Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy CNL 125 Prośba o pomoc. Nie kręci silnik

Adam222op 23 Maj 2008 09:53 4391 8
  • #1 23 Maj 2008 09:53
    Adam222op
    Poziom 9  

Witam ! Mam problem z moją dwu i pół letnia pralką firmy Candy. Pralka po załączeniu programu wykonuje wszystkie funkcje poza obrotem bębna, silnik ani drgnie. Jeżeli ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak podłączyć ten silnik na krótko do prądu w celu sprawdzenia czy to on nie dziala dodam jeszcze że pralka jest sterowana modułem elektronicznym i prawdopodbnie w nim tkwi jakiś problem, nie jestem serwisantem ale czytałem że to może być wina triaka w układzie sterującym, jeżeli ktoś mógłby mi pomóc to bardzo bym prosił o jakąś porade.

0 8
  • #2 23 Maj 2008 09:56
    nares
    Specjalista AGD

Zacznij od sprawdz. szczotek silnika.

0
  • #3 23 Maj 2008 18:34
    Adam222op
    Poziom 9  

rozkręciłem i sprawdziłem szczotki silnika i są w porządku nie wykazują żadnych oznak zużycia. sprawdziłem również grzałke i hydrostat i wszystko działa a jednak silnik ani drgnie

0
  • #4 23 Maj 2008 18:49
    schnauzerman
    Specjalista AGD

odszukaj 2 przewody szczotek i 2 końce uzwojeń stojana w gniazdku silnika, zmostkuj jeden przewód ad szczotki z jednym przewodem stojana a na dwa pozostałe podaj napięcie, silnik powinien szybko wchodzić na obroty

0
  • #5 23 Maj 2008 20:57
    vector40
    Poziom 13  

przełącz na same wirowanie

0
  • #6 24 Maj 2008 17:14
    Adam222op
    Poziom 9  

spróbuje podłączyć ten silnik na krótko według opisu zobaczymy co sie stanie

1
  • #7 26 Maj 2008 19:52
    Adam222op
    Poziom 9  

Podłączyłem silnik na krótko według opisu przedstawionego powyżej i silnik ruszył, więc zakładam że silnik jest sprawny. Dodam że pralka ma podobny modół sterujący jak w pralce candy CBL 100. Podczas prania coś w tym module od czasu do czasu pyka ale silnik i tak sie nie obraca. Czytałem gdzieś na forum że mógł spalić się triak w układzie sterującym i dlatego sinik sie nie kręci ale czy to prawda to nie wiem ? :)
    Na początku przypuszczałem że może być spalona grzałka w tej pralce i elektronika przez to blokuje start dlatego wymieniłem ją na nową tyle że orginalnie pralka miala grzałkę o mocy 1950 W a ja wstawiłem grzałkę o mocy 2050 W więc nie wiem czy to może mieć również wpływ że pralka nadal nie kręci bębnem?
    Teraz podczas prania pralka pobiera wode , grzeje , i realizuje program pyka coś w tym module podczas tego pranaia, później wypuszcza wode, no i normalnie się wyłącza i odpuszcza blokada drzwi, tylko że w trakcie prania silnik sie nie obraca i nie wiruje bęben.
    Ciekaw jestem czy ta pralke mozna wprowadzić w stan serwisoy?
    Jeżeli ktoś wie co jeszcze mogło się zepsuć i czy faktycznie to może być ten triak to prosiłbym o porade

0
  • #8 26 Maj 2008 20:54
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Cytat:
    Na początku przypuszczałem że może być spalona grzałka w tej pralce i elektronika przez to blokuje start dlatego wymieniłem ją na nową tyle że orginalnie pralka miala grzałkę o mocy 1950 W a ja wstawiłem grzałkę o mocy 2050 W więc nie wiem czy to może mieć również wpływ że pralka nadal nie kręci bębnem?

zmiana mocy grzałki nie powinna mieć wpływu na obroty silnika,
    prawdopodobnie uszkodzony moduł

0