Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner HP ScanJet 3300C

02 Gru 2003 18:57 3543 19
  • Poziom 10  
    Mam problem ze skanerem HP ScanJet 3300C, a konkretnie ze sterowaniem silnika krokowego. Napięcia zasilania są w normie. Kiedy skaner rozpocznie skanowanie po przejechaniu prawidłowo kilku centymetrów silnik zaczyna drgać i wraca do początkowej pozycji po czm ponawia bardzo powolny ruch . Po chwili zatrzymuje się, a na ekranie wyskakuje błąd (nieokreślony). W chwili nieprawidłowej pracy silnika następuje zwiększony pobór prądu. Po wyjechaniu ręcznym lampą po załączeniu wraca płynnie do pozycji początkowej. Wiem, że problem tkwi w sterowaniu ale nie mam schematu ani aplikcji układów scalonych.

• Poziom 27  
    Miałem podobne objawy w tevionie USB - nie łączyła tasiemka od lampy i podobnie wariował, posprawdzaj złącza i napisz
  • Poziom 23  
    Napisz jakie tam występują układy scalone ?
  • Poziom 10  
    Układy w skanerze to: procesor NIASH00014, kontoler USB NIPEDC0804, driver ULN2003N, oraz M11B416256A i ? 4143-12C. Oprócz ULNa nie znalazłem nigdzie aplikacji tych układów.
  • Poziom 23  
    Na pewno musi być przetwornica napięcia DC/DC - ponieważ jakieś większe napięcie musi podawać driver na cewki silnika - zobacz , chyba że silnik ma większą rezystancję uzwojeń niż 4Ohmy . Podstaw inny silnik -jeżeli masz .Zobacz czy na przekładniach silnika i paska nie ma czegoś , ci by hamowało normalny ruch .Jeżeli wraca do pozycji wejściowej , to proceser dobrze steruje driverem , wyjedź linijką na sam koniec - zobacz czy pokana taki dystans...
    M11B416256A - to pamięć EDO 256kB
    powodzenia
  • Poziom 10  
    W tym skanerze nie ma przetwornicy DC/DC silnik ma rezystancję cewek po około 40 Ohm. Po wyjechaniu linijką wraca prawidłowo na sam poczatek. Dobra jest też tasiemka do lampy. Drajwer ULN2003A wygląda na sprawny a przyczyna tkwi raczej w sterowaniu z procesora ale nie wiem dlaczego? Przesów wózka jest raczej w porządku i nie wygląda, żeby go coś blokowało.
  • Poziom 23  
    Silnik wpada w drgania i wzrasta pobór prądu to USB z komputera nie zapewnia więcej niż 500mA - przyczyna może być w samym silniku - zobacz czy nie "łapie" go stojan - ślady na wirniku . Uszkodzony procesor (mało prawdopodone) - sterownik (zmień na inny) . Uruchom skaner na innym komputerze i pod innym systemem - wtedy wykluczysz sterowanie i wydolność prądową USB...
    Z zewnętrznego zasilacza dołącz 5V , równolegle do USB ( piny drivera) zobaczysz czy jest to problem wydolności prądowej..
    good luck.......
  • Poziom 10  
    Skaner był próbowany na innym komputerze i pod innym systemem z tym samym efektem. Sam silnik jest zasilany z zasilacza zewnętrznego 9V. To fakt, że w momencie drgań wzrasta pobór prądu i spada nieco napięcie 9V, ale pozostałe układy są zasilane przez stabilizatory 5V i te napięcia są stabilne. W momencie kiedy silnik wpada w wibracje widać na mierniku pulsacje napięć na silniku, a także w obwodzie sterowania drivera. Wydaje mi się że te wibracje pojawiają się w momencie wjeżdżania lampy w pole skanowania ale dzieje się to także przy zdjętej obudowie i przesłoniętym czujniku krańcowym.

• Poziom 27  
    Rozmawiałem z kolegą króry naprawia zawodowo sprzęt komputerowy i to od niego dowiedziałem sie ze mam padniętą tasiemke. Uprę sie przy swoim czyli połączeniu płytka-lampa, twierdzi ze robił jakis miesiąc temu scaner hp i objawy były podobne jak u ciebie a brak było połączenia elektronika lampa, a lampa ci sie zapala??
  • Poziom 23  
    tasiemkę można sprawdzić omomierzem .....może ....ale ...
    ale najpierw sprawdź czy w rozdzielczości 100 dpi skanuje , czy w 300dpi jest tak samo .... ?

zamień silnik , jeżeli masz !
    silnik jest unipolarny (5żył) czy 4 idą z tych Darlingotnów do uzwojeń ?

Czy ten skaner jest na USB z dodatkowym zasilaczem ?
  • Poziom 10  
    Skaner jest z USB i ma dodatkowy zasilacz. Lampa oczywiście się zapala zaraz po załączeniu zasilania. Tasiemkę mierzyłem miernikiem i jest dobra. Nie mam silnika na podmianę, ale nie chce mi się wieżyć, że to silnik. Dokładnie uszkodzenie wygląda tak: skaner za każdym rozpoczęciem skanowania rusza, przejeżdża około 5cm i zaczyna drżeć silnik, następnie lampa wraca do pozycji wyjściowej i rusza drugi raz ale bardzo powoli i cały czas drży silnik. Kiedy przejedzie jeszcze raz tę samą odległość co za pierwszym razem wyskakuje błąd i lampa się zatrzymuje. Powrót do pozycji wyjściowej jest zawsze płynny. Zdarzyło mi się dwa razy, że skaner zaskoczył wykonałem kilka dobrych skanów po kolei ale po wyłączeniu skanera usterka powróciła. Lutowania oczywiście sprawdzałem ale nic nie znalazłem ?
  • Poziom 15  
    Może spróbuj odłączyć lampy. Może któraś z lamp pobiera za duzo prądu i siada reszta. Miałem raz tak w kserokopiarce Ricoha, przez przypadek odłączyłem lampy i kserokopiarka zaczęła chodzić jak marzenie.
  • Poziom 23  
    nadal nie wiem czy zachowuje się tak samo w rozdzielczości 100 dpi i np 300 dpi - sprawdziłeś to ?
  • Poziom 10  
    Lampę próbowałem odłączć i efekt ten sam i także nizależnie od ustawionego DPI. Ostatnio skaner zaczyna coraz częściej zaskakuje i przejeżdża prawidłowo, ale za to robi kolorowe paski na skanach(choć czasami wykona dobry skan) ale nie wiem od czego to zależy i nie jest to raczej od złych lutowań czy styków.
  • Poziom 24  
    ostatnio jak kręciłem troche fsb to mi skaner takie dziwy wyprawiał że zeskanował część obrazka i się zatrzymywał różne komunikaty z brakiem pamięci się pojawiały była propozycja żeby zmniejszyć rozdzielczośc
    jak uztawiłem zpowrotem fsb na 133 było dobrze. ale ty napisałeś że i na innym komp. jest to samo. silnika bym się raczej nie czepiał chyba że pasek przesówu jest za mocno naciągnięty.
  • Poziom 23  
    kolorowe paski są efektem uszkodzonej lampy lub komunikacji lampy z procesorem ....ale powoli zaczynam się przekonywać do źle działającego drivera - zainstaluj z podobnego modelu ..

wszystkiego dobrego z okazji Świąt BN.
  • Poziom 10  
    Dzięki za rady i za życzenia świąteczne, życzę również wszystkim pogodnych i wesołych Świąt BN. Skanerem zajmę się po świętach.
  • Poziom 12  
    witam. mam dokładnie taki sam skaner i takie same objawy. chciałem się czegoś więcej dowiedzieć. bardzo byłbym dźwięczny za sugestie. pzdrw.
  • Poziom 11  
    U mnie w 6100 problem przestał istnieć po naoliwieniu prowadnicy.
  • Poziom 12  
    witam. wyciągnięcie lampy, przetarcie jej jak i reszty elementów optycznych doprowadziło skaner do stanu używalności. pzdrow.