Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CANDY CTE 101 - bardzo wysokie obroty silnika.

mr_roba 27 Wrz 2007 21:07 3937 22
  • #1 27 Wrz 2007 21:07
    mr_roba
    Poziom 8  

Witam.
    Do niedawna byłem szczęśliwym posiadaczem w/w pralki. Niestety tydzień temu zaczął wariowac programator (podczas prania kręcił się w kółko) a potem zauważyłem, że spod pralki wydobywa się woda (dodatkowo podczas wirowania był ogromny hałas). Po rozkręceniu pralki postawiłem diagnozę - trzeba wymienić uszczelniacze i łożyska. Po wymianie (trochę sie namęczyłem ale jakoś poszło) spotkało mnie niemałe rozczarowanie. Po włączeniu pralki po kliku chwilach "namysłu", nabraniu wody, silnik od razu startuje z grubej rury tak jakby chciał od razu wirować (bez wzgledu jaki to program. Sprawdziłem wszystkie połaczenia i wszystko jest ok (przy rozkręcaniu robiłem zdjęcia aparatem cyfrowym). Nie wiem może zepsułem silnik? Gdyż przed włożeniem rozkręciłem go żeby przyjrzeć się górnemu łożysku, gdyż na nie kapała ściekająca z bębna woda. Po stwierdzeniu, że łożysko jeszcze się nadaje oraz faktu, że i tak nie zdejmę łozyska gdyż średnica koła pasowego jest większa od średnicy sworznia na którym łożysko się znajduje złożyłem silnik spowrotem do kupy i tyle. Proszę o pomoc. Cała łazienka zawalona praniem i nie wiem czy kupować nową czy naprawiać. Wolę zasięgnąć rady prawdziwych fachowców niż od razu oddawać do serwisu, gdyż tam nigdy nie wiadomo.

• #2 27 Wrz 2007 21:13
    nares
    Specjalista AGD

Przy "kombinowaniu" z silnikiem, sknociłeś coś z prądniczką tachometryczną, która znajduje się po przeciwnej stronie kółka pasowego silnika - sprawdż wszytko jeszcze raz.

• #3 27 Wrz 2007 21:27
    mr_roba
    Poziom 8  

nares napisał:
    Przy "kombinowaniu" z silnikiem, sknociłeś coś z prądniczką tachometryczną, która znajduje się po przeciwnej stronie kółka pasowego silnika - sprawdż wszytko jeszcze raz.

Rozkręcałem i składałem z dziesięć razy. Odnośnie tej prądniczki to w nią wchodzi taki magnesik dokręcany na plastikowym gwincie. Czy to może jest jakaś regulacja?

• #4 27 Wrz 2007 21:33
    nares
    Specjalista AGD

To jest wirnik prądniczki i ma być dokręcony. Prądniczka powinna mieć określoną rezystancję, a podczas obrotów generować niewielkie napięcie, które ma bezpośredni wpływ na predkość obr. silnika.

• #5 27 Wrz 2007 21:53
    mr_roba
    Poziom 8  

nares napisał:
    To jest wirnik prądniczki i ma być dokręcony. Prądniczka powinna mieć określoną rezystancję, a podczas obrotów generować niewielkie napięcie, które ma bezpośredni wpływ na predkość obr. silnika.

A jak osiągnąc tą optymaln rezystancję? Czy jest jakis sposób regulacji?

W złączeniu zdjęcia

Moderowany przez skryn:

Proszę przeczytać instrukcję ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• #6 27 Wrz 2007 22:01
    nares
    Specjalista AGD

Nie ma optymalnej, ma być stała. Skończ z "filozofią" i sprawdź miernikiem czy przy pokrecaniu wirnikiem, prądniczka generuje napięcie, jeżeli tak, to sprawdź połączenia na kostce silnika. Jeżeli nie masz miernika i nie znasz podstaw elektrotechniki - to nawet nie grzeb :D

• #7 27 Wrz 2007 22:20
    mr_roba
    Poziom 8  

nares napisał:
    Nie ma optymalnej, ma być stała. Skończ z "filozofią" i sprawdź miernikiem czy przy pokrecaniu wirnikiem, prądniczka generuje napięcie, jeżeli tak, to sprawdź połączenia na kostce silnika. Jeżeli nie masz miernika i nie znasz podstaw elektrotechniki - to nawet nie grzeb :D

Miernik posiadam lecz potrzebowałbym dokładniejszej instrukcji jak to srawdzić. Jednakże nie chcialbym nadwyrężać Pańskiej cierpliwości. Więc zrozumiem odmowę - w końcu jestem laikiem.
    Wracając do filozofowania intryguje mnie jedna rzecz. Skoro "tylko" rozkręcilem i złożyłem silnik to w jaki sposób mogłem uszkodzić tą prądniczkę? Chodzi o fizyczne uszkodzenie, czy też po wyjęciu wirnika zostaje zachwiana jakas równowaga elektryczna czy jakoś tam?

• #8 27 Wrz 2007 22:25
    nares
    Specjalista AGD

Z prądniczki wychodzą 2 przewody i prowadzą do kostki silnika, do nich podepnij miernik(woltomierz ustaw na pr. zmienny) i pokręć energicznie wirnikiem.

• Pomocny post
    #9 27 Wrz 2007 22:31
    postrzepiony
    Specjalista AGD

Może z prądniczką wszystko O.K. tylko triak sterujący pracą silnika ma zwarcie. Tylko kto to sprawdzi ?! Eh ....

