Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie wieży Panasonic RX-CT810

30 Lis 2003 20:44 5099 18
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie.
    Posiadam wieżę Panasonic RX-CT810 kupioną przed laty w naszej sieci RTV.Jakoś dotąd nie przestroiłem jej na pasmo wysokie. Chcę się zabrać do tego jednak nie wiem jak to zrobić z powodu braku schematu, celem umiejscowienia części do wymiany lub przestrojenia.Czy należy wymienić elementy jak to robiłem przy swoim Amatorze 2 stereo czy to coś bardziej skomplikowanego?
  • Poziom 14  
    Znalazłem na forum przestrojenie Panasonic RX FT500/400 i RX CT990 - czy to ma coś wspólnego z RX-CT810?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Mój Panasonic RX-CT810 posiada następujące scalaki:
    IC1 - AN 7205, IC2 - BA 4236L, IC3 - BA 1332 L, IC4 - AN 7317,IC5 - BA 3822L - korektor, IC6 LA 4108 2C2.
  • Poziom 14  
    Zasadniczo przestrojenie głowicy UKF przebiega zwykle podobnie, niezależnie od tego jaki to sprzęt. Należy zlokalizować cewkę obwodu wejściowego wzmacniacza w. cz. i cewkę heterodyny. W prostych głowicach UKF jest to stosunkowo proste - są to cewki powietrzne o średnicach 3 - 5 mm wykonane z drutu emaliowanego, rzadziej z drutu srebrzonego. Często obie te cewki są zalane cerezyną lub czymś podobnym, co ma je zabezpieczyć przez rozstrojeniem się. Cewka heterodyny zawiera na ogół mniej zwojów niż cewka obwodu wejściowego. Najłatwiej zlokalizować ją w ten sposób, że dostrajamy odbiornik do jaiejś stacji i zbliżamy do niej metalowy przedmiot (nie wiem tylko czy coś jeszcze nadaje u nas w niskim paśmie UKF).
    Po zidentyfikowaniu cewek trzeba je wylutować a w ich miejsce wlutować nowe cewki. W przypadku przestrajania z pasma niskiego (66 - 73 MHz) do wysokiego (88 - 108 MHz) cewki będą miały mniej zwojów mniej więcej o 1/3. Po wlutowaniu cewek Stroimy heterodynę. Ja zwykle robię to tak, że ustawiałem wskaźnik strojenia odbiornika na środek skali i rozciągając lub ściskając cewkę heterodyny szukam stacji, której częstotliwość jest mniej więcej w tym miejscu (czyli ok. 98 MHz). Ponieważ mamy rozstrojony obwód wejściowy najpewniej będzie to odbiór zaszumiony. Teraz obwodem wejściowym staramy się osiągnąć czysty, niezaszumiony odbiór. Obwód wejściowy dobrze jest stroić na słabej stacji starając się uzyskać jak najniższy poziom szumu. Cała operacja wymaga niekiedy sporej cierpliwości, ale na ogół się udaje. Oczywiście byłoby fajnie mieć częstościomierz i woltomierz w. cz., wtedy nasze strojenie byłoby bardziej precyzyjne.
    Można oczywiście zostawić w spokoju cewki a wymieniać kondensatory w opisywanych obwodach. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że ta metoda daje obwody o mniejszej dobroci, co może skutkować obniżeniem czułości i selektywności odbiornika.
    W żadnym wypadku nie wolno kręcić żadnym rdzeniem cewki w kubku i blaszanym ekranie. Są to najprawdopodobniej obwody p. cz., które trudno byłoby później prawidłowo zestroić bez aparatury.
    Trochę inaczej ma się sprawa w odbiornikach samochodowych, ponieważ tu często elementami strojonymi obwodu wejściowego i heterodyny są cewki (tzw. wariometr). W tym przypadku najprościej jest dobrać kondensatory. Przeróbka wariometru to już trochę wyższa szkoła jazdy.
    Jeszcze inaczej przedstawia się sprawa w odbiornikach z syntezą częstotliwości heterodyny. Najprościej i najbezpieczniej jest zastosować tu konwerter częstotliwości, który konwertuje pasmo wysokie na niskie.
  • Poziom 14  
    Cewka L5 ma 4 zwoje, zaś L 14 6 zwojów
  • Poziom 14  
    Klawo się mówi, ale nadal nie wiem które to są elementy, bowiem żaden ze schematów nie pasuje do RX-CT810. Chodzi o głowicę i jej elementy przy AN 7205. Nie próbowałem jeszcze " skracać " cewek nie mając pełnej informacji co do wymiany elementów. Nie chcę narobić "bigosu".
  • Poziom 14  
    Witam
    Po dokładnym zdjęciu schematu połączeń elementów z AN 7205 okazało się , że z niewielkimi różnicami ( dodane elementy C) układ jest taki sam jak na schemacie Panasonic RX-CT820. Zabrałem się do przestrajania zgodnie z radami Szanownych Panów. Udało się i już mam wysokie pasmo (88 - 108 MHz).
    Dziekuję.
    Zasyłam pozdrowienia.
  • Poziom 14  
    Witam, też posiadam takiego Panasonica, ja zdecydowałem się na przestrojenie przycinając cewki, odbiór jest ok ale nie moge pokryć całej skali, aktualnie mam od ok95 do 108MHz, moge skale przesunąć w dół ale brakuje tak czy siak mi 6-7MHz.
    Byłbym wdzięczny za pomoc w uzyskaniu pełnej skali.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    dlew53 napisał:
    niewielkimi różnicami ( dodane elementy C) układ jest taki sam jak na schemacie Panasonic RX-CT820. Zabrałem się do przestrajania zgodnie z radami Szanownych Panów. Udało się i już mam wysokie pasmo (88 - 108 MHz).
    Dziekuję.
    Zasyłam pozdrowienia.

Posiadam takie samo radio. Szybkie pytanko, które kondensatory wyjąłeś wg schematu z RX-CT810 i czy to wystarczyło?
  • Poziom 20  
    Witam, schemat głowicy RX-CT820 jest właśnie na pasmo 88-108.Cewka oscylatora ma mieć 3 zw (L2),obwodu wzm.pasmowego 4 zw(L5),w obwodzie wejściowym przy paśmie 65,5-73,5 są szeregowo połączone cewka wykonana na druku i dodatkowo 5 lub 6 zwojów.Z obwodu wejściowego usunąć dodatkową cewkę,założyć w to miejsce zworkę,kondenator równoległy 30pF,szeregowy 30pF.Przy cewkach L2 i L5 pozostawić po 15 lub 18 pF.Całość zestroić.