Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosba o pomoc w dopasowaniu konstrukcji Tonsil gds 30/30

SonGoku 22 Lis 2007 17:35 1149 23
  • #1 22 Lis 2007 17:35
    SonGoku
    Poziom 9  

mianowicie chcialbym zapytac jaka dobrac zwrotnice pod wlasnie tonsila gds30/30 .... jakie do tego wziac glosniki srednio tonowe i dwizdki? oraz czy zna sie ktos na budowaniu wlasnie takich zwrotnic i czy za odplata zrobil by takie dla mnie i najwazniejsze co sadzicie o tych glosnikach mianowicie Tonsil gds 30/30 czy to dobry pomysl budowac na nich kolumny do domu .... czy raczej nie?

• #2 22 Lis 2007 20:30
    AnTech
    Poziom 31  

GDS 30/30 to szerokopasmowe głośniki estradowe.
    Nadają się do współpracy z elektronicznymi instrumentami klawiszowymi.
    Były stosowane między innymi w kolumnach do wzmaczniaczy ELTRON 30, ELTRON 60 i ELTRON 100, chyba też CONTRA 30, CONTRA 60.
    Do kolumn domowych nie bardzo się nadają ze względu na dość wysoką częstotliwość rezonansową i wysoki współczynnik dobroci całkowitej Qts.
    Skutkiem jest podbarwianie dźwięku w zakresie niskich tonów.
    W czasach gdy każdy bas zachwycał można było tę niedogodność pominąć, dziś byłoby to nieco rażące.

• #3 22 Lis 2007 21:11
    SonGoku
    Poziom 9  

a mam jeszcze takie pytanie bo dysponuje wlasnie gds-ami ale wszedzie na necie gdzie wpisywalem ten model 30/30 to widzialem takie z jakas tak jakby mniejsza membrana w srodku a moje maja zwykle kopulki ... no ale mimo wszystko chcialbym wiedziec w polaczeniu z czym moglbym zrobic na nich kolumny chodzi mi o 3 drogi co do nich dodac i oczywiscie o zwrotnice ...!

• #4 22 Lis 2007 23:27
    Krick1987
    Poziom 24  

Proponuję zrobic konstrukcje 2-drożną...

Podział ok 4,5 - 5 kHz

jako głośnik wysokotonowy można zastosować np. tubkę od STXa lub orginalne GDWT Tonsila:D

• #5 23 Lis 2007 10:26
    AnTech
    Poziom 31  

SonGoku napisał:
    a mam jeszcze takie pytanie bo dysponuje wlasnie gds-ami ale wszedzie na necie gdzie wpisywalem ten model 30/30 to widzialem takie z jakas tak jakby mniejsza membrana w srodku a moje maja zwykle kopulki ... no ale mimo wszystko chcialbym wiedziec w polaczeniu z czym moglbym zrobic na nich kolumny chodzi mi o 3 drogi co do nich dodac i oczywiscie o zwrotnice ...!

Oryginalne głośniki GDS30/30 mają właśnie tę drugą, małą stożkową membranę po to aby zapewnić w miarę dobre odtwarzanie tonów powyżej 4-5 kHz do ok 12 kHz. Sama nazwa głośnika wskazuje na jego właściwości Głośnik Dynamiczny Szerokopasmowy.

Wygląda na to, że masz przerabiane głośniki, może po naprawie albo poprzedni właściciel wyciął te membranki aby głośnik lepiej grał z gitarą.

Jeśli chcesz jednak budować kolumny na tych głośnikach to zastosuj obudowę bass-reflex nastrojoną dokładnie na częstotliwość rezonansową głośnika GDS.

Wybór konkretnych modeli głośników średnio i wysokotonowych do konstrukcji kolumn zależy od impedancji Twoich GDS-ów.

• #6 23 Lis 2007 16:03
    SonGoku
    Poziom 9  

no wlasnie tu mam problem bo myslalem ze kupuje 8ohm-owki ale sa 4omowe i teraz chcialbym zebyscie mi doradzili jak to polaczyc na kolumnie 3 droznej? i o jakies porady co do wielkosci glosnika sredniotonowego ?

