Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm do garażu blaszanego - co kupić?

Wieczor15 05 Nov 2007 11:51 11353 19
Optex
    Wieczor15
    Level 10  
    Witam czy ktos moglby mi podsunac jakis schemat jak zrobic jakis prosty i skuteczny alarm do garazu blaszanego?? (w garazu jest instalacja elektryczna) lub gdzie mozna kupic cos co sie nadaje?
    pozdr.
  • Optex
    kinro
    Level 15  
    Może jakiś alarmik samochodowy.Kontaktron na drzwi plus czujnik ruchu .
  • Optex
    comin
    Level 21  
    Najprościej kupić (w markecie) "gong" z czujką ruchu, zazwyczaj mają funkcję alarmu a nawet widziałem z lampką zapaloną po wykryciu ruchu -trzy w jednym ;-)
    Do tego syrenę samochodową, złączyć razem i wsio.
    Aha, i jeszcze obudować całe urządzenie żelazną kratką i jakiś ukryty przycisk do włączania i wyłączania alarmu.
    Myślę że 60zł + zasilacz wystarczy.
    Prosto i tanio :-)
    renqien
    Level 32  
    A dodatkowy przekaźnik, to dodatkowy pobór prądu...
    User removed account
    Level 1  
    bhtom
    Level 38  
    Zacznijmy od początku.

Nie wiem w jakiej kwocie chcesz się zmieścić, ale moim zdaniem aby wszystko miało "ręce i nogi" i aby zminimalizować do minimum ryzyko fałszywych alarmów powinieneś pomyśleć o lepszym sprzęcie.
    Mam na myśli chociażby centralę CA4V1 Satela, jakiś czujnik dualny (pir + mikrofala) i sygnalizator, myślę że w blaszanym garażu wewnętrzny dobrze ukryty SPW-100 załatwi sprawę. Nie wiem, czy ze względu na panującą wilgoć i zimą niską temperaturę nie należałoby zastosować czujnika w wykonaniu "zewnętrznym". Chociaż z samym kontaktronem w drzwiach, bez czujnika PIR myślę, że system byłby również skuteczny, przyjmując, że ewentualny intruz wejdzie przez drzwi a nie zrobi dziury w ścianie.
    Myślałem również, skoro jest to garaż blaszany, że można by zastosować czujnik uderzeniowy z alarmu samochodowego, TYLKO Z GŁOWĄ!, gdyż jak dzieciaki się zorientują to się nie opędzisz od fałszywek! Można by wejście centrali pod które byłby podłączony czujnik uderzeniowy oprogramować jako "linia licznikowa" ale CA4V1 niestety nie posiada tej funkcji - dopiero CA5. Wtedy alarm byłby wywoływany dopiero wtedy gdy np w ciągu 1 minuty nastąpi 5-cio krotne wyzwolenie czujnika uderzeniowego.
    Myślę, że na razie starczy tego pisania, na początek musisz wstępnie określić jaką kwotę chcesz przeznaczyć na alarm, a wtedy będziemy dalej myśleć.

Pozdrawiam.
    Wieczor15
    Level 10  
    hmm to moze tak napisz gdzie takie cos moge dostac i ile by to wszystko kosztowalo bo ja to tak nie bardzo sie na tym wszystkim znam, jest to takie miejsce ze raczej dzieciaki nie beda mi przeszkadzac:P ale i tak przy silnym wietrze (no wiadomo to jest blaszak) to zawsze nieco sobie drgna drzwi lub boczne scianki.
    kortyleski
    Level 43  
    i tak oto uzyskaliśmy wartość alarmu większą od wartości samego garażu... Może jeszcze GPS założyć w razie kradzieży całego garażu? :)
    Też mam blaszaka i powstały dwie koncepcje alarmu...
    1) Zestyk nc włączony szeregowo z trafem 110/12 v do którego jest podłączona syrenka alarmu samochodowego, drugi taki sam zestaw w domu włączony szeregowo z linią zasilającą garaż (tylko na czas uzbrojenia "systemu". Efekt - po otwarciu drzwi jazgot dookoła garażu, i cichsza syrenka w domu - dalej to już środki przymusu bezpośredniego.

2) Po modernizacji ten sam styk połączony z przekażnikiem zatrzaskującym uruchamia syrenkę w garażu i radiolinię powiadamiającą mnie w domu, drugi kanał radiolinii połączony z czujnikiem ruchu od halogenu zamontowanego na zewnątrz - w efekcie otrzymałem powiadomienie że ktoś się kręci koło garażu.
    BENO99
    Level 26  
    kortyleski wrote:
    i tak oto uzyskaliśmy wartość alarmu większą od wartości samego garażu...

Witam.
    Może nie na temat ale on chyba nie chce chronić garażu tylko samochód i inny "majątek" tam się znajdujący.
    Idąc Twoim podejściem do montażu odpowiedniego systemu alarmowego to gdybym miał wynajęty budynek dla prowadzenia np. firmy po co miałbym go zabezpieczać skoro budynek nie jest mój ???

Pozdrawiam
    bhtom
    Level 38  
    kortyleski wrote:
    i tak oto uzyskaliśmy wartość alarmu większą od wartości samego garażu... Może jeszcze GPS założyć w razie kradzieży całego garażu? :)
    Też mam blaszaka i powstały dwie koncepcje alarmu...
    1) Zestyk nc włączony szeregowo z trafem 110/12 v do którego jest podłączona syrenka alarmu samochodowego, drugi taki sam zestaw w domu włączony szeregowo z linią zasilającą garaż (tylko na czas uzbrojenia "systemu". Efekt - po otwarciu drzwi jazgot dookoła garażu, i cichsza syrenka w domu - dalej to już środki przymusu bezpośredniego.

2) Po modernizacji ten sam styk połączony z przekażnikiem zatrzaskującym uruchamia syrenkę w garażu i radiolinię powiadamiającą mnie w domu, drugi kanał radiolinii połączony z czujnikiem ruchu od halogenu zamontowanego na zewnątrz - w efekcie otrzymałem powiadomienie że ktoś się kręci koło garażu.

I wszystko działa pod warunkiem, że jest ciągłe zasilanie 220V, a co się stanie gdy intruz odetnie 220V?
    Przypadek 2:
    Wyjeżdżasz na wczasy, nie ma Cię w domu, alarm przypadkowo się załącza (zakłócenia, burza, itp.) i wyje... aż do Twojego przyjazdu! Przekaźnik bistabilny sam nie przełączy styków aby np: po 5 minutach wyłączyć alarm. Kolejna wada jest taka, że załączenie alarmu w stan czuwania jest możliwe dopiero po zamknięciu drzwi, czyli włącznik musi być dostępny z zewnątrz!
    Moim zdaniem na kosztach alarmu nie powinno się oszczędzać gdyż praktycznie jest to wydatek jednorazowy (dochodzą tylko koszty eksploatacyjne, takie jak wymiana akumulatora np. co 2 lata). Warto poświęcić trochę finansów aby potem spać spokojnie.

Pozdrawiam.
    kortyleski
    Level 43  
    ja rzuciłem tylko pomysł który możemy rozbudować...
    ale nieraz najprostsze rozwiązania są najlepsze...
    do autora - jakie to ma być zabezpieczenie?
    tylko na noce czy na dłuższe okresy... czy to garaż wolnostojący czy na posesji itp.
    Wieczor15
    Level 10  
    Hmm to napiszcie mi jeszcze co sadzicie o zwyklym samochodowym alarmie z czujnikiem i kontaktronem podlaczonym do zasilacza. czy da sie zrobic taki uklad ze w razie odciecia zasilania alarm zacaqal pobierac automatycznie z jakiegos akumulatora??
    comin
    Level 21  
    Ja sądzę że to dobry pomysł, ale trzeba by dołożyć prostownik z odłączeniem naładowanego aku oraz sam akumulator (może być nie pierwszej świeżości).
    Alarm około 100zł, prostownik 50zł, kable i akumulator.
    Jeżeli chcesz by garaż był szczególnie "pilnowany" w czasie parkowania samochodu to bez zastanowienia zamontowałbym pre-alarm w aucie (z możliwością jego uzbrajania właśnie na czas postoju w garażu) -blacha pięknie będzie odbijać fale z mikrofali i już po otwarciu drzwi garażu samochód będzie alarmował.
    Jeżeli natomiast chcesz prosty alarmik za nie wielką kasę to jak pisałem, gong z hipermarketu lub z jakiegoś elektronicznego + syrena samochodowa (zamontowana wewnątrz -ukryta), temat z odcięciem prądu załatwiony, bo ta zabawka ma wejście na 4 baterie/aku paluszkowate oraz zasilacz.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    Wieczor15
    Level 10  
    kortyleski- zabezpiecznei raczej na noce ale dluzsze postoje tesh sie przeciez zdazaja no i garaz stoi na mojej posesji niedaleko domu. kwota jak moge przeznaczyc to okolo150-200zl gora
    comin
    Level 21  
    To się nie zastanawiaj, tylko bierz jakiś samochodowy + czujnik mikrofalowy + dwie syreny (wewnątrz i na zewnątrz), prostownik+aku i wszystko :-)
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Możesz wziąć używane aku samochodowe i podładowywać go z prostownika. Prostownik zaś sterować z włącznika czasowego (są takie dostępne w hipermarketach mechaniczne timery dobowe z z minimalnym czasem załączenia = 15 minut). Częstotliwość i długość doładowania ustalasz w zależności od jakości aku jakie zastosujesz.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Raczek_6
    Level 16  
    Możesz podłączyć wewnątrz lampe halogenową załączaną z czujnika ruchu (ustawić czas świecenia na około 30-60 sekund) i pod wyjście na żarówkę podłączyć do tego bardzo głośny dzwonek lub jakąś syrene w garazu - całość wymaga instalacji 220V. Nawet dzwonek w domu możesz zamontować. Proste, tanie, szybkie w montażu i w miarę skuteczne.
    Tylko kup taką troche lepszą lampę.
    Lampa około 80zł dzwonek 20-40zł
    montaż samemu - bezcenne.