logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Tani dekoder 1z16 na BCD do 10 zł - poszukiwany układ scalony

moll 03 Gru 2003 15:52 5909 41
Najlepsze odpowiedzi

Jak znaleźć tani układ scalony do zamiany sygnału 1 z 16 na BCD?

Nie znaleziono taniego pojedynczego układu 1 z 16 → BCD; zaproponowano zrobienie tego na TTL, np. z użyciem 74148/74LS148 i bramek 7400, co miało kosztować około 4 zł [#423557] [#424731] Układ 74148 to 8-line to 3-line priority encoder, a wyjścia są w kodzie BCD (octal), więc wątek wskazuje właśnie jego notę katalogową i schematy jako właściwą bazę do realizacji [#425111] [#464840] Dodatkowo zaznaczono, że wyjścia LM3914 są aktywne w stanie niskim i mogą bezpośrednio współpracować z układami TTL [#424731]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 423399
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Poszukuje jakiegos wmiare teniego (powiedzmy do 10 zl) scalaka.
    Ma to byc dekoder 1z16 na BCD, mogo to byc tylko symbole.
  • REKLAMA
  • #2 423557
    Ski Man
    Poziom 23  
    Posty: 545
    Pomógł: 39
    Ocena: 21
    Chyba nie ma takiego pojedynczego układu. Można to wykonać
    wg. układu podanego poniżej. Zwróć uwagę, że aktywnym stanem
    na wejściach jest stan niski. To jedyne co znalazłem.
    I powinno być tanie bo to układy TTL.
    Załączniki:
    • Tani dekoder 1z16 na BCD do 10 zł - poszukiwany układ scalony 16-BCD.jpg (76.22 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #3 423809
    GienekS
    Poziom 32  
    Posty: 1971
    Pomógł: 139
    Ocena: 15
    Jeżeli to nie wymaga super szybkości to ja bym zaproponował zrobić to na AT89c51. Zamiast kwarcu możesz zastosować dławik i kondensatorki.
    Ten procek kosztuje kilkanaście złotych. Ja coś takiego już robiłem z tym że nie na BCD a na 7-Segmentowy wyświetlacz, czyli dwie cyfry.
  • #5 424019
    domel_sa
    Poziom 14  
    Posty: 86
    Pomógł: 1
    Ocena: 3
    HAHA - dobre - wreszcie się znalazł układ, bo z całym szacunkiem GienekS, po co cały mikrokontroler do tak w sumie prostego zadania :?:
  • #6 424048
    Ski Man
    Poziom 23  
    Posty: 545
    Pomógł: 39
    Ocena: 21
    Wydaje mi się, że w poście było napisane kod 1 z 16 na kod BCD!
    A 74C922 to jest dekoder klawiatury 4 rzędy na 4 kolumny i nijak
    ma sie do kodu 1 z 16. A może ja coś żle przeczytałem?

    :arrow: moll - co Ty na to?
  • #7 424241
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    to ma byc czesc skaldowa, ktora bedzie przekodowywala ten sygnal 1z16 z dwoch polaczonych lm3914 na bcd,ktorego potrzebuje na wejscia do przetwornika c/a. Ten lm to jest tak jakby moj zadajnik, wiec lepiej by bylo zeby to byl jakis prosciutki niezadrogi uklad, zeby nie ladowac sie w nastepne koszta i wieksza ilosc elementow.

    To jest moja dyplomowka.
    Przy okazji moze mi ktos pomoze.
    Zadajnik bylby lm3914 do ktorego podlacze linijke diodowa zebym mial odrazu taki sobie wyswietlacz.
    Nastepne z tego lm przez wlasnie ten dekoder bylo by to podawanie na przetworniki c/a ( mam zrobic 2: wagowy i r-2r). Dzialaly by one naraz zeby pokazywac roznice miedzy tymi dwoma.
    Mniejwiecej tak to ma wygladac. :)
  • #8 424731
    Ski Man
    Poziom 23  
    Posty: 545
    Pomógł: 39
    Ocena: 21
    74148 kosztuje ok. 1,50; 7400 kosztuje ok. 1zł
    Więc koszt całego dekodera wyniósł by ok. 4 zł.
    W LM3914 aktywnym stanem wyjścia jest stan niski i
    wg. noty katalogowej może on bezpośrednio pracować z
    układami TTL.
  • #9 424998
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Ski Man
    Moglbys dokladnie powidziec co i jak polaczyc aby przekodowac te 1z16 na BCD???? Chyba ze to jest to co zalaczyles (ten jpg) ???? :)
  • #10 425111
    Ski Man
    Poziom 23  
    Posty: 545
    Pomógł: 39
    Ocena: 21
    Tak to ma być układ z mojego załącznika (ten niżej).
    Jest to część noty katalogowej układu 74148. Możesz ją sobie
    ściągnąć i przejrzeć, może jeszcze coś ciekawego znajdziesz.
    Według mnie układ nr dwa z załącznika powinien być jednak
    najodpowiedniejszy.
  • #11 464749
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    jeszcze takie pytanko :)

    Czy tego lm148 mozna zastapic 74148 (przy okazji co to jest ten 74148?).
    Jesli nie to czy sa jakies inne zamienniki tego??

    Apropo tego zalacznika. Tam sa ls148. Czy to jest jeszcze cos innego od tych lm i 74, bo juz sie troche poguubilem w tym wszystkim :wink:
  • REKLAMA
  • #12 464840
    Ski Man
    Poziom 23  
    Posty: 545
    Pomógł: 39
    Ocena: 21
    1. Cały czas chodzi o układ 74148 (nie wiem skąd wziąłeś lm148?)
    2. LS148 (a właściwie 74LS148) to jest wesja 74148 - L oznacza
    Low Power, S oznacza Schotky (większa szybkość działania).
    3. 74148 (i LS148) to jest: 8 line to 3 line priority encoder. Wyjście
    jest w kodzie BCD (Octal).
    4. W załączniku jest nota katalogowa dla 74148 (wspólna z 74147).
    Z tej noty pochodzą schematy z wcześniejszych postów.
    Załączniki:
    • 74LS148.pdf (173.84 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #13 464854
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Ok dziekuje za dokladne wytlumaczenie :)
  • #14 518839
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Teraz mam taki problem.
    Polaczylem te 3914, 74148, 7400 jednak na wyjsciu mam 4 bity, ktore w prosty sposob podlacze do 4-bitowego przetwornika c/a z rezystorami wagowymi.
    Jednak co mam zrobic aby z tych 4 otrzymac 8 bitow ktore potrzebuje do przetwornika R-2R ( 8-bitowy) ???
    Zastosowac jakies przelaczniki, przekazniki, lub cos innego???????

    Acha jeszcze te wyjscie FLAG z 74148. Co z nim zrobic ??
  • #15 518849
    elektryk
    Poziom 42  
    Posty: 11029
    Pomógł: 439
    Ocena: 241
    moll napisał:
    Jednak co mam zrobic aby z tych 4 otrzymac 8 bitow ktore potrzebuje do przetwornika R-2R ( 8-bitowy) ???
    Zastosowac jakies przelaczniki, przekazniki, lub cos innego???????
    A jaki ma sens sterowanie przetwornika 8bitowego przy pomocy 4 bitowego sygnału? Co ma robić ten układ?
  • #16 518856
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Po prostu te przetworniki maja pracowac rownolegle zeby moc porownac je.
    R-2R bedzie pracowal niezaleznie od wagowego.
  • #17 518905
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    Jeśli na BCD, to 1z10, 1z100 itd... chyba, a nie 1z16? :?
  • #18 519164
    elektryk
    Poziom 42  
    Posty: 11029
    Pomógł: 439
    Ocena: 241
    Co do przetworników to możesz je podłączyć praktycznie DOWOLNIE, ale maksymalnie będziesz mieć na wyjściu TYLKO 16 różnych napięć. Kwestia podłączenia zależy od tego, jak ma wyglądać fukcja napięcia wyjściowego od kombinacji bitów wejściowych przetwornika.
  • REKLAMA
  • #19 520241
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Chodzi mi o to jak polaczyc oba przetworniki do dekodera 7400.
    Na zalaczonym obrazku przedstawilem prosty schemat.
    O ile R-2R jest prosty w polaczeniu (0->A, 1->B, 2->C, 3->D), to jak laczyc 0,1,2,3 z przetwornikiem wagowym (E,F,G,H,I,J,K,L)
    Załączniki:
    • Tani dekoder 1z16 na BCD do 10 zł - poszukiwany układ scalony schemacik.jpg (55.47 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #20 520371
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    Kurcze co Wy z tym BCD? Jakie 1z16 na BCD? Jakie BCD (Octal)? Co ma być na wyjściu tego enkodera, czyli na wejściu przetwornika C/A? :?
  • #21 520508
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Na wejsciu c/a ma byc jakis sygnal cyfrowy (jak sama nazwa mowi ), ktory bedzie zamieniany na analogowy.
  • #22 520584
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    moll napisał:
    Na wejsciu c/a ma byc jakis sygnal cyfrowy (jak sama nazwa mowi ), ktory bedzie zamieniany na analogowy.

    Ja się domyślam że cyfrowy, ale jaką informację przesyła?
    Dalej domyślam się, że w LM3914 następuje przetwarzanie A/C i tu na wyjściu jest kod 1zN (jeśli ustawisz "Dot"). Podłączasz tu również linijkę LED dla podglądu.
    Dalej się donyślam, że ma to być transkodowane 1zN na BCD, aby wchodziło na 8-bitowy przetwornik C/A... Więc dlaczego na BCD? 8O
    Aż się prosi NB (binarny). Ale wtedy N=255 (jeśli nie liczyć 0).
  • #23 520751
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Niekoniecznie mial to byc BCD. Ja podawalem go jako przykladowy. Moze to byc takze binarny tak jak zauwazyles, wielkiej to roznicy nie zrobi gdyz na wyjsciach 0,1,2,3 ukladu 7400 bedzie zawsze jakas kombinacja 0 i 1, ktore pozniej potrzebuje we wlascwym przetworniku c/a
  • #24 520782
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    moll napisał:
    ... ( mam zrobic 2: wagowy i r-2r) ...

    Mógłbyś mi jeszcze to wyjaśnić? Pewnie byłem wtedy na wagarach... :wink:
  • #25 520958
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Tak jak na zalaczonym rysunku bedzie to R-2R i wagowy. Beda one pracowaly rownolegle ( w tym samym czasie) aby moc wykazac roznice pomiedzy oboma rodzajami. Calego schematu jeszcze nie robilem ( nie mam dobrego programu do rysowania schematow), wiec nie moge pokazac jak to wyglada w calosci.
    Cosik takiego:

    lm3914====74148=>|...............|=>R-2R
    .....||..........................7400===>
    lm3914====74148=>|...............|=>wagowy
    .....||
    ....LEDy

    (kropki w celu zachowania odstepow :wink: )
  • #26 520969
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    Jaki to 'R-2R', a jaki 'wagowy'. Sorki za banalne pytanie... :oops:
  • #27 521010
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Roznice miedzy wagowym a r-2r w skrocie wyjasnia ten rysunek.
    Załączniki:
    • Tani dekoder 1z16 na BCD do 10 zł - poszukiwany układ scalony przetworniki.gif (40.88 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #28 521073
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    Aaa, już rozumieć... :oops:
    W takim razie dlaczego wagowy 4-bitowy chcesz porównywać z drabinkowym 8-bitowym? Albo na odwrót, już sam nie wiem. Ałaa, doktorze, włosy mnie swędzą! :cry:
    :? :oops:
  • #29 521352
    moll
    Poziom 11  
    Posty: 66
    Ocena: 17
    Mialem sobie wybrac jakies 2. Wiec wybralem te najlatwiejsze w budowie i najmniej skomplikowane.
    Na poczatku oba mialy byc 8-bitowe, ale ze wagowy jest trudny w budowie (kazdy nastepny rezystor ma 2 razy wieksza wartosc) wiec wagowy buduje 4-bitowy, a r-2r pozostaje przy 8 bitach.
  • #30 521416
    czarutek
    Poziom 34  
    Posty: 2438
    Pomógł: 150
    Ocena: 86
    No teraz chyba jasne... :oops:
    Czyli ten R-2R musimy podłączyć tak, aby na jego 8-bitowym wejściu była wartość podawana na wejście 4-bitowego wagowego, ale 16 razy większa? :?
    Słowem, one oba mają pokazywać tyle samo, czyli 16 wartości napięcia?
    Dobrze kombinuję?

Podsumowanie tematu

✨ Poszukiwano taniego układu scalonego do dekodowania sygnału 1 z 16 na kod BCD, najlepiej do 10 zł. W dyskusji wskazano, że pojedynczy scalak spełniający to zadanie może nie istnieć, ale można zastosować układ 74148 (8-line to 3-line priority encoder) lub jego wersję 74LS148, który koduje 8 linii na 3-bitowy kod BCD (oktalny). Układ ten współpracuje z LM3914, który generuje sygnał 1 z 16 na wyjściach w stanie niskim aktywnym, co wymaga odpowiedniego dopasowania sygnałów do TTL. LM3914 służy jako zadajnik i wyświetlacz diodowy, a dekoder 74148 przekształca sygnał na kod cyfrowy do przetworników C/A (wagowego 4-bitowego i R-2R 8-bitowego) pracujących równolegle w celu porównania dokładności. Omówiono sposób podłączenia wyjść 4-bitowego dekodera do 8-bitowego przetwornika R-2R poprzez podanie sygnału na 4 najstarsze bity i uziemienie 4 młodszych bitów. Dyskutowano także o problemach z dopasowaniem poziomów napięć między LM3914 a układami TTL oraz o możliwościach zasilania LM3914 napięciem 5V dla lepszego dopasowania. Poruszono kwestie praktyczne dotyczące schematów, programów do rysowania oraz implementacji układu w pracy dyplomowej.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA