Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń ferrytowy typu F806 EE 42 x 20

16 Lis 2007 17:22 4144 18
  • Poziom 16  
    Witam
    szukam jakichkolwiek danych nt
    Rdzeń ferrytowy typu F806 EE 42 x 20
    w szczególności nie mogę nic znaleść nt materiału f806
    ew. może ktoś ma namiary na takie suche dane
    takie dane jak AL i przenikalność

pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    -> kszumek

Do F806 nie przyznaje się ani Polfer (z końca produkcji) ani AET. Zapewne stary, polferowy (sądząc po śladach w publikacjach) odpowiednik 3C80 - czyli typowy materiał mocy ogólnego zastosowania - bez wodotrysków.

Podaj zastosowanie.

-> Jerzy

Przenikalność nie jest zawarta w oznaczeniu. F-605 ma co prawda 600 ale już F-804 ma 900 a F-810 zaledwie 320.
  • Poziom 42  
    W rdzeniach w. cz. mniej więcej się zgadza - do F-201 włącznie. Przy materiałach mocy już nie bardzo.
  • Poziom 23  
    Sądzę że to ten rdzeń z allegro :) . W praktyce sprawdziłem na rdzeń do przetwornicy 12>2x50v. Zachowywał się dobrze.
  • Poziom 10  
    Rdzeń E42/20-F806 to produkt ZMM Polfer z lat 80-tych. Od dzisiejszych produktów (E42/21/20-3C90, Ferroxcube) różni się dużo większymi stratami mocy i ograniczeniem częstotliwości pracy (F806 do 60 kHz, 3C90 do 200kHz). Można z powodzeniem zamienić f806 na 3C90, w drugą stronę nie polecam.
  • Poziom 42  
    Przy normalnie stosowanych częstotliwościach i indukcjach nie ma większego znaczenia, czy to stary materiał na poziomie 3C8 (był taki) czy nowe 3C94/96/3F4. Straty i tak są niewielkie.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    F806
    straty mocy przy B=200mT i f=15kHz Tc≥190
    T=23stopnie C - ≤160µW/mm3
    T=100stopni C - ≤140µW/mm3
    indukcja przy H=250A/m i T=100stC - ≥290mT
    3C90
    Pv; 100stC, 25kHz, 200mT - ≤80kW/m3 Tc ≥220
    100stC, 100kHz, 100mT - ≤80
    100------100-----200------=450
    B; 25stC,10kHz, 1200A/m = 470mT
    100---10------1200-----= 380mT
    i tyle dane katalogowe

Dodano po 6 [minuty]:

I jeszcze jedno. Al dla E42/20-F806 to ok 4000-4500
  • Poziom 35  
    Witam !! Czy to oznacza iż rdzenie te są niewłaściwe i nie nadają się do wykonania żadnej konstrukcji ? ( działającej rzecz jasna ) . Jeżeli by tak miało być byłbym nieco zawiedziony - kupiłem kilka kompletów i właśnie rozważam sposoby nawinięcia trafa . pozdrawiam !!
  • Poziom 10  
    Jeżeli trafo nie pracuje w zbyt wysokiej częstotliwości to co najwyżej będzie bardziej się grzało. Nadaje się również na dławik. A koszt takiego rdzenia nie jest porażający. Powinieneś zmieścić się w 5-6 PLN.
  • Poziom 42  
    -> pukury

Do mniej więcej 30 kHz nie zauważysz istotnej różnicy. Im wyższa częstotliwość tym gorzej. A przy 30 kHz w układzie push-pull już solidną moc osiągniesz.
  • Poziom 35  
    Witam !! Dzięki wielkie - nieco spokojniej podejdę do sprawy ! . Mama zamiar zrobić prostą przetwornicę - http://danyk.wz.cz/iz_2_35.html . Zastanawiam się czy mogę nawinąć uzwojenie pierwotne grubszym drutem ( wtórne również ) . Poza tym , jak przymierzyłem drut do miejsca to okazuje się że mogę nawinąć ze skokiem - czy tak będzie lepiej ? . Chodzi o równomierne rozłożenie uzwojenia na powierzchni . czy w przetwornicach tego typu ma to znaczenie ? Pozostaje zrobić jakiś zgrabny karkasik i nawijać . pozdrawiam !!
  • Poziom 42  
    Nie rozumiem pojęcia "nawinąć ze skokiem" :(
    Jaka moc chcesz wycisnąć?
  • Poziom 35  
    Witam !! Prawdę powiedziawszy nie jestem zwolennikiem " wyciskania " mocy . I tak z jedna mi nie wystarczy - muszą być dwie . Potrzebuję 60 - 70 V i w sumie jakieś 7 - 8 A . Bezpieczniej będzie zastosować dwa źródła napięcia . Co do pojęcia " ze skokiem " chodzi o nawinięcie nie zwój przy zwoju tylko na całej szerokości karkasu . Będzie odstęp między poszczególnymi zwojami nie wielki . pozdrawiam !!
  • Poziom 42  
    Przy 30 kHz to właśnie jest wyciśnięcie z tego rdzenia wszystkiego co się da - chcesz 500W... Karkas do tego rdzenia ma szerokość nawinięcia 26 mm a wysokość 7 mm. Przy 160V (półmostek) i 30 kHz wystarczy spokojnie 20 zwojów pierwotnego. Teoretycznie powinieneś nawijać dwoma drutami 0.8 mm ale, jeśli nie przewidujesz długotrwałego obciążania dużą mocą możesz sobie pozwolić na pojedynczy drut 1.2 mm - pierwotne powinno dokładnie wpasować się w jedną warstwę. Lojalnie uprzedzam: będzie ciężko.
    Wtórne zdecydowanie licą z dutów max 0.8 mm lub większą ilością cieńszych.
  • Poziom 35  
    Witam !! Właśnie dlatego żeby nie " żyłować " mam zamiar zrobić dwie . Każda dawałaby 60-70V i 4 A - to już trochę mniej . Generalnie nie limituje ani wielkość ani ilość przetwornic . I tak będą one napędzać inne przetwornice ( na 3.3V ) w większej ilości . Mam zamiar uzyskać napięcia 3.3V w ilości 100 ( docelowo ) . Pomysł może i szaleńczy - ale w mniejszej " formie " się sprawdza ( 25 "szt" napięć ) . Chodzi o aparaty do 3D foto . pozdrawiam !!
  • Poziom 42  
    Ale patrząc na karkas i ilość miejsca na nim - 500W jest realne bez wysiłku. Schodzić poniżej 20 kHz nie ma sensu a nawinięcie cieńszym drutem spowoduje luz na karkasie i zwiększy rozproszenie. To po prostu jest już spory rdzeń.
  • Poziom 35  
    Witam !! Mogę zrobić na maxa - ale wykorzystywać 50% . Schemat z linku jest aż boleśnie prosty - więc nie powinno być problemów ( to się okaże - zawsze są pułapki :D ) . Taki rdzenie były pod ręką więc postanowiłem wziąć . I tak nie skończy się na jednej - coś z dymem pójdzie , coś się ukruszy ,ścieżki się odkleją , itp. Dzięki za zainteresowanie ! - chyba będę musiał założyć osobny temat - tutaj niejako " zawłaszczyłem " temat Kol. - przepraszam . pozdrawiam !!