• #10 27 Wrz 2007 22:38
    nares
    Specjalista AGD

postrzepiony napisał:
    Może z prądniczką wszystko O.K. tylko triak sterujący pracą silnika ma zwarcie. Tylko kto to sprawdzi ?! Eh ....

No tak....tylko że przed demontażem silnika, ponoć wszystko było OK....

• #11 27 Wrz 2007 22:39
    postrzepiony
    Specjalista AGD

A wiadomo :D :D :D ????

mr_roba napisał:
    Witam.
    zaczął wariowac programator (podczas prania kręcił się w kółko) a potem zauważyłem, że spod pralki wydobywa się woda

• #12 27 Wrz 2007 22:48
    nares
    Specjalista AGD

postrzepiony napisał:
    A wiadomo :D :D :D ????
    mr_roba napisał:
    Witam.
    zaczął wariowac programator (podczas prania kręcił się w kółko) a potem zauważyłem, że spod pralki wydobywa się woda

Noooo....to coś jeszcze walnęło - sprawdził bym kostkę silnika, a z resztą - tutaj trzeba teraz konsekwentnie, po kolei - i triak też :ok:

• #13 27 Wrz 2007 22:51
    mr_roba
    Poziom 8  

Chciałem tylko zaznaczyć, że zanim zabrałem sie za naprawę to proces prania a tym samym praca silnika przeiegal prawidłowo. Dobra idę szukać miernika...

• #14 27 Wrz 2007 22:56
    postrzepiony
    Specjalista AGD

Sam sobie zaprzeczasz. OK hałas = łożyska , a woda pod pralką i "dziwna" praca programatora to skąd ? Moja pralka jak pierze normalnie to woda spod niej nie leci....

• #15 27 Wrz 2007 23:07
    mr_roba
    Poziom 8  

postrzepiony napisał:
    Sam sobie zaprzeczasz. OK hałas = łożyska , a woda pod pralką i "dziwna" praca programatora to skąd ? Moja pralka jak pierze normalnie to woda spod niej nie leci....

Chodzi mi o to, że mimo tych usterek pralka prała, a co najważnienjsze w tej sprawie silnik działał bez zarzutu(co do wody to wyciekała przez nieszczelny simering, by następnie zniszczyć łożyska).

Wracając do sprawy, wziąłem miernik... a tu bateria wyczerpana :cry:
    Na koniec dnia chciałem podziękować za zainteresowanie i pomoc. Ewentualnie prosiłbym o rady co jeszcze mógłbym sprawdzić, jeśli miernik wskaże jakies napięcie lub nie.

Pozdrawiam

• #16 29 Wrz 2007 00:14
    mr_roba
    Poziom 8  

To znowu ja.
    Sprawdziłem miernikiem tak jak mi kazano i rzeczywiście jak pokręcę wirnikiem to robi się jakieś napięcie. Sprawdziłem wszystkie połączenia - ok. Złożyłem wszystko do kupy i pralka nadal nie działa. Aby uściślić po włączeniu silnik na chwilę uruchamia się na bardzo wysokich obrotach by zaraz się zatrzymać. Dalej już nic się nie dzieje. Składając pralkę przypomniałem sobie bardzo istotną rzecz. Gdy wczesniej złożyłem pralkę (po wymianie łożysk) to po włączeniu pralki strzelały korki. Pomślałem sobie, że może gdzieś do elektroniki dostała się wilgoć i odczekałem, wszystko przetarłem. Niestety po tym pralka zachowuje sie jak wcześniej opisałem. Pewnie poszło coś na płycie głównej. W ziązku z tym chciałem zapytać, czy można do serwisu zanieść samą płytę główną czy trzeba targać całą pralkę. Niestety serwisant w Koszalinie będzie dopiero w poniedziałek i chciałbym od razu z rana do niego uderzyć.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #17 29 Wrz 2007 00:27
    axxx
    Specjalista AGD

Koledzy napisali abyś sprawdził triaka w module !!!
    A Ty nic na ten temat.

• #18 29 Wrz 2007 00:30
    mr_roba
    Poziom 8  

axxx napisał:
    Koledzy napisali abyś sprawdził triaka w module !!!
    A Ty nic na ten temat.

Przepraszam, ale wstydzę się zapytać co to jest triak, i jak go sprawdzić :|

No już sobie poczytałem, ale nadal nie wiem jak sprawdzić...

• #20 29 Wrz 2007 08:43
    mr_roba
    Poziom 8  

Sprawdziłem, mam triaka BTB12/600BW. Sprawdzałem miernikiem i między lewą a środkową nóżką jest zwarcie. Czy to jest ok?

• Pomocny post
    #21 29 Wrz 2007 09:33
    nares
    Specjalista AGD

To nie jest OK.

• #22 29 Wrz 2007 14:09
    mr_roba
    Poziom 8  

Wymieniłem triaka i pralka odżyła. Ale zeby nie bylo mi za dobrze to silnik bardzo głośno chodzi. Nie wiem czy to wina jednak łożyska (kapała na nie woda) czy tez może źle go skręciłem.

A tak w ogóle dziękuje za okazaną pomoc. Pozdrawiam

• Pomocny post
    #23 29 Wrz 2007 14:14
    postrzepiony
    Specjalista AGD

No to jednak miałem rację z tym triakiem, jeśli chodzi o łożyska silnika pryśnij je jakimś preparatem smarującym w sprayu, może trochę się uciszą.... Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME