logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Brak obrazu po wymianie kondensatorów w TV Orion Color 514

drozdi 06 Paź 2007 13:22 1547 11
REKLAMA
  • #1 4353315
    drozdi
    Poziom 12  
    Posty: 88
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witam, mam problem z Tv marki orion color 514, tv sie zepsul czego wynikiem bylo uszkodzenie bezpiecznika, po malych pomiarach stwierdzilem ze uszkodzony jest pozystor i robi zwarcie, po wymianie pozystora tv ruszyl, obraz byl , jako ze "skwierczala" przetwornica wiec zdecydowalem sie na wymiane elektrolitow, wymienilem kondensatory w przetwornicy i okolicy trafopowielacza, niestety po tym zabiegu obraz sie juz nie pojawil, kondensatory dalem dobre, sadze ze wszystko robilem ok, obrazu nie ma, ale wysokie pracuje, zazenie kineskopu jest, gdy podkrece na trafopowielaczu screenem to na ekrenie pojawia sie obraz z takimi paskami(nie ma charakterystycznego sniezenia gdy nie ma podpietej anteny), odchylanie pionowe tez pracuje, gdyz po jego odpieciu obraz z paskami staje sie cienka poprzeczna lina na ekranie, po ponownym podpieciu odchylania pojawia sie wspomniany wczesniej obraz, jednak po ustawieniu screena w poprzednie polozenie na ekranie jest ciemno, jako ze jestem poczatkujacy w tej kwestii niebardzo wiem co nalezy jeszcze posprawdzac, pomiezylem napiecia na trafopowielaczu i tam gdzie ma byc 180V jest 106, tam gdzie ma byc 103 jest 103, prosze o krotka rade , co moglbym jeszcze sprawdzic zeby owe uszkodzenie wyeliminowac, z gory dziekuje, pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 4353349
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Paski to linie powrotów. Jak wygląda napięcie systemowe (w normie)? Czy kondensatory dałeś o takich samych wartościach?
  • REKLAMA
  • #3 4353386
    kg.
    Poziom 18  
    Posty: 251
    Pomógł: 26
    Witam. Prześledź dokładnie co robiłeś. Może wtyczka jakaś nie założona, lub zamieniona? Sprawdź 12V na p.cz.
  • #4 4353415
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Witam !

    W 180 v elektrolit wymieniłeś ?
    Jak są paski to SCREEN powoli zmniejszaj napięcie .
  • REKLAMA
  • #5 4353456
    kg.
    Poziom 18  
    Posty: 251
    Pomógł: 26
    drozdi napisał:
    gdy podkrece na trafopowielaczu screenem to na ekrenie pojawia sie obraz z takimi paskami

    Czy to znaczy, że jest treść obrazu?
  • REKLAMA
  • #6 4353635
    drozdi
    Poziom 12  
    Posty: 88
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witam, napiecie B+ (chyba to samo co Usys) wynosi 106V, kondensatory dalem o odpowiednich wartościach pojemności, niektore o wyzszej wartosci napiecia, w torze 180V jest jeden elektrolit ktory jest za dioda wpiety midzy katode diody a mase, rowniez go wymienilem, napiecia na glowicy wynosza odpowiednio IF=0V,MB=11,95V,AFT=7,6V Lb=8,6V,AGC=6,85V,HB=11,8 ,BT=7,3V , UB=0V, na ekranie nie ma wogole tresci obrazu, pojawia sie tylko szary ekran z paskami gdy podkrece screen
  • #7 4353699
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Czy na PK dochodzi +12V? Wzmacniacze wizyjne są na tranzystorach czy scalaki?
  • #8 4353784
    drozdi
    Poziom 12  
    Posty: 88
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    witam, na Pk 12V dochodzi poprzez tasiemke, czy wzmacniacze wizyjne sa usytuowane na PK? na PK jest scalak TA8751 , 3 transytory 2SC4075, i trochee elementow dyskretnych
  • #9 4353820
    CHACA
    Poziom 43  
    Posty: 9660
    Pomógł: 875
    Ocena: 457
    Dokładnie posprawdzaj wszystkie elementy na PK. Tranzystory wylutuj i sprawdzaj. Jak możesz to odepnij zasilanie +180V z PK i sprawdź luzem ile wynosi.
  • #10 4355239
    ALUŚ
    Poziom 36  
    Posty: 2360
    Pomógł: 362
    Ocena: 20
    Jeżeli sprawdzenie elementów nie pomoże , to podstaw te tranzystory .
  • #11 4359794
    drozdi
    Poziom 12  
    Posty: 88
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witam, elementy na Pk wygladaja mi na dobre, napiecie na trafopowielaczu oznaczone jako 180 na pinie trafa ma 104 V a za dioda na kondensatorze 202V , odpiecie tego napiecia z Pk nie wnosi zadnych zmian, dalej wynosi oko ok 202V , podpialem tv pod antene, fonia jest ok, na kanale na ktorym nie ma zaprogramowanej zadnej stacji ekran jest calkiem ciemny, a na kanale na ktorym jest zaprogramowana jakas stacja ekran robi sie szary (z czerwona poswiata) i widac paski powrotow, nadal nie mam pojecia co moze byc tego przyczyna
    przed chwila zrobilem probe i odpialem z plytki pk pin opisany na schemacie H.BLK (jakos skojazylo mi sie z wygaszaniem ekranu) i o dziwo ekran stal sie jasny , nadal nie ma tresci obrazu, pin ten na plytce pcb jest polaczony z trafopowielaczem z pinem AFC(podrodze jest rezystor) a jeszcze dziwniejsze wyjdaje mi sie to ze po ponownym podpieciu pinu H.BLK ekran nadal jest jasny, znapiecia na pinach RGB wzgledem masy wynosza 0,85V, wydaje mi sie troche malo, czy tak ma byc ???
  • #12 4923319
    drozdi
    Poziom 12  
    Posty: 88
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    witam, dzisiaj jest ostatnia szansa dla tego tv :) troche przelezal, wczesniej wymienilem scalaka na PK ktory sie zwie TA8751N i nic to nie dalo, nadal brak tresci obrazu, linie powrotow widac, moze ktos ma jeszcze jakis pomysl jak mu pomoc ;]
    napiecie na pk 200v jest , 12 tez
    na katodach RGB napiecie ok 209V

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Orion Color 514 po wymianie kondensatorów w przetwornicy i okolicy trafopowielacza pojawił się problem z brakiem obrazu. Po wymianie uszkodzonego pozystora i kondensatorów wysokie napięcia są obecne, a odchylanie pionowe działa poprawnie. Na ekranie pojawiają się jedynie szare paski powrotów, bez charakterystycznego śnieżenia, a napięcia na głowicy i katodach RGB są obecne, lecz niskie (około 0,85 V). Próby regulacji napięcia SCREEN powodują zmiany jasności, jednak obraz nie pojawia się. Wzmacniacz wizyjny na płytce PK zawiera scalak TA8751 oraz tranzystory 2SC4075, które zostały sprawdzone i wymieniony scalak TA8751N nie rozwiązał problemu. Napięcia zasilające +12 V i +180 V są obecne i stabilne. Odłączenie pinu H.BLK powoduje rozjaśnienie ekranu, ale nie pojawia się obraz. Dźwięk działa poprawnie, a na kanale bez stacji ekran jest ciemny. Problem może leżeć w uszkodzeniu elementów wzmacniacza wizyjnego lub w torze sygnału RGB, mimo prawidłowych napięć zasilających i wymiany kondensatorów.
REKLAMA