Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola V3 brak reakcji klawiatury

neo_dc 22 Lis 2007 22:52 7096 12
  • #1 22 Lis 2007 22:52
    neo_dc
    Poziom 32  

Witam. Na początku prośba do mod-ów - nie przenoście tego gdzie indziej, bo tutaj jest więcej specjalistów :)

Jest to telefon mojej dobrej koleżanki, nie ma kasy na naprawę w serwisie.
    Początkowo klawisze działały, potem przy odpowiednim zgięciu klapki, potem jak się zachciało a ostatnio nie może nawet pinu wpisać...

Telefon kiedyś (dawno) podobno był zalany.

Ale do rzeczy. Chciałem chociaz otworzyć telefonik i sprawdzić jak w środku wygląda - czy nie pośniedział, czy tasiemka cała...

Znalazłem opis https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic699823.html tutaj jak rozebrać telefon.
    Chciałem się spytać - co znaczy mobile phone opening tool i czym można go w domowych warunkach zastąpić ?

Jeśli uda mi się go otworzyć i zobaczę, że urwała się tasiemka to chciałbym ją wymienić - czy dam radę to zrobić sam czy jest potrzebny specjalistyczny sprzęt ? Znalazłem tasiemki za 20 zł na allegro, wyglądają solidnie.

Jeśli wyczyszczenie nic nie da, a wymiana taśmy to niemożliwa operacja to gdzie można w tczewie/gdańsku znaleźć tani serwis gsm, który by mi pomógł ?

0 12
  • Pomocny post
    #2 22 Lis 2007 23:50
    kubakuba77
    Poziom 19  

Wyczyszczenie nic nie da po objawach które opisujesz, wymiana klawiatury pomoże w 100% jeśli dalej nie ma uszkodzeń HW , wymiana jest możliwa jak najbardziej .. tylko bardzo dużo ostrożności przy wkładaniu nowej polecam.. a i nie proponuje najtańszych nie orginalnych .. lepiej dołożyć kilka zł i mieć problem z głowy. .Jak nigdy tego nie robiłeś to lepiej nie ćwicz na telefonie koleżanki - zanieś do serwisu.
    pozdrowienia.
    Kuba

0
  • #3 23 Lis 2007 08:25
    neo_dc
    Poziom 32  

Rozebrać spróbuję, jeśli na jakimś etapie stanę to złożę telefon spowrotem i zaniosę do serwisu :) Przeczytałem jeszcze raz ten instruktaż demontazu i myślę, że rozebrać dam radę :)

Jakbym miał jakieś pytanie lub problem to będe pisał, więc jeszcze nie zamykam tematu :)

0
  • Pomocny post
    #4 23 Lis 2007 08:27
    fantomas
    Poziom 25  

ja dodam jeszcze tyle że wymiana klawiatury głównej może nie doprowadzić do pełnego sukcesu skoro telefon łyknął wilgoci proponuje zaopatrzyć sie też w taśmę od klawiszy bocznych ( tych w module lcd) w bardzo dużej ilości przypadków usterka tej własnie tasmy skutkuje blokada działania własciwej klawiatury

regards fantomas

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lis 2007 14:36
    peron_2005
    Poziom 13  

kolega wyzej ma w 100% racje...tasma od klawiszy bocznych dosc czesto jest powodem...jednak sugeruje zaniesc telefon do serwisu...samemu bez doswiadczenia raczej nie dasz rady...pozdrawiam:)

0
  • #6 23 Lis 2007 17:25
    neo_dc
    Poziom 32  

Drodzy koledzy, stanąłem przed pewnym problemem. Nie mam torxa tak małego, by odkrecic srubke od zawiasa klapki. W moim "mieście" też nigdzie nie ma... jak tak dalej pójdzie to gwoździe będę przez allegro zamawiał...

Czy da się jakoś te tasiemke wymienić bez odkręcania tego zawiasu ? Tak myślałem, żeby rozebrać tylko ten zawias, gdzie wystaje tasiemka ( nie ten z magnesem ).

Jak wyjąć ten zawias ? W tym opisie co podałem jest to, ale niezbyt precyzyjnie zrozumiałem.

No i chyba popsułem głośniczek ( w opisie nie było napisane, żeby uważać na metalową pokrywkę głośnika, odpadła i chyba naderwała uzwojenie cewki, ale nie jestem pewien - widzę kawałek drucika na tej pokryweczce co odpadła ) więc i tak zamówię tasiemkę do bocznych klawiszy ;p

Jeszcze jedno pytanie ( nie do końca zrozumiałem opis ) - jeśli uda mi się wyswobodzić tasiemkę z zawiasu, to klawiaturę się po prostu odkleja ? ( tą metalową część klawiatury już usunąłem )

Na koniec - dużo jest tych tasiemek, tego wszystkiego... co polecacie kupić ? Znalazłem tasiemkę boczną z głośniczkiem, bateryjką podtrzymania itp. za 15 zł - dobra cena ? wygląda na solidną.

--- EDIT---
    Udało mi się znaleźć śrubokręt więc chyba z rozebraniem całości sobie dalej poradzę, ale mam pytanko o kupno taśmy na Allegro - co polecacie ?

0
  • Pomocny post
    #7 24 Lis 2007 07:04
    adrianw
    Poziom 24  

Polecam oryginały , z podróbami różnie bywa ,
    albo masz zwarcie , jak tel po zalaniu to rzadko bywa że taśma ,

0
  • #8 24 Lis 2007 08:16
    neo_dc
    Poziom 32  

No właśnie niezbyt stać mnie na oryginał, bo to są jednak 2 taśmy + wysyłka... Prosił bym - może ktoś przeglądnąć allegro i coś solidnie wyglądającego wybrać ? Ja nie wiem nawet na co zwracać uwagę...

Telefon i tak jest już bardzo zużyty, za jakiś czas pewnie koleżanka sobie wymieni, ale nie ma teraz kontaktu ze światem w ogóle.

Wiem wiem, męczę Was :)

0
  • Pomocny post
    #9 24 Lis 2007 08:19
    adrianw
    Poziom 24  

Rozbierz górna klapkę i sprawdź czy nie ma śladów zalania, odpenij zew lcd i zobacz czy wtedy działa

0
  • #10 24 Lis 2007 08:26
    neo_dc
    Poziom 32  

Telefon już rozebrałem na kawałki, taśmy i tak wymienię, bo klawiatura też była bardzo zużyta.

Poza jakimiś czarnymi śladami na końcówkach mocy ( na tej płytce, gdzie jest wibra- na takich metalowych korpusach , cos jak głowice od radia :D ) nie ma żadnych śladów zalania... no może piasku troche w nim było, ale to już wszystko wyczyściłem.

Oglądnąlem też pod lupą wszystkie złącza - wyglądają na ok, w jednym był jakiś mały brudek to go wyjąłem pensetą.

Poza tym nic nie widzę brudnego, luźnego czy odłamanego.

0
  • Pomocny post
    #11 27 Lis 2007 07:18
    djjack
    Poziom 27  

Moja dobra rada pamietaj ze do v3 sa 2 tasmy nie napisałes a to jest wazne v3 czy v3i .Dla niektorych jest to samo a jednak sa inne tasmy jak był po zalaniu to lepiej najnormalniej przeczysc złacze i polutuj od tasmy i płyty z fluxem lub innym topnikiem uwazaj na mic jest blisko . Jednak ja stawiam jak kolega wyzej pisał na klawisze boczne .

0
  • Pomocny post
    #12 29 Lis 2007 17:17
    koras1234
    Poziom 14  

Tak jak ci powiedzieli panowie. Sprawdź klawisze boczne. Wypnij delikatnie taśme od klawiszy bocznych od złącza na lcd, zobacz czy na taśmie od spodu i na złaczu nie ma śladów korozji lub siarki. Jeżeli jest to szczoteczka do zębów i IZOPROPANOL a jeżeli nie posiadasz to najzwyklejszy czysty SPIRYTUS i konkretnie przeczyść tylko nie na hama żebyś coś nie pourywał. Na stykach taśmy jak jest korozja itp mozesz igłą delikatnie przerysować żeby był styk i oddzielić sąsiadujące piny bo mogą być zwarte.

0
  • #13 29 Lis 2007 17:27
    neo_dc
    Poziom 32  

Wymieniłem taśmy, klawiaturę przykleiłem na odrobinę butaprenu ( nie wiedziałem czym, a był podobnie " gumowy " jak klej oryginalny ). Motorolka odżyła.

Dla potomnych - nalezy sprawdzić, czy podczas montażu w złącza nie wpadnie jakiś kurz itp - ja musiałem odkręcać jeszcze raz - wpadł jakiś kłaczek.... potem wszystko już jest ok.

Taśmy kupiłem w cenie 19 z groszami za sztukę - koleżanka i tak niedługo zmieni telefon, więc nie ma co inwestować 60 zł za komplet nowych taśm.
    Poza tym wyglądały dość solidnie, dobrze zrobione, wszystko się dobrze trzyma.

Pozdrawiam i dziękuję za rady.

0