• #7 23 Lis 2007 16:07
    Krick1987
    Poziom 24  

Ale po ci głośnik średnotonowy???
    skoro ten głosnik idealnie nadaje się do konstrukcji 2 - drożnej:!:j

Ps. ta kolumna na mojej miniaturce jest właśnie na głośniku GD (czyli prawie identycznym)

• #8 23 Lis 2007 16:16
    SonGoku
    Poziom 9  

ale nie bedzie lepszego efektu w kolumnie 3 droznej?
    i czy te zwrotnice http://www.allegro.pl/item268918708_zwrotnica_3_drozna_stx_gwarancja_do_tonsil_diora.html nadawaly by sie do takiej konstrukcji?

PS. skoro tak mowisz i bedzie lepiej na 2 drogach to moglbys podac mi jakis link do idealnej zwrotnicy na taki uklad te moje glosniki + gwizdy gdwt tonsila ktoregos albo jakiegos stx-a...?

i jeszcze jedno wie moze ktos jakie jest pasmo przenoszenia tego glosnika?

• #10 23 Lis 2007 22:38
    SonGoku
    Poziom 9  

ok poczytalem ale nadal nie wiem jaka zwrotnice zakupic do niego...zastanowilem sie nad tym i beda to 2 drozne skoro tak mowicie czyli te gds-y + tweetery gdwt stx prawdopodobnie prosze jeszcze tylko o wskazanie najlepiej na allegro jakichs pasujacych zwrotniczek!

ps. no i jeszcze 1 prosba o jakis schemacik jak polaczyc te 4ohmowe gds-y z 8ohmowymi gdwt na zwrotnicy tak aby dawaly kolumny 8ohmowe?

• #11 23 Lis 2007 23:34
    Tremolo
    Poziom 43  

Jego można puścić pełnym pasmem a powyżej 10 00kHz dać tubę.

Głośnik bardzo fajny byłby do gitary akustycznej.

SonGoku:

Musisz mieć 2x 4Om podłączone szeregowo GDS 30/30 żeby mieć 8Om bo inaczej choćbyś ładował 100omowy wysokotonowiec kolumna zawsze ma wtedy tyle co głośnik na najniższym paśmie. Było o tym wiele razy.

Zeusy miały 2 głosniki GDS 30/30 na kolumnę i miały suma sumarum 8 omów w układzie ---[+ -]---[+ -]---

• #12 24 Lis 2007 13:05
    SonGoku
    Poziom 9  

ok czyli wiem juz ze musze kupic 4omowe gwizdki ... tylko prosze jeszcze o wytlumaczenie jak dla zielonego reszty czyli co to znaczy dac tube od 10 00khz i jak to jest na schemacie polaczenie czeregowe pardzo prosze o to dzieki z gory !!

prosze o pomoc w takiej jeszcze sprawie jaka ma byc zwrotnica wzmacniacz mam 8omowy a glosniki 4 omowe to zwrotnice maja byc 4czy 8 omowe i jak to polaczyc bardzo potrzebuje odpowiedzi prosze !!

jesli ktos moze to prosze o napisanie do mnie na gg 9139859 chcialbym kilka pytan zadac bardzo o to prosze .... !!

• #13 24 Lis 2007 15:52
    Krick1987
    Poziom 24  

Zwrotka wystarczy tylko do głosnika wysokotonowego

Zwrotnica: pojemność 2,2µF/250V MKT, cewka 0,22mH

Pasmo przenoszenia jest do kok 5 kHz poniewaz nie masz tej "tubki"

A co do podłączenia do wz,acniacza to lest lipa... jedeyna mozliwość to połączyć szeregowo dwie kolumny i bedzie 8 OHM ale bedzie mono:|

• #14 24 Lis 2007 17:04
    SonGoku
    Poziom 9  

oki dzieki
    tylko jeszcze to jak wyglada polaczenie szeregowe 2 kolumn? na tej samej zasadzie co mostkowanie we wzmacniaczach samochodowych bo tego nie kapuje?

• #15 25 Lis 2007 00:52
    Krick1987
    Poziom 24  

Łączysz + wzmaka z + pierwszej kolumny

potem - pierwszej kolumny z + drugiej kolumny

a następnie - 2 kolumny z - wzmacniacza

PS. podłanczasz dwie kolumny pod jeden kanał wzmacniacza:!:

• #16 25 Lis 2007 10:56
    SonGoku
    Poziom 9  

oki dzieki za wyjasnienie

a mam jeszcze jedno pytanie czy te szerokopasmowki mogą grac jako niskotonowe jesli zwrotnica odetnie sie mu srednie tony na rzecz sredniotonowego (13cm) czy lepszy efekt bedzie jak bedzie gral tylko ten szerokopasmowy + gwizdek?

• #17 25 Lis 2007 12:39
    Krick1987
    Poziom 24  

duzo lepszy efekt bedzie jak bedziesz tego GDSa + gdwt :D

• #18 25 Lis 2007 14:05
    SonGoku
    Poziom 9  

skoro tak mowisz a co do basu ... bedzie z niego wydobywal sie przyjemny dla ucha bass czy bardziej bedzie slyszalny sopran?

• #19 25 Lis 2007 15:22
    Krick1987
    Poziom 24  

Bass bedzie raczej twardy, punktowy...

• #20 25 Lis 2007 16:35
    50146
    Usunięty  
  • #21 25 Lis 2007 19:21
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    tego można puścić pełnym pasmem a powyżej 10 00kHz dać tubę.
    Głośnik bardzo fajny byłby do gitary akustycznej.
    SonGoku:
    Musisz mieć 2x 4Om podłączone szeregowo GDS 30/30 żeby mieć 8Om bo inaczej choćbyś ładował 100omowy wysokotonowiec kolumna zawsze ma wtedy tyle co głośnik na najniższym paśmie. Było o tym wiele razy.
    Zeusy miały 2 głosniki GDS 30/30 na kolumnę i miały suma sumarum 8 omów w układzie ---[+ -]---[+ -]---

Tremolo, nie pisz postów tak szybko, bo się mylisz!
    po pierwsze, podział musi być na 5 khz, bo kolega ma GDS-y bez stożka na środku, tylko ze zwykłą osłonką przeciwpyłową. Po drugie, to Eltrony, a nie Zeusy miały 2 gdsy :)

Songoku: co się do cholery upierasz na ten średniotonowy! ZAPOMNIJ O TYM!

GDS + GDWT, GDS pełnym pasmem, do GDWT kondensator 4,7 uf jeśli mamy jeden GDWT (czyli 8 ohm). GDWT może być 8 ohm jeśli GDS-y mają 4. Nic to nie zaszkodzi, a nawet polepszy sprawę (GDWT nie bedą się tak wybijać).

• #22 25 Lis 2007 21:39
    SonGoku
    Poziom 9  

SzokalML czyli jak podepne ten gdwt 8omowy szeregowo z gdsem to bedzie 8 omowa kolumna czy trzeba w konczu 4omowy gdwt?

• #23 25 Lis 2007 22:17
    SzokalML
    Poziom 36  

Impediancję dyktuje "główny" głośnik - czyli w tym wypadku GDS.

Jeśli Jeśli GDS będzie miał 4 ohm, to kolumna 4 ohm.

No chyba że masz 2 GDSY w kolumnie i połączysz je szeregowo, to wtedy oczywiście całość będzie miała 8 ohm.

Innymi słowy mówiąc, GDWT nie ma większego wpływu na impediancję kolumny i nie należy się przejmować w tym wypadku czy ma 4 czy 8 ohm.

Tylko że jeśli GDWT będzie miał 8 ohm, a GDS 4 , to po prostu GDWT będzie grał nieco ciszej niż gdyby był 4 ohmowy. Moim zdaniem to korzystne, bo będzie "przyrównany" do poziomu GDS-a. No i chyba większość GDWT jakie znajdziesz będzie właśnie 8 ohmowa...

• #24 27 Lis 2007 10:15
    Tremolo
    Poziom 43  

Co do gwizdków i pracy z GDS 4 omowym mogą być wysokotonowe (gwizdki) 8 omów po prostu w obliczeniach zwrotnicy trzeba przyjąć że są cichsze o 3dB). Cięzko by znaleźć taki głośnik. co do zwrotnicy względem czteroomowca potrzebny jest 2x mniejszy kondensator i ewentualnie 2x większa cewka względem 4-omowego rozwiązania zwrotnicy.
    Jesli chodzi o same kondensatory to pokombinowałbym z kondensatorem 2,2uF - oczywiście o dielektryku stalym na 250V. C = 1/6,28*10 000 * 8 = ok 2,2 uF do glosnika dodałbym 4-10omowy rezystor 5W dodatkowo zmniejszający skuteczność i korugujący charakterystykę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME