskiej.
    Po drugie jeśli jednak chcesz dzielić, już piszę.

Zwykle router sam przypisuje adresy. Pozostałe adresy muszą pasować do maski przypisanej na routerze.
    Załóżmy że komp z netem m adres 192.168.0.2 - bo 0.1 to router.
    Wszystkie kompy powinny otrzymać adresy z przedziału 0.3 - 0.100 (może być wyżej ale odradzam).
    Najlepiej jednak ustawić im automatyczne pobieranie adresu.
    Teraz ważny jest GateWay. Musi on być identyczny jak ten na kompie z netem i musi to być adres Routera.
    Jeśli używasz switchy za routerem pamiętaj że muszą być wpięte bezpośrednio w router.
    Również niektóre routery mają blokowanie nowych użytkowników - nie znam tego routera który ty masz.
    Poczytaj w instrukcji od routera powinno wszystko być.
    Więcej o sieciach (mam nadzieję że nie łamię regulaminu forum) tu:
    www.trzepak.pl
    pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Chyba mój poprzednik niewiele orientuje sie w produktach TP SA. DSL to nie to samo co Neostrada. DSL jest przeznaczony dla firm i dzielenie jego dostepu jak najbardziej legalne :)

Dodano po 23 [minuty]:

Zajrzałem do regulaminu DSL. Teoretycznie to nie trzeba kupować żadnego sprzętu, wystarczy aktywować NAT na routerze to kosztuje 59 zł, opłata jednorazowa. Są też inne funkcje np. DHCP z NAT za 120 zł. Nie polecam pakietu bezpieczeństa jest to tylko firewall na routerze TP SA. Ja jednak polecam kupno własnego routera, będzie wtedy większa kontrola nad siecia i będzie można odpalić QoS co przy 30 użytkownikach będzie bardzo pomocne.
  • Poziom 39  
    arnip napisał:
    Chyba mój poprzednik niewiele orientuje sie w produktach TP SA. DSL to nie to samo co Neostrada. DSL jest przeznaczony dla firm i dzielenie jego dostepu jak najbardziej legalne :)

Niezupełnie legalne... Jeśli bierzemy DSL TP w promocji to radzę zapoznać się z p. 11 i 12 regulaminu promocji:
    http://www.internetdsl.pl/doc/regulamin_DSL_24_plus.rtf

Natomiast jeśli chodzi o NAT na modemie/routerze od tepsy, to nie polecam tego rozwiąszania, szczególnie dla 30 użyszkodników...
  • Poziom 35  
    Z tym dzieleniem jest dokładnie tak jak napisał lechoo.
    Ale ja w innej sprawie. Na chwilę oblecą, aby inni mogli korzystać z netu proponuje dołożyć druga sieciówke i podpiąć ja do switchy. Kabel z modemu DSL ma iść bezpośrednio do tej pierwszej. W komputerze włączyć udostępnianie i to tyle. Ale jak zaznaczyłem jest to tylko rozwiązanie chwilowe. Dla 30 użytkowników proponuje jakiś mały serwerek na 486 + freesco. Wiem, że można i na sprzętowym ruterze, ale przy 30 osobach hmm, a z czasem będzie ich zapewne więcej wtedy, co wymiana na inny ?. A freesco obsłuży spokojnie 100 osób.
  • Poziom 17  
    Akurat sprzętowy router w cenie ok 600 spokojnie poradzi sobie z 30 i wiekszą liczbą użytkowników, natomiast męczenie sie z linuxem jest mało przyjemne.
  • Poziom 21  
    Można zamówić usługę routowania w tp. To kosztuje jednorazowo ok 50 zł.
    Do tego tylko swicz potrzebny. Jak na parę osób to wystarczy.
  • Poziom 35  
    Dla Ciebie to była męczarnia, dla mnie przyjemnośc i okazja czegoś się nauczenia. Ale nie wywołujmy odwiecznej walki wyższości rutera sprzętowego nad programowym.

Dodano po 1 [minuty]:

zuhjk napisał:
    Można zamówić usługę routowania w tp. To kosztuje jednorazowo ok 50 zł.
    Do tego tylko swicz potrzebny. Jak na parę osób to wystarczy.

A jeśli ktoś z tych 30 osób zapragnie przekierowania portu ?? To co wtedy ?? Pozatym było powiedziane że przy 30 osobach przydało by się jakos zarządzać pasmem, w przeciwnym przypadku wystarczą 2 osoby z p2p i reszta zamiast netu ma ładne białe strony.
  • Poziom 13  
    DSL sie nie nadaje do takich celow czlowieku ale skoro kupiles to wszyscy beda mieli net tak jak przez modem :D
    A tak a propo ktos kiedys widzial kontorle z TP ??bo ja slyszalem ze to jest tylko regulamin
  • Poziom 17  
    Dla mnie nie jest to męczarnia, lecz dla osoby która niewiele miała do czynienia z konfiguracją sieci, łatwiej będzie skonfigurować router sprzętowy niż linuxa. Pracowałem w firmie z około 40 osobami i przez pewien czas dostęp do internetu był na DSL 1 Mb router Vigor 2200, działało to OK. Z routerami linuxowymi można eksperymentować ale przy wykorzystaniu biznesowym nie chodzi o zabawe tylko zarabianie pieniędzy jak najniższym kosztem.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie. Dziękuję za rady, zapewne będą bardzo pomocne ale niestety dalej nie wiem co z tym zrobić.
    Wyjaśniam że ten DSL nie jest z promocji, i jest przeznaczony właśnie dla rozdzieleń. Takie było pierwotne jego przeznaczenie.
    Kumpel mi powiedział że wystarczy ten router z tp i kilka HUBów lub Switchów więc nie pytałem się fachmanów z tp jak to dalej zrobić.
    Chciałbym aby to było na hardwarowym routerze, przynajmniej narazie bo mnie czas goni i nie uśmiecha mi się płacić samemu 500zł miesięcznie.
    Router jest taki http://www.costcentral.com/proddetail/Siemens_SpeedStream_4100/32A4100001/G09942/ mówili że bardzo dobry i tylko taką książeczkę dostałem w której kompletnie nic nie pisze. http://internetdsl.pl/doc/IDSL-instrukcja_uzytkownika.pdf router
    Chciałbym tak to zrobić aby router sam przydzielał adresy ip rozpoznając nr karty mac bo w tej chwili nie przydziela i fachmani wpisali ręcznie. oto co wpisali:

ip 83.13.44.98
    maska 255.255.255.248
    brama 83.13.44.97

dns 194.204.152.34
    194.204.159.1

Jak zmienię ip na 83.13.44.99 to też działa, ale już ....44.105 nie działa.
    Chciałbym jeszcze by można było ograniczać transfer bo jest kilku maniaków zasysania filmów i mi kumpel powiedział że powinienem ograniczyć bo inni nie będą mogli nawet witryn oglądać.

Nie rozumiem w wypowiedzi kolegi Tomash_ek jednego zdania:
    "Teraz ważny jest GateWay. Musi on być identyczny jak ten na kompie z netem i musi to być adres Routera." oraz co to jest i do czego służy DHCP, VPN, Qos - tych symboli to jeszcze poszukam by nie zawracać głowy.

Sumując to co chcę zrobić to: gdyby ten router od tp okazał się niewypałem to kupując router (np któryś z tych Drayteców) na co mam zwracać uwagę by spełniło moje wymagania?
    Pozdrawiam:
  • Poziom 15  
    GateWay to właśnie opisana przez Ciebie brama.
    Panowie z tepsy zrobili okropny burdel nadając kompowi w sieci adres zewnętrzny (83.13.xxx.xxx) Przez to sieć będzie gryźć się z netem.
    Na pewno do routera było oprogramowanie zdalnej administracji. Jeśli nie radzę poszukać na stronie producenta i samemu go ustawić.

Co do kłótni panów powyżej. Przekierowanie portu na routerze sprzętowym jest banalnie proste. Ma taką funkcję 99% Routerów. Chociaż sam jestem za ruterami programowymi to jednak sprzętówki to też potężne zabawki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Ostatni adres nie ruszył bo to jest adres rozgłoszeniowy sieci.
    Router który dostałes z TP jest taki sobie, główny problem polega na tym, że nie możesz nim zarządzać dlatego między innymi trzeba zapłacić za uruchomienie NAT.
    NAT - translacja adresów z sieci LAN na WAN ( Pakiety wychodzące do Internetu będą miały ten sam adres WAN ). Potrzebna, ponieważ adresy z zakresu 10.x.x.x oraz 192.168.x.x z których się korzysta w sieciach LAN nie są routowalne w Internecie. W swojej sieci będziesz korzystał z dynamicznej transjacji adresów ( jeden adres WAN wiele adresów LAN ) ale możesz też skorzystać ze statycznej ( jeden do jednego ) np. do uruchomienia własnego serwera FTP lub WWW.
    QoS - zapewnienie jakości usług, można w ten sposób nadać usługom priorytety np. usługi na porcie tcp 80 ( przeglądarki internetowe ) mogą otrzymać wyższy priorytet od np. ftp port tcp 21. Chodzi o to aby jedna usługa nie zajęła całego pasma. ( to jest właśnie w uproszczeniu podział łącza )
    VPN - virtualna sieć prywatna. Można stworzyć pomiedzy odległymi sieciami lub komputerami połaczenie które będzie wygladać jak połączenie lokalne i w dodatku szyfrowane. Przykładowo można podłączyć się zdalnie np laptopem przez modem, do serwera VPN który może być routerem sprzętowym i korzystać z odległej sieci tak jakby było się fizycznie w niej.
    DHCP - w skrócie to jest dynamiczne przydzielanie adresów IP, nie trzeba na PC ręcznie ich ustawiać.

Z routerów Draytek to można wybrac kilka modeli ale ten w zupełności wystarczy http://www.draytek.com.pl/produkty/draytek_vigor_2900.html
    Oprócz QoS ma tez kontrole przepustowości i VLAN ale dotyczy to tylko portów LAN np. jeżeli twój switch obsługuje VLANy to można stworzyć 4 sieci wirtualne i okreslić dla nich maksymalny ruch do i z Internetu ( to nie to samo co QoS tutaj jest równe ograniczenie ruchu dla wszystkich pakietów ).
    Przy wyborze routera trzeba pamietać aby interfejs WAN był ethernetowy, i przy takiej liczbie użytkowników musi mieć QoS oraz dobry firewall. Przy odrobinie szczęścia można dostać tanio używany router CISCO np. z serii 1700 ale trzeba uważać bo w wiekszości modeli z tej serii jest tylko jeden port ethernetowy ( karta eternetowa do tego modelu WIC ENET-1 kosztuje ok 500 zł ). Ja pracowałem z Cisco 1751 bez porównania wieksza funkcjonalność niż routery z serii Vigor ale cena odstrasza i konfiguracja bardziej skomplikowana.
  • Poziom 16  
    @arnip
    kiedy czytam tekst w stylu:
    "........Z routerami linuxowymi można eksperymentować ale przy wykorzystaniu biznesowym nie chodzi o zabawe tylko zarabianie pieniędzy jak najniższym kosztem......."
    czy ten o meczeniu sie z linuxem..

to rece opadaja z klawiatury...
    Dlaczego psujesz opinie linuxowi takimi wstawkami? czytajac to ma sie wrazenie ze w czasach kiedy linux pracowal tylko w trybie textowym i rzeczywiscie wymagal sporej wiedzy od instalujacego, to Ty probowales cos zrobic i nie wyszlo.... Ale swiat idzie do przodu, linux takze sie rozwija... Nie dosc ze coraz wiecej zachwalanych przez Ciebie routerow sprzetowych pracuje na kolejnych wcieleniach pingwina, to firewall/routery softwarowe sa dzisiaj rownie latwie w instalacji, a kosztuja mniej niz dobry router sprzetowy, ktory de facto i tak jest skromniejszy w opcje...
    Developerzy takich dystrybucji robia wszystko zeby ulatwic zycie instalujacemu, a dzialanie jest naprawde rewelacyjne, co nie jest tylko moim oczywiscie zdaniem...

OK, nie dam sie wciagnac w dyskusje co jest lepsze... , jedyne o co mi chodzi to zaprzeczenie pewnym stereotypom, mitom o linuxie, na ktorych ten wspanialy projejekt niepotrzebnie traci wsrod potencjalnych userow... zamiast od razu kogos odrzucac od tego , poinformowac o alternatywie , ale bez podawania nieprawdziwych informacji.

jesli chodzi i routerki sprzetowe , to uzywam linksys (cisco) WRT54G przeflashowany na linuxa.
    powiem tyle, ze ten dedykowany linux do tego routerka nie wymaga nawet jednego polecenia konsoli, ma interfejs www, mozna doinstalowywac pakiety do niego....

pzdr i jakby co to nie chce urazic.....
  • Poziom 21  
    Jeśli dzielić będziesz do 8 osób to tak jak napisałem rountig tp, a jeśli chcesz kilkanaście i więcej to menager pasma bm500. Na tym pociągniesz do 30 osób. Tylko swicze też muszą być odpowiednie. Te tanie po 36 nie nadają się. Więcej obciążenia i zdycha. Bm500 jest tu dobrze opisany, można wejść w działające w sieci i podejrzeć ustawienia. Routery linuxowe dobre są dla osób które umieją go ustawiać. Jeśli to ma być jakiś biznes to innej alternatywy nie ma.
  • Moderator Samochody
    Zacznijmy od pocztku...
    Panowie z TP skonfigurowali Ci wszystko jak ma być, masz podstawową usługę DSL, bez NATu, masz więc 4 adresy IP i modem DSL (tak na prawdę to jest router ale pracujący w trybie bridge).
    Przy pomocy switcha możesz podłączyć max 4 komputery i przypisać im IP: 83.13.44.98 - 83.13.44.101 (pozostałe parametry jak u ciebie).
    Ja bym proponował taki podział:
    Dzielenie DSL. Router Speedstream 4100. Stałe IP.
    Te 3 komputery z publicznymi IP, będą mogły być serwerami, czy mieć HighID na eMule, te za routerem będą w LANie i żeby mogły być serwerem, trzeba będzie im przekierować porty na routerze.

Oczywiście można to zrobić, że wszystkie komputery będą w LANie i szły przez router z NATem ale ja bym chociaż swój zostawił przed routerem ;) Oczywiście na tylu użytkowników to obowiązkowo router z menedżerem pasma.

Słowo wyjaśnienia do schematu:
    masz podane końcówki adresów 83.13.44.xx, czyli router ma po stronie WAN adres 83.13.44.101 a po stronie LAN 192.168.0.1 a komputery w LANie 192.168.0.2, .3, .4 i t.d., na routerze możesz uruchomić DHCP żeby poprzydzielał IP automatycznie i ew. potem powiązać je z MAC (static DHCP), żeby za każdym razem dostawały to samo IP (konieczne, jeśli chcesz przekierowywać porty).

Czarno widzę działanie tej sieci... jeśli nie masz kogoś kto się na tym zna (choćby podstawy teoretyczne) i chcesz, żeby to działało to zapisz się na jakiś kurs, np. CCNA...
  • Poziom 17  
    pacraf napisał:
    @arnip
    kiedy czytam tekst w stylu:
    "........Z routerami linuxowymi można eksperymentować ale przy wykorzystaniu biznesowym nie chodzi o zabawe tylko zarabianie pieniędzy jak najniższym kosztem......."
    czy ten o meczeniu sie z linuxem..

to rece opadaja z klawiatury...
    Dlaczego psujesz opinie linuxowi takimi wstawkami? czytajac to ma sie wrazenie ze w czasach kiedy linux pracowal tylko w trybie textowym i rzeczywiscie wymagal sporej wiedzy od instalujacego, to Ty probowales cos zrobic i nie wyszlo.... Ale swiat idzie do przodu, linux takze sie rozwija... Nie dosc ze coraz wiecej zachwalanych przez Ciebie routerow sprzetowych pracuje na kolejnych wcieleniach pingwina, to firewall/routery softwarowe sa dzisiaj rownie latwie w instalacji, a kosztuja mniej niz dobry router sprzetowy, ktory de facto i tak jest skromniejszy w opcje...
    Developerzy takich dystrybucji robia wszystko zeby ulatwic zycie instalujacemu, a dzialanie jest naprawde rewelacyjne, co nie jest tylko moim oczywiscie zdaniem...

OK, nie dam sie wciagnac w dyskusje co jest lepsze... , jedyne o co mi chodzi to zaprzeczenie pewnym stereotypom, mitom o linuxie, na ktorych ten wspanialy projejekt niepotrzebnie traci wsrod potencjalnych userow... zamiast od razu kogos odrzucac od tego , poinformowac o alternatywie , ale bez podawania nieprawdziwych informacji.

jesli chodzi i routerki sprzetowe , to uzywam linksys (cisco) WRT54G przeflashowany na linuxa.
    powiem tyle, ze ten dedykowany linux do tego routerka nie wymaga nawet jednego polecenia konsoli, ma interfejs www, mozna doinstalowywac pakiety do niego....

pzdr i jakby co to nie chce urazic.....

Proszę dokładnie czytać posty. Tego typu wypowiedzi mają niewiele wspólnego z tematem dyskusji.
  • Poziom 35  
    Tomash_ek napisał:

Co do kłótni panów powyżej. Przekierowanie portu na routerze sprzętowym jest banalnie proste. Ma taką funkcję 99% Routerów. Chociaż sam jestem za ruterami programowymi to jednak sprzętówki to też potężne zabawki.
    Pozdrawiam.

Ciekawe w jaki sposób przekierujesz porty jeśli na modemie/ruterze od DSL'a mając właczoną usłyge nat, nie zalogujesz się na ruter bo TPSA nie da tobie loginu ani hasła. Tak więc jeśli będziesz miał właczona uslugę nat to tylko w takiej konfiguracji jak poda tobie monopolista.