Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdział sygnału z anteny zbiorczej na trzy TV

24 Lis 2007 19:16 2672 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    Rozdzieliłem sygnał tv z gniazdka kablówki na 3tv. przy gniazdku mam zamontowany odgałęźnik uniwersalny małostratny badmora 1x3,5db i 2x7dB, z którego jeden kabel leci do tv (działa tu ok - odległość ok. 3m). Drugi kabelek leci przez ściane jakieś 7m i postawiłem tam rozgałęźiacz tremora 2x4dB. w jednym gnieździe kabelek ok. 2m do tv(też działa ok). od drugiego wyjścia w tym tremorze leci kabel jakieś 20 m do 3 tv. i tu pojawia się mały problem. większość kanałów odbiera dobrze, ale są takie mocno śniezące. Problem w tym że nie są to kanały z końcówki zakresu a różne. z 63 kanałów jest ich 5-6, ale np. tvn style, kino polska, itp.
    czy da się z tym coś zrobić?
    1) czy zamiast tego rozgałęźnika wstawić drugi odgałęznik taki jak na początku instalacji
    2) czy pobawić się poprawieniem końcówki kabla antenowego jeżeli byłaby źle zarobiona?

Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php szczególnie p.11 i p.15.
    Tytuł zmieniłem. [Mirek Z.]
  • Poziom 27  
    Witaj

Myślę że potrzebny byłby Ci raczej aktywny rozgałęźnik, prawdopodobnie sygnał tak podzielony ma już za słaby sygnał i programy o niższym poziomie sygnału zaczynają śnieżyć. Inna możliwość to mierna jakość przewodów antenowych no i oczywiście jeśli są byle jak obrobione kable też może być przyczyną.

Jednak z doświadczenia wiem że instalatorzy TV kablowej przeważnie dają minimalny sygnał do odbiorców końcowych bo teoretycznie gdybyś chciał mieć w innych pomieszczeniach TV kablową powinieneś dopłacić... Więc oponuję przy aktywnym rozdzielaczu(czyli taki ze wzmacniaczem)...

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    to jeszcze 2 pytanka:
    1) co oznaczają te dB na rozgałęźnikach lub odgałęźnikach, np. 3,4 4 czy 7 dB
    2) czy jak kupie aktywny rozgałęziacz to czy zasadne jest wzmacnianie sygnału bo gdzieś sie doczytałem, że raczej nie powinno się tego robić i jak już to gdzie go postawić - od razu przy gniazdku czy przy 2 rozdzieleniu?
  • Poziom 27  
    W decybelach podaje się tłumienie sygnału, jeśli chodzi o te rozgałęźniki czy rozdzielacze. Im mniej decybeli w rozdzielaczu biernym( bez wzmacniacza) tym lepiej. Ale nie wierz we wszystko co producenci wypisują, często parametry są mocno naciągane.

Jeśli chodzi o umiejscowienie potencjalnego rozdzielacza aktywnego to myślę że rozsądniej jest go umiejscowić koło drugiego TV, ponieważ zbyt wzmocniony sygnał może Ci przesterować pierwszy telewizor ... Myślę nawet, że najlepiej było by wzmacniać tylko ten sygnał który jest za słaby czyli jeśli to możliwe tylko ten do tego trzeciego telewizora ale zaraz za drugim. Tak żeby wysyłać już silny sygnał a nie wzmacniać osłabiony i prawdopodobnie zaśmiecony sygnał przy trzecim TV

Decybele przy wzmacniaczach albo aktywnych rozdzielaczach oznaczają średnie wzmocnienie jakie sobą reprezentują przy określonym paśmie ...

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam. Co prawda omawiałem kilkakrotnie na forum temat rozprowadzenia sygnału TV kablowej w mieszkaniu, nie mniej jednak pozwolę sobie , po raz kolejny przypomnieć zasady. Po 1). Doprowadż do właściwego poziomu, sygnał na przewodzie wejściowym do mieszkania (66-70db/uV)., niższy spowoduje zbyt duży spadek na dalszych połączeniach. Po2).Zastosuj rozgałęziacz f-my Telkom -Telmor (niskostratny) na trzy TV. Po 3). przy niedużych odległościach od tegoż rozgałęziacza,zakończ przewody wtykiem TV, lub gniazdem Ga16F , tej samej firmy, gdy będziesz chciał pobierać sygnał do radia z kablówki. Gniazdo te posiada wyjście TV i Radio. Niech ci nie przychodzi do głowy stosowanie odgałężników, to nie jest sieć dystrybucyjna, lecz domowa. Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia poziomu sygnały, poproś konserwatora sieci , nie podając powodów( masz do tego prawo , a on obowiązek), a następnie wykonaj czynności omówione wyżej. Powodzenia. A propos: minimalny, dopuszczalny i zapewniający prawidłowy poziom sygnału w domu abonenta , to 56dB/uV.Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Witam. Zapomniałem powiedzieć abyś poprosił konserwatora o dokonanie korekty wzmacniacza domowego w kierunku wysokich częstotliwości. to poprawi również odbiór na wysokich kanałach. Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    A jak się okaże że ma za wysoki poziom, to mu obniży.
    Mnie się zdarzało robić takie mini kablówki domowe wykorzystując łącze abonenckie. Gość przyjdzie popatrzy na obraz w jednym TV i powie przecież wszystko jest OK, do tego zmierzy sygnał który okaże się też wystarczający i se pójdzie. Szkoda zachodu, i tak będzie musiał kupić rozdzielacz aktywny, bo pewnie najgorszą jakość ma gdy wszystkie trzy TV są na tym samym kanale ustawione. Ja nigdy nie kombinowałem tylko od razu rozdzielacz i święty spokój...

Pozdrawiam