Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAX3232 i kondensatory?

robiw 20 Lis 2007 15:40 3275 9
  • #1 20 Lis 2007 15:40
    robiw
    Poziom 26  

Witam,
    W PDF'ie do tego MAXa http://pdf.elenota.pl/pdf/Maxim/max3222-max3241.pdf (to niskonapięciowa wersja MAX232) zaznaczone są elektrolityczne kondensatory do wewnętrznej przetwornicy napięcia o wartości 0.1µF - czy kondensatory elektrolityczne o tej wartości istnieją? :?:

A przy okazji temat kondensatorów do audio:

- jakie są najlepsze do filtracji zasilania cyfrówki (tzn. jaki typ ceramicznych)?

- jakie są najwyższej jakości elektrolityczne do audio?

Z góry dzięki... robiw

0 9
  • #2 20 Lis 2007 15:50
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

No istnieją, szczególnie na wyższe napięcia rzędu 35, 50V. Ale to nie znaczy że musisz takie stosować, zastosuj ceramiki. W pedefie są tak narysowane żeby zaznaczyć ich polaryzację.

0
  • #3 20 Lis 2007 15:54
    robiw
    Poziom 26  

Dr_DEAD napisał:
    No istnieją, szczególnie na wyższe napięcia rzędu 35, 50V. Ale to nie znaczy że musisz takie stosować, zastosuj ceramiki. W pedefie są tak narysowane żeby zaznaczyć ich polaryzację.

Na 16V czy 25V to większość elektrolitów jest ;-)... Ceramiki mogą być? Jakie najlepsze? robiw

0
  • #4 20 Lis 2007 15:58
    aceton
    Poziom 26  

albo zastosuj max233 działa bez kondensatorów :) nie doczytalem ze jest to wersja niskonapięciowa także z mojej podpowiedzi nici

0
  • #5 20 Lis 2007 16:09
    Dr_DEAD
    Poziom 28  

robiw napisał:

Ceramiki mogą być? Jakie najlepsze? robiw

No najlepsze to są chyba NP0, X7R też nie będą złe.

0
  • #6 20 Lis 2007 16:09
    robiw
    Poziom 26  

Ma być zasilany napięciem 3.3V i nie wiem czy ten z kondensatorami nie jest lepszy? Jakie to kondensatory: "film capacitors i NP0 (COG) ceramic" ? robiw

0
  • #7 20 Lis 2007 17:07
    PiotrT
    Poziom 18  

Podłaczę się pod temat.Mam dziwny propblem z MAXem 232CPE (Maxima).
    Zgodnie z nota katalogową kondensatory powinny być 1 mikro.Takie też zastosowałem.Jednak układ nie chce działać.Po zmianie maxa na Thomsona wszystko hula dobrze.Trzy pozostałe maxy z maxima , które mam także nie chcą działać.Ma ktoś jakiś pomysł co jest nie tak?

0
  • Pomocny post
    #8 20 Lis 2007 22:55
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

robiw napisał:
    Jakie to kondensatory: "film capacitors i NP0 (COG) ceramic" ? robiw

Film capacitors to kondensatory foliowe, najpowszechniej stosowane są poliestrowe (MKT). Obecnie produkowane mają zazwyczaj formę plastikowego bloczku. Czasem też można spotkać kondensatory tego typu zabezpieczone przez zanurzenie w żywicy epoksydowej (takie charakterystyczne zaokrąglone kształty). Te ostatnie wykonywane są jako zwijka z metalizowanych pasków folii PET. Bloczki natomiast różnie. Większość producentów składa je w postaci stosu kawałków folii łączonych naprzemiennie raz z jedną, raz z drugą elektrodą (stacked film). Inni z kolei (np. WIMA) pakują do takich plastikowych kubeczków kondensatory zwijane. Jedne i drugie mają wady i zalety.

NP0 to ceramika o małych stratach i zerowym współczynniku temperaturowym, stąd oznaczenie, N - negative, P - positive i 0 jak zero, są też kondensatory o współczynnikach temperaturowych dodatnich (Pxxx) i ujemnych (Nxxx). Niektórzy sprzedawcy i (o zgrozo) producenci opisują te kondensatory jako NPO (przez 'O' jak origami).
    Ten dielektryk raczej Cię nie interesuje, ani do filtracji zasilania, ani do przetwornic pojemnościowych. Kondensatory z dielektrykiem NP0 mają pojemności najczęściej wyrażone w pF.

Na schemacie aplikacyjnym MAXa elektrolity 0.1uF to chyba tylko po to, żeby na wszelki wypadek pokazać jak kondensator polaryzowany powinien być tam podłączony. 0.1uF elektrolit to raczej egzotyka, nie ma co szukać, a i gabaryt spory. Z powodzeniem możesz stosować tam kondensatory foliowe i ceramiczne z dowolnym dielektrykiem.

robiw napisał:
    - jakie są najlepsze do filtracji zasilania cyfrówki (tzn. jaki typ ceramicznych)?

SMD umieszczone blisko końcówek. Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony to rodzaj dielektryka przestaje mieć znaczenie, bo indukcyjność ścieżki łączącej kondensator z końcówką układu będzie miała dominujący wpływ, weź jeszcze pod uwagę połączenie wewnątrz, od końcówki do struktury. Jeżeli układ ma końcówki zasilania wyprowadzone tak jak TTL, tzn. na rogach, to nawet nie masz co przejmować się dielektrykiem, bo różnicy nie zauważysz. Różnice są dopiero w układach z czasami przełączania mierzonymi w ps. Tam zasilanie wyprowadzone jest na środkowych pinach, tak żeby doprowadzenia do struktury były jak najkrótsze. Takie "naj-, naj-" są kondensatory NP0, tylko pojemność mała. Pozostałe parametry, między innymi te mające wpływ na zdolność do "blokowania" napięcia zależą bardziej od procesu produkcyjnego i wymiarów oraz sposobu w jaki okładziny połączone są z końcówkami niż od rodzaju dielektryka. Trzeba porównać materiały producenta, zresztą do projektowania powinno się zabierać nie na zasadzie "chcę tu użyć kondensatora z dielektrykiem xxx", tylko "potrzebuję takich, a takich parametrów i wybieram kondensator, który spełnia te wymagania".

robiw napisał:
    - jakie są najwyższej jakości elektrolityczne do audio?

Najlepszy jest oczywiście ich brak. Układ ze sprzężeniem stałoprądowym będzie tańszy i będzie miał lepsze parametry od takiego w którym zastosowano "audiofilskie" kondensatory, nawet te z najwyższej półki. Będzie też większy i trudniejszy w zaprojektowaniu, ale to szczegół... ;]
    Co do konkretnych marek to nie wiem.

0
  • #9 21 Lis 2007 08:27
    robiw
    Poziom 26  

Serdeczne podziękowania za powyższą odpowiedź - to jest pełna i wyczerpująca odpowiedź na zadane pytanie :-)))) Pozdrawiam i dziękuję...robiw

0
  • #10 15 Gru 2013 22:53
    8piotr8
    Poziom 11  

Myślę, że dodam jeszcze parę cennych informacji.Do zastosowań audio najlepszy jest brak elektrolitów w na drodze sygnału {P,L kanał}. W zasilaczu najlepsze są Black gate potem Elna.
    Najlepiej zamiast ceramicznych stosować styroflexowe (absolutnie nie polipropylenowe czy poliwęglanowe ani poliestrowe) tylko styroflex (najlepiej małe i ze srebrem).

0