logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ładowarka Hitachi UC14YFA - Jaka dioda i rezystor w gałęzi transoptora?

ljnes 24 Paź 2007 13:57 4387 9
REKLAMA
  • #1 4409874
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Ładowarka jak w tytule przyszła z padniętym scalakiem mocy w przetwornicy (MIP2E5DMY). Po wymianie spalił się rezystor R12 i po sprawdzeniu omomierzem DZ1 też okazała się zepsuta. Oba te elementy w gałęzi transoptora po wtórnej stronie przetwornicy. Opornik to chyba 100 omów a na diodzie nadruk 2 i pod spodem 36. Jaka to może być dioda i ewentualnie opornik? Może ma ktoś taką ładowarkę?
  • REKLAMA
  • #2 4415253
    rtv48
    Poziom 18  
    Posty: 255
    Pomógł: 37
    Ocena: 5
    Witam.
    Mam taką ładowarkę do naprawy też padnięty mip2e5dmy ale jeszcze nie zamówiłem gdyż czekam aby coś więcej zamówić,
    Rezystor R12-100om,ZD1-to zenerka(chyba36v)nie wiem bo jeszcze nie uruchomiłem,w mojej też jest przypalony rezystor powierzchniowy R-101(jaka to wartość) gdzie dostałeś mipa ,bo w cybor-tech przesyłka droższa od niego.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #3 4425765
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Mipa zamówiłem w czytniki.pl. R101 ma namalowane na sobie 4R7, ale co widzę też u mnie jest przepalony.

    Dodano po 16 [minuty]:

    Acha i coś mi ta zenerka wygląda na 2,36V.
  • #4 4460062
    rtv48
    Poziom 18  
    Posty: 255
    Pomógł: 37
    Ocena: 5
    Witam.
    Jak tam postępy z tą ładowarką hitachi uc14yfa.
    Zrobiona?.
    Pozdrawiam.
  • #5 4501115
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Uszkodzony był jeszcze LM358 i transoptor, ale w głowie mi ta dioda.
    Nie wie ktoś jaka to może być?
  • REKLAMA
  • #6 4503936
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Hmm, co do r 101 to chciało mi się zmierzyć i podać!
    Ale co do diody... Jakoś nie mogę się doczekać.
  • REKLAMA
  • #7 4528966
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Przy diodzie 2v4 jest tylko 3,9V na wyjściu. Przy 5v6 około 7,5 Może wie ktoś ile winno być ?
  • #8 4532752
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Naprawdę NIKT nie ma takiej ładowarki ?
  • #9 4753699
    Marksrz
    Poziom 23  
    Posty: 552
    Pomógł: 38
    Ocena: 129
    przegladałem dzis ładowarke UC14YFA i jesli jeszcze potrzeba to podaje co zmierzyłem
    nap na DZ1 ma ok 36 V przy pracy bez aku a jak ładuje to jest ok 16 V po naładowaniu ok 13,5 V
  • #10 4754431
    ljnes
    Poziom 13  
    Posty: 158
    Ocena: 11
    Ok. Dziękuję, zapiszę sobie. Bo ładowarka już poszła do klienta. Nie pamiętam już , coś tam dostawiałem i w końcu ruszyła.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji dotyczącej ładowarki Hitachi UC14YFA poruszono problem uszkodzenia scalaka mocy MIP2E5DMY w przetwornicy oraz elementów w gałęzi transoptora po stronie wtórnej. Po wymianie scalaka spalił się rezystor R12 (ok. 100 Ω) oraz dioda ZD1, która prawdopodobnie jest diodą zenera o napięciu około 36 V, choć pojawiły się też sugestie o 2,36 V. Rezystor R101 oznaczony jako 4R7 również uległ przepaleniu. Dodatkowo uszkodzeniu uległ układ LM358 oraz sam transoptor. Pomiary napięcia na diodzie ZD1 wskazują około 36 V bez obciążenia, około 16 V podczas ładowania i około 13,5 V po naładowaniu akumulatora. Próby ustalenia dokładnego typu diody zenera i wartości rezystorów były prowadzone, jednak brak jednoznacznej odpowiedzi. Ładowarka po wymianie uszkodzonych elementów została naprawiona i oddana klientowi.
REKLAMA