logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego mój DIORA Tuner AS 502 wyłącza się po krótkim czasie działania?

Michal_O 04 Gru 2003 21:06 3809 10
REKLAMA
  • #1 424937
    Michal_O
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 1
    Ocena: 43
    Witam.

    Mam tuner DIORA AS 502. Niestety od jakiegoś czasu notorycznie wyłącza się. Tzn. zaraz po włączeniu pochodzi od 1 sek do kilku lub kilkunastu min i wyłącza się!

    Co to może być - PROCESOR???
    Czasami potrafi nawet chodzić godzinę bez wyłączania się. Ostatnio włącza się na 0,5 sek i dalej przechodzi w stan czuwania!

    Sprawdzałem połączenia i tzw. zimne luty na płycie - ale nic nie znalazłem.

    Proszę o uwagi i sugestie co to może być.
    Kupię i wymienię procesor - jak to nic nie da - to stracę tylko pieniądze.
  • REKLAMA
  • #2 424974
    KB
    Poziom 25  
    Posty: 1002
    Pomógł: 45
    Ocena: 63
    Poczekaj jeszcze z wymiana procesora.Na poczatek sprawdź, czy nie grzeje się TDA w zasilaczu.Sprawdź też T402 i T403.Zmierz i obserwuj napięcia w gałęziach 12V i 5V i wymień wszystkie "małe" elektrolity (nie są drogie).
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #3 424977
    Michal_O
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 1
    Ocena: 43
    KB napisał:
    Poczekaj jeszcze z wymiana procesora.Na poczatek sprawdź, czy nie grzeje się TDA w zasilaczu.Sprawdź też T402 i T403.Zmierz i obserwuj napięcia w gałęziach 12V i 5V i wymień wszystkie "małe" elektrolity (nie są drogie).
    Pozdrawiam.


    TDA w zasilaczu grzeje się jak cholera!
  • #4 425042
    KB
    Poziom 25  
    Posty: 1002
    Pomógł: 45
    Ocena: 63
    Tak więc wiemy, że jest za duży pobór prądu z zasilacza.Chyba że to uszkodzenie samego TDA ,ale nie sądzę.Sprawdź KTÓRY jeszcze scalak się grzeje no i te tranzystory i elektrolity.Jeśli grzeje się procesor to niestety do wymiany.
  • #5 425074
    Michal_O
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 1
    Ocena: 43
    Sądzisz, iż to nie zasilacz i TDA. A jaki to dokładnie typ TDA .... .
    Sprawdzę kolejne układy czy się grzeją. Oraz procesor.
    OK, spróbuję też wymienić kondensatory, jak mówiłeś. Poszukam jeszcze schematu na forum. Dzięki za rady! :)
  • #6 425826
    KB
    Poziom 25  
    Posty: 1002
    Pomógł: 45
    Ocena: 63
    Jest to TDA8138S.Na 8 nóżce ma być 12V a na 9 - 5V.Sprawdź, czy napięcia są takie jak podałem.Schemat jest na Elektrodzie - stąd go mam 8)
  • REKLAMA
  • #7 428339
    Michal_O
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 1
    Ocena: 43
    Witam.

    Sprawdziłem napięcia:
    I tak:
    na 8 - 12,18 V
    na 9 - 5,14 V.

    i utrzymuje się bez wahań.

    Miernik METEX.

    Ponadto:

    Układa zasilacza, a dokładnie radiator, grzeje się po włączeniu. W stanie STANBY jest zimny. Teraz, jak go włączę, to chodzi ułamek sekundy i wyłącza się. Natomist zdarza się, że po włączeniu chodzi do momentu naciśnięcia innego przycisku i ponownie wyłącza się.

    Zastanawiam się, zgpodnie z Twoją sugestią, nad wymianą kondensatorów, ale których. Mamy:

    W zasilaczu 2 200 uF i 1 500 uF (u mnie jest 1 000 uF) oraz kilka 47uF ; 4,7uF i 2,2 uF.

    Ponadto sam procesor jest letni - na pewno nie gorący. Pozostałe układy zimne.

    Ktoś kiedyś wspominał również o EEPROM ?
    A może coś z kwarcem?

    Z góry dzięki za sugestie! :D
  • REKLAMA
  • #8 428413
    darek-stasiak
    Poziom 24  
    Posty: 923
    Pomógł: 8
    Ocena: 77
    Wymień te małe kondensatory;Ja stawiam na TDA8138S-termicznie wyłacza się( możesz spróbować dołożyć radiator-obniżyć mu temperaturę) i zobaczyć co będzie?
  • #9 428460
    KB
    Poziom 25  
    Posty: 1002
    Pomógł: 45
    Ocena: 63
    Sprawdź diody w obu mostkach na wejściu TDA.Jeśli masz pod ręką to wymień elektrolity 2200 i 1000uF.Wymień też C274 (100n).Ponieważ 4 noga TDA jest odpowiedzialna za wyłączanie zasilacza sprawdź, co się tam dzieje a zwłaszcza okolice tranzystora T402 (BD136).
    Nota TDA8138 jest tutaj: http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/
  • #10 428477
    Michal_O
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 1
    Ocena: 43
    KB napisał:
    Sprawdź diody w obu mostkach na wejściu TDA.Jeśli masz pod ręką to wymień elektrolity 2200 i 1000uF.Wymień też C274 (100n).Ponieważ 4 noga TDA jest odpowiedzialna za wyłączanie zasilacza sprawdź, co się tam dzieje a zwłaszcza okolice tranzystora T402 (BD136).
    Nota TDA8138 jest tutaj: http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/


    T402 (BD136) wymieniłem - nie pomogło (no może na chwilę).
    Sprawdzę - a najlepiej wymienię diody - wszystkie.
    Wymienię C274 i oba kondesatory.

    Dzięki!
  • #11 436173
    Michal_O
    Poziom 15  
    Posty: 224
    Pomógł: 1
    Ocena: 43
    ZWYCIĘSTWO !!! :D
    Uszkodzone były - "wyschnięte" kondensatory w obwodzie zasilacza. Kondensatory C271 --> 2200 uF oraz C272 --> 1500 uF.

    Niedomagania w/w kondensatorów można bardzo łatwo wykryć. Ukłas zasilacza IC205 TDA8138S a dokładnie jego radiator nadmiernie grzeje się. Po wymianie w/w kondensatorów układ zasilacza a dokładnie jego radiator jest letni!

    Koszt całości zamyka się w kwocie 2 PLN. :D

Podsumowanie tematu

✨ Tuner DIORA AS 502 wyłącza się po krótkim czasie działania, co może być spowodowane problemami z zasilaczem. Najczęstszą przyczyną jest przegrzewający się układ TDA8138S w zasilaczu, który termicznie wyłącza urządzenie. Zalecane jest sprawdzenie napięć na nóżkach 8 (12V) i 9 (5V) TDA8138S oraz kontrola tranzystorów T402 (BD136) i T403, a także diod w mostkach prostowniczych. Wskazane jest wymienienie elektrolitycznych kondensatorów, zwłaszcza dużych o pojemnościach 2200 µF i 1500 µF, które często ulegają wyschnięciu i powodują niestabilność zasilania. Po wymianie tych kondensatorów radiator TDA8138S przestaje się nadmiernie nagrzewać, a tuner działa stabilnie. Procesor tunera pozostaje letni i nie jest główną przyczyną problemu. Dodatkowo warto wymienić mniejsze kondensatory elektrolityczne oraz kondensator C274 (100nF) w obwodzie zasilacza. Problemy z EEPROM lub kwarcem nie zostały potwierdzone.
REKLAMA