Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cadstar- nowości oraz ... Cadstar pod Linuxem???

Przem188 14 Wrz 2007 13:45 9296 13
  • #1 14 Wrz 2007 13:45
    Przem188
    Specjalista EDA

Witam. Chciałem poniższy post dołączyć do innego, poświęconemu Cadstarowi, ale że ten zamknięty, zakładam nowy. Otóż było tu kiedyś pytanie dotyczące tworzenia bibliotek - znalazłem w necie tutorial to ilustrujący jak i inne działania z tym programem, niestety po rosyjsku -
    http://www.eltm.ru/index.sema?a=pages&id=357
    Są też prezentacje video - http://www.cadstarworld.com/down_movies.asp
    Tu w załączniku instrukcje obsługi, w tym opisy kreowania bibliotek ( PBC w pdf o tytule PCB self Teach na stronie 354, a elementów schematycznych i od razu opis przypisywania bibliotek PCB do schematycznych w SCM selfteach ( tworzenia elementu schematycznego na str. 193, przypissywanie bibliotek sch do pcb na str. 210).

Jeżeli ktoś nie ma punktów na pobranie załaczników, proszę pisac na e-mail. podeśle na pocztę.

Mam jeszcze opsy i tutoriale do: signal verify, PRM editor ( autorouter CR-5000 dostępny w bogatszych opcjach licencji Cadstar), i opis modułu kontroli PCB pod względem EMC.

A już w październiku pierwsza część kursu Cadstara na łamach EP. Pod koniec roku wyjdzie 10 wersja programu. Szykuje się też książka, ale na to trzeba poczekać. Pozdrawiam.

Dodatek:

Tak, tak, to jest linux a w nim zainstalowany Cadstar 9.0. Niestety trial, więc nie za dużo mogę poszaleć. A szkoda, bo bo działa wszystko. Troszkę niektóre ikony sie zamazały,podejrzewam ze ma to związek z tym,że mam włączone trójwymiarowe środowisko pracy -Beryl (linuksowcy wiedzo co to). Ta mandriva nie jest wersją komercyjną, płatną, to free wersja, ale zainstalowałem temat graficzny i dlatego pokazuje ze jest PowerPack + .

0 13
    Załączniki:
  • CControls
  • #2 27 Wrz 2007 11:27
    Christophorus
    Poziom 41  

I faktycznie ten CadStar działa poprawnie pod Linuksem? Parę tygodni temu, powodowany głównie ciekawością sprawdzałem programy dla elektroników dla Windows pod Linuksem Suse 10.2 CrossOver Office 6, Cedega 6, i którąś już teraz nie pamiętam którą wersją Wine. Owszem część programów się udaje zainstalować i nawet uruchomić, ale np. w OrCAD Express 7.xx nie udało się mi wstawić nowego elementu na arkusz schematu. Nie walczyłem zaciekle o to aby dany program uruchomić w Linuksie, jeśli zadowalających rezultatów nie osiągnąłem w ciągu kilkunastu minut to rezygnowałem. Nie ruszyły mi między innymi Protele 98, 99 SE, DXP. Zauważyłem jednak iż im starsza wersja danego programu tym większe prawdopodobieństwo uruchomienia go pod Linuksem i to nawet za pomocą darmowego Wine. I tak np. Pakiet Proteus 5.2 działa raczej OK (krótki test), ale już nowsze jego wersje 6.2, 6.7, 7.1 już kiepsko działają w Linuksie. Prawdopodobnie starsze wersje Protela niż 98 udało by się uruchomić pod Linuksem, tylko kto jeszcze je ma? Najlepiej jest to sprawdzić w ten sposób. Interesujący nas i zainstalowany program kopiujemy np. na CD, prendriva i kopiujemy na komputer gdzie program wcześniej nie był instalowany. Jeśli program się uruchamia i działa poprawnie to jest duża szansa i będzie on poprawnie działał pod Linuksem, nawet bez instalacji po przekopiowaniu. Tak uruchomiłem Circuit Maker 2000. Kopiując taki program pod Linuksem na dysk, trzeba wsiąść pod uwagę to iż każdy z programów CrossOver Office, Cegeda i Wine ma swoją strukturę plików improwizującą strukturę plików Windowsa i kopiowany (z Windowsa) program powinien się znaleźć właśnie w niej odpowiednio zlokalizowany. Na koniec mała uwaga dla osób lubiących nielegalne dodatki. Często się one gubią w strukturze katalogów Linux - Windows i wyświetlają komunikat o tym iż odpowiedniego pliku nie znaleziono. Jak to obejść to niech już sami zainteresowani się nad tym zastanowią. Z programu Circuit i Trax Maker 2000 przeprowadziłem próby drukowania spod Wine i program "dopchał" się do drukarki, więc z drukowaniem nie powinno być problemów. Nie wiem jak wygląda sytuacja z programem do programatora Willem czy program też w Wine pod Linuksem będzie w stanie poprawnie programować układy programowalne. A oto galeria zrzutów z moich prób.

Circuit Maker 2000

Trax Maker 2000

OrCAD 7.xx - schemat

OrCAD 9.xx - symulacja

Proteus 5.2 - schemat

Proteus 5.2 - płytka

Programator Willem

Może trochę odbiegłem od tematu, ale skoro już mowa o programach EDA spod Windowsa w Linuksie, to postanowiłem się podzielić wynikami swoich prób w tym zakresie.

0
  • #3 27 Wrz 2007 21:24
    Przem188
    Specjalista EDA

No to dorzuće jeszcze jeden soft dziłający: Microsim Pspice. Ta wersja , którą widzicie na zrzutach jest pełną wersją.

0
  • CControls
  • #5 14 Paź 2007 20:21
    Przem188
    Specjalista EDA

Rzeczywiście, da rady. ale z pewnymi jak wyczytałem niedomaganiami: nie działa system bazodanowy olb, co powoduje, że tworzenie nowych dokumentów jest niemożliwe. coś klopotliwe jest odświeżanie okna, tzn. zmiany jego rozmiarów, nie można utworzyć konwersji dolumentu do innego formatu. ale ogólnie to super. Ja przymierzam się do wirtualizacji. Tylko podejrzewam,że będe mial problem z zainstalowaniem tego oto: http://torrenty.org/torrent/158628 . Jako że jestem tylko klikaczem, do konsloi wchodze w celu dodania repozytoriów, będe musial zasięgnoć porady. Mniej wiećej wiem: make, male install i wszyctko, chyba, bo trzeba będzie poczytac dokument w zawarty w instalacji. Ale najpierw to sciągne.

0
  • #6 15 Paź 2007 17:40
    Christophorus
    Poziom 41  

Pewnie lepiej by działały starsze wersje Protela 2.xx i 3.xx, ale nigdzie nie mogę ich znaleźć, żeby je przetestować. Co do virtualizacji to mogę zasugerować wypróbowanie VirtualBOX ma prawdopodobnie mniejsze wymagania systemowe i jest darmowy. Jeśli będzie on dostępny w postaci pakietu RPM, to instalacja jest trochę podobna do tej z Windowsa. Klikamy na pliku RPM, podajemy hasło administratora i ewentualnie stosujemy się do ewentualnych sugestii programu instalacyjnego.

0
  • #7 15 Paź 2007 20:26
    Przem188
    Specjalista EDA

Na szczęscie w najnowszej Mandrivie sa dobre repozytoria, bo wkleiłem nazwę programiku do centrum sterowania - dodaj/usuń pakiety i jest tam, włąsnie się instaluje.zobacze ile wirtualizacja jest warta, bo przeglądając google i szukając torrenta do Vmware znalzłem wzianke o ostrej walce firmy rozwijającej ten program a Microsoftem, który beszczelnie maszynę wirtualna umieścił w swoim systemie. szykuje się chyba rozprawa sądowa o to , i pewnie Microsoft przegra tak jak musiał odpuścić z IE i WMP. VmWare jest na tyle lepsze, ze ten sam program sprzedaje do Linuxa i maca jeszcze, i znów gdziś wyczytałem, ze ktos usunął z Macintocha zainstalowany Windows Vista, bo potrzebował mieć Offica 2007 i ma Viste ale pod wirtualem. ale donbra, virtualbox sie zainstalował. Kończe by poekspyrymentować.

0
  • #8 26 Paź 2007 11:04
    Przem188
    Specjalista EDA

I juz po testach. Były problemy z grafiką w Virtualboxie, w logu pokazało się mnóstwo błedów związanych z moją grafiką -ATI. Ale to było na Mandrivie 2007. Teraz mam 2008 free, bardzo ładnie, o wiele szybciej śmiga, ma nowy KDE juz w wersji4, jądro również nowe, i po doinstalowaniu z panelu dodaj/usuń programy VirtualBoxa ten ruszył bez kłopotu. No i teraz już naprawdę mogłem bez wachania usunąć Windowsa z partycji. Protel 99SE SP6 z dodatkiem (wiadomo jakim) działa bez zarzutu, nawet redendrowanie 3D jest. Może nieco zwolnił w stosunku do siebie zainstalowanego wprost na Windowsie, ale to nic, juz niedlugo inwestuje w dwurdzeniowego AMD 6000+ więc różnica zniknie. Oto efekt pracy protela:

Dodam jeszcze, za Windowsowi przydzielilem 256 pamięci RAM, 16MB dla grafiki. Dysk twardy od 10GB przydzielany dynamicznie w miare rozrastania się partycji, dżwięĸ oczywiście jest, napędy CD też no i dodatkowo pozwoliłem Windzie na korzystanie z internetu ale poprzez zaporę i antywirusa (dodatkow specjalnie doinstalowanego w Linie), Xp-ek pokazuje,ze znajduje się za NAT-em.

0
  • #9 27 Paź 2007 10:40
    Christophorus
    Poziom 41  

Ja też kiedyś próbowałem wirtualizacji, ale odwrotnie Linuksa pod WinXP za pomocą VMware Workstation 4 i było OK. W KiCAD pod wirtualizowanym Linuksem Fedora 4 podgląd 3D płytki drukowanej działał bez zarzutów. Co prawda niektóre nieco nowsze dystrybucje jak SUSE 10 przy instalacji sprawiały nieco problemów. Do wirtualizacji trzeba mieć też dość wydajny komputer, choć to zależy jaki system operacyjny będziemy wirtualizować i jakie programy na nim uruchamiać. Dlatego jeśli ktoś ma oryginalny program z serii Altium XXX lub Protel XXXX, to cena legalnego Windowsa przy nim będzie znikoma i wówczas nie warto się bawić w tego rodzaju zabiegi. Chyba że nasz ulubiony program (nie koniecznie Protel) uda się uruchomić za pomocą Wine, Cedega lub CrossOver Office. Jako ciekawostkę dodam iż w niektórych programach z Windows uruchomionych pod Linuksem nie działają oryginalne zabezpieczenia i to bez stosowania dodatków. Co do Mandriva 2007 to zgadzam się z tym że ta dystrybucja jest (moim zdaniem) wyjątkowo niedopracowana. Posiadam płatne Mandriva Linux 2007 PowerPack PRO i Xtreme I i miałem z nimi tyle problemów, że po prostu usunąłem je z dysku, gdyż nie dało się na nich normalnie pracować. Inne dystrybucje nie sprawiły mi jak do tej pory tyle problemów co Mandriva 2007. Natomiast ostatnio otrzymałem Mandriva 2008 free z magazynem komputerowym CHIP 10/07 zainstalowałem ją i jak do tej pory sprawia wrażenie iż błędy wersji poprzedniej zostały wyeliminowane. Zobaczę co będzie dalej.

0
  • #10 27 Paź 2007 10:57
    Przem188
    Specjalista EDA

Mi 208 spraiała kłopoty na początku z dostępem do partycji NTFS, FAT i nawet tych utworzonych poprzednio przez MDV 2007. Dlatego z powrotem przeinstalowałem 2007. Teraz zrobiłem kolejne podejście do 2008, i o dziwo, teraz już wszystko jest ok. jestem ciekaw jak pracuej 200 PowerPack, która ściągam, oczywiście pirata z torrentów, zamierzam już na poważnie zainwestowac w kupno 2008, ta dystrybucja robi się coraz lepsza, błedy sukcesywnie eliminowane, więc myślę,że warto mieć ją legalnie. Co do Extreme, to rzeczywiście, ta wersja Springa zupełnie mi nie przypadła do gustu, już oryginalna 2007 Spring jest lepsza, mi nie sprawiała, jako przeciętnemu klikaczowi problemów, do czasu aż chciało mi się wirtualizacji. Co do 2008, widąc,z ejest dużo zmian, już podczas staru gdy się wciśnie escape dla podglądu ładowanych plików, zauważyem, ze wygląda to podobnie jak w SuseLinux 10.1.

0
  • #11 27 Paź 2007 11:37
    Christophorus
    Poziom 41  

Faktycznie, kiedy włączy się podgląd wczytywanych plików i usług w czasie uruchamiania Linuksa to podobieństwo jest duże pomiędzy wieloma dystrybucjami. Co do Mandrivy 2008 muszę popytać u dystrybutora. Mam u nich konto PRO jeszcze przez około 250 dni, więc może jakaś zniżka mi przysługuje na nowsze wersje? Xtreme I otrzymałem po cenie nośnika po zakupie Mandriva Linux 2007 PowerPack PRO (tj. 10 zł taniej i szybciej chyba niż ściągać przez kilka dni). I jak już wspomniałem Mandriva 2008 free sprawia wrażenie zdecydowanie lepiej dopracowanej wersji niż wersje z 2007 roku.

0
  • #12 18 Sty 2008 21:10
    Christophorus
    Poziom 41  

Przeprowadziłem dziś próby uruchomienia Protela 99 SE pod Mandrivą 2008. Sukces osiągnąłem tylko częściowy. Mianowicie po wielu eksperymentach z oprogramowaniem Wine oraz CrossOver Office 6 udało się mi w końcu uruchomić Protela 99 SE. Protel się uruchamia jednak udało sie mi uruchomić sam moduł PCB. Próba uruchomienia edytora schematów powoduje jakby się Protel 99 SE zawieszał. Długo, długo nic się nie dzieje i w końcu zamyka się bez żadnego komunikatu. W module PCB działa autorouter, ale program działa wolniej, a poszczególne ramki tworzące całe okno Protela 99 SE migają dosłownie jak kierunkowskazy choć sytuacja się w końcu normuje. Przy próbie przesuwania palet z narzędziami modułu PCB znikają one z ekranu. Okazuje się jednak iż wynika to z jakiegoś problemu ze sterownikami karty graficznej (mam zainstalowane komercyjne sterowniki NVIDIA). Kiedy kursorem myszki po omacku znajdziemy taką znikniętą paletę narzędziową i przesuniemy kursorem po niej (palecie) bez klikania to się ona znów pojawi. Podobnie jest kiedy przełączyłem się do modułu 3D. Płytkę PCB widać, ale pozostałe elementy okna to "czarna dziura". Pojawiają się one podobnie jak w przypadku palet narzędziowych po przesunięciu nad nimi kursora myszki. Poniżej dwa zrzuty ekranu jakie wykonałem na uruchomionym u siebie Protelu 99 SE + SP 6 pod Mandriva PowerPack 2008.

Uruchomiony moduł PCB Protela 99 SE

Uruchomiony moduł 3D - PCB Protela 99 SE

Teraz garść informacji jak osiągnąłem ten "sukces". Robiłem to jednak metodą prób i błędów, więc teraz mogłem coś pominąć w tym opisie, lub zapomnieć, itp. Dużo może zależeć też od konfiguracji programowej i sprzętowej danego komputera.

W pierwszej kolejności zainstalowałem program CrossOver Office 6 na Mandriva PowerPack 2008. Następnie korzystając z kreatora wbudowanego w CrossOver Office 6 (COO6 w skrócie) zainstalowałem moduł DCOM98.exe, a następnie przeglądarkę IE6 (też korzystając z kreatora COO6). Potem próba instalacji Protela 99 SE. Początkowo było OK, ale w końcu otrzymywałem komunikat o błędzie iż mam za mało miejsca na dysku (partycja home/krzysiek/...) oczywiście miejsca było na tyle. Po wielu nie udanych próbach odinstalowałem COO6, jeszcze próba instalacji na Cedega 6 - wynik negatywny. Zainstalowałem COO5, ale wyrzuciłem bez próby instalacji Protela 99 SE. Zainstalowałem Wine (wersja 9.44-2) a potem znów COO6. Kolejna próba instalacji Protela 99 SE w COO6 w tzw. butelce Win98 - Protel się zainstalował. Instalacja Service Packa 6 też się zainstalował. Próba uruchomienia Protel 99 SE - komunikat o błędzie - coś nie tak z jakąś biblioteką DLL z Wine. Próba zastosowania cracka - nie rozpoznaje plików Protela 99 SE (pierwsze uruchomienie Protela 99 SE je zmodyfikowało i dlatego crack ich nie rozpoznał). Ponownie instaluję Service Pack 6 - nakładam go na poprzednio zainstalowany. Stosuję cracka, który tym razem zadziałał. Próba uruchomienia Protela 99 SE - uruchamia się, ale nie działa idelnie o czym wspomniałem na początku tego postu.

Podsumowanie:
    Na zainstalowanie i częściowe uruchomienie Protela 99 SE pod Linuksem straciłem większość popołudnia. Sukces też raczej mizerny. Wygodna praca w chwili obecnej na Protelu 99 SE pod Liniksem w zasadzie nie jest możliwa. Bez cracka w ogólnie nie udało się mi uruchomić Protela 99 SE pod Linuksem, nawet jako wersję Trial 30 dni! Choć na oficjalnej stronie CrossOver Office znalazłem informacje iż Protel 99 SE działa w tym emulatorze, to mnie w pełni nie udało się tego sukcesu powtórzyć. Z tego co się doczytałem do ten sukces opisany na stronie CrossOver Office z instalacją Protela 99 SE był prowadzony na emulatorze CrossOver Office 5. Instalowany był DCOM98.exe, IE, do tzw. "butelki" Win98 w COO5. Jak znajdę trochę czasu to może spróbuję jeszcze uruchomić Protela 99 SE na COO5. Być może nie osiągnąłem pełnego sukcesu z uwagi na taką a nie inną konfigurację sprzętową i programową mojego komputera. Jest on dość leciwy AMD Duron 850MHZ, 512 MB RAM, grafika GeForce4 MX 440 AGP 8x, 64 MB RAM. Dlatego też zaobserwowałem powolne działanie Protela 99 SE u siebie. Także Mandriva PowerPack 2008 ma dość spore zapotrzebowanie na pamięć RAM. Tuż po uruchomieniu systemu sam system opracyjny zabiera około 50% RAMu, ale później buforuje także w pamięci RAM pliki tak iż nawet przy przeglądaniu internetu obciążenie pamięci RAM wynosi blisko 100% ! Co prawda programy gdy się je uruchamia odzyskują pamięć RAM, ale w sumie komputer działa niekiedy dość wolno. Widać to na dołączonych zrzutach ekranu - test obciążenia pamięci RAM w konsoli:

Obciążenie pamięci RAM z uruchomionym Protelem 99 SE w czasie normalnego użytkowania systemu operacyjnego:

Obciążenie pamięci RAM tuż po ponownym uruchomieniu komputera zaraz po uruchomieniu Protela 99 SE:

Może trochę namieszałem, ale myślę, że opisałem to w miarę zrozumiały sposób. Chciałem wyedytować mojego wcześniejszego posta, ale otrzymałem komunikat iż jest on zbyt stary aby go edytować i dlatego napisałem tak post pod postem.

Dodałem 20.01.2008r.
    Eksperymentów ciąg dalszy. Wczoraj usunąłem CrossOver Office 6 wraz z oprogramowaniem Windows i zainstalowałem CrossOver Office 5. Potem tak jak poprzednio zainstalowałem moduł tym razem DCOM95.exe, IE6 z SP1, a następnie Protela 99 SE + SP6 i crack. Jednak tak jak i poprzednio Protel 99 SE się uruchamia, lecz występują w nim identyczne problemy jak pod CrossOver Office 6. W związku z tym spróbowałem zainstalować na nim jeszcze Protel 98, ale jego instalator po kilkudziesięciu sekundach wyrzucił komunikat o błędzie i zakończył pracę. Następna próba w COO5 to instalacja Protela DXP. Instalator ruszył, ale też już w trakcie instalacji niespodziewanie się zamknął bez żadnego komunikatu o błędzie. Odinstalowałem COO5 i zainstalowałem wersję 6, DCOM98.exe i IE6 z SP1. Protela 99 SE już nie instalowałem. Próba instalacji Protela 98 - tu instalator się zawiesza bez żadnego komunikatu o błędzie. Próba instalacji Protela DXP - zainstalował się poprawnie, ale w ogóle się nie uruchomił. Dlatego też przeprowadziłem jeszcze próbę przeniesienia zainstalowanego Protela 98 z Windows do Linuksa wraz z plikami z katalogu C:\Windows. Próby prowadziłem w COO5 i COO6. W obydwu przypadkach Protel 98 się uruchomił, ale kliknięcie na ikonkę Otwórz powoduje komunikat o błędzie i zamknięcie Protela 98 co można zobaczyć na rysunku poniżej.

Komunikat o błędzie Protela 98 w Mandriva 2008:

Więc na sam koniec usunąłem wszystkie programy Windows zainstalowane w CrossOver Office 6. Następnie zainstalowałem DCOM98.exe, czcionki MS Windows oraz Circuit i Trax Maker 2000 Pro. Może nie jest to najnowszy program, ale wydaje się działać w miarę szybko i stabilnie. Zrzutów CM2000 Pro w Linuksie nie zamieszczam, ponieważ zamieściłem je już na początku tego tematu. Tak jak wspomniałem największą szansę na uruchomienie w Linuksie za pomocą emulatorów mają starsze programy EDA, które wszystkie potrzebne do działania pliki zawierają w swoim katalogu. Nie kopiują nic do katalogu C:\Windows\System32\, itp., ani nie dokonują wpisów w rejestrze. Na sam koniec zrzut ekranu z CrossOver Office 6 z zainstalowanymi u mnie nielicznymi programami Windows.

Może jeszcze kiedyś przeprowadzę próby z Protelem pod emulatorem do gier - Cedega, ale raz już próbowałem i niestety nie wypadły one pomyślnie.

0
  • #13 20 Sty 2008 21:55
    Przem188
    Specjalista EDA

Dziękuje Kolego za dokładne opisy i cierpliwość!!!

Ja jednak chyba pozostanę przy VirtualBoxie. Zmieniłem sprzęt na najmocniejszego dwurdzeniowca AMD - Athlon 64 X2 dual 6400+ z taktowaniem 2x po 3.2 Ghz na rdzeń, oraz 4 GB RAM. Teraz juz nie potrzebuje instalować Widnowsa. Praca pod Virtualboxie to przyjemność. Pędzi toto jak oryginalny Win, a nawet szybciej ( zainstalowałem Win Xp i porównywałem czas wykonywania bardziej wymagających operacji). Mam teraz Mandrivę 2008 PowerPack 64-bit. Zainstalowane stery firmowe do Nvidii (GeForce 8600GT Asusa). System śmiga aż miło, szkoda natomist że VirtualBox nie posiada systemu wirtualzizaji takiego jak choćby profesjonalny VmWare. Procesor natomiast posiada obsługę tego systemu i aż prosi się o jej sprawdzenie.

Doczytałem ostatnio, że VirtualBox nie posiada fajnej funkcji dostępnej w Vmware - obsługi procesorów wielordzeniowych. Z tego co wiem, ten ostatni przydziela jeden rdzeń dla systemu nadrzędnego, drugi dla systemu wirtualizowanego. Jestem też ciekaw, na czym polega wbudowany w np. SuseLinuxa system wirtualizacji. Co to jest dokładnie i jak to działa?

0
  • #14 15 Lut 2008 08:58
    Christophorus
    Poziom 41  

System wirtualizacji wbudowany w Linuksa Suse z tego co wiem to posiadał możliwość wirtualizacji innych systemów operacyjnych, ale niestety tylko tych spod znaku pingwina. Podobno nie da się w systemie wirtualizacji Suse zainstalować M$ Windows i to niezależnie od jego wersji. Osobiście tego nie sprawdzałem, a informacje te wyczytałem w jakimś magazynie komputerowym. Jakiś czas temu korzystałem z Suse 10.xx i wydaje się on bardziej dopracowany i mniej problematyczny niż inne dystrybucje w tym Mandriva.